A tartály a mosógép egyik legfontosabb eleme. A mosógépmodell kiválasztása előtt célszerű alaposan megfontolni, hogy miből kell készülnie. Nézzük meg, melyik anyag a legjobb a dobhoz, és miért teljesít jobban.
Mi a tartály szerepe és mi a feladata?
A tartály lényegében a dob tartálya, amelybe a mosó-szárítógép használója beleteszi a mosandó tárgyakat. A tartály beömlője a vízvezetékből a mosandó vizet a gépbe szívja. A tartály felmelegíti a vizet a kívánt hőmérsékletre. A beszívott folyadék mennyisége a modelltől és a kiválasztott mosási programtól függ.
A mosószert és a vízlágyítót egy speciális mechanizmussal pumpálják a tartályba. A szappanoldat a mosás közben forgó dobon lévő lyukakon keresztül jut a dobba. A mosási program végén a folyadék a kifolyón keresztül a szennyvízelvezetőbe kerül.
A vízmedence kialakítását tekintve lehet összecsukható vagy egy darabból álló. A szétszerelhető szerkezet két, csavarokkal összekötött félből áll. A mosási folyamat során fellépő rezgések csökkentése érdekében a tervezők speciális ütéscsillapító mechanizmusokat alkalmaznak: rugókat, ellensúlyokat stb.d.
A mosógép használata során a tartály nagy igénybevételnek van kitéve: hőmérséklet-ingadozás, kémiai hatások, rezgések… Fontos, hogy az alkatrész nagy szilárdságú anyagokból készüljön.
Gyártási anyagok
A robusztus és tartós anyag a mosógép sikerének kulcsa, mivel állandóan nagy terheléssel és hőmérséklet-változásokkal kell szembenézni. Az idegen testek károsíthatják vagy blokkolhatják a rendszert.
A gyártók a következő típusú anyagokat használják a dobok gyártásához:
- rozsdamentes acél;
- műanyag;
- polimer;
- fém.
Rozsdamentes acél
Az acél a többinél jobban bírja a vízzel való állandó kölcsönhatást, és az is megkülönbözteti, hogy különleges tartósság. Nagyon gyakran használják a mosógép tartályának anyagaként.
A fő előnyök a következők:
- tartósság;
- megbízhatóság;
- szilárdság;
- A rozsdamentes acélból készült tartály hosszú éveken át megbízható szolgálatot fog nyújtani.
E népszerűség ellenére vannak velejáró hátrányai:
- Magas zajszint. ezt az okozza, hogy nem képes elnyelni a rezgéseket és a zajt. Sok lakástulajdonos elégedetlen ezzel a jelenséggel.
- Magas költségek. A minőségi acélból, lelkiismeretesen hegesztett varratokkal készült terméknek nem lehet alacsony az ára.
- Egy fémdobos készülék több áramot fogyaszt, mivel a fém rosszul szigetel.
Műanyag
A második legnépszerűbbek a műanyagból és más polimerekből készült termékek.
Az előnyök:
- Alacsony költség.
- Nincs zaj. Ha hinni lehet a hirdetéseknek, a dolgokat csendben lehet mosni. Kiváló zaj- és rezgéselnyelés.
- Kevesebb energiafogyasztás a jó hőszigetelésnek köszönhetően. Kevesebb energiát igényel a vízmelegítéshez.
- Nem befolyásolja a korrózió vagy a vegyi anyagok.
- A termék és maga a készülék könnyű súlya. Sokkal könnyebb eltávolítani, mint a fém alkatrészeket javítás céljából.
- Relatív erősség. A rozsdamentes acéltermékekhez képest a műanyag alkatrészek ridegségük miatt szenvednek. Ez azonban egy olyan terület, ahol folyamatos fejlesztés folyik, és az alkatrészek polimer-összetétele egyre jobb, erősebbé és ellenállóbbá válik. Az élettartam akár 30 év is lehet, ami lényegesen kevesebb, mint a rozsdamentes acélé. Ez azonban még mindig bőven elég, hiszen maga a mosógép idővel eléri hasznos élettartama végét.
Az egyetlen jelentős hátránynak a következőket tekintik
- Törékenység. Lehetséges sérülés a szállítás során, vagy ha idegen testek kerülnek a dob és a tartály közé. A meghibásodások nagyon súlyosak lehetnek, és a gép használata lehetetlenné válik.
Minden mosógépgyártó a saját technológiáját használja a polimer összetételére.
A műanyag különböző tulajdonságokkal, alacsony költséggel és nagy törékenységgel rendelkezik. A további adalékanyagok miatt a kompozíció szilárdsága nő, és bizonyos esetekben a polimerekből készült termékek a megbízhatóság szempontjából nem rosszabbak a rozsdamentes acélelemeknél, és tökéletesen ellenállnak a tisztítószerek agresszív hatásának.
Kompozitok
Annak érdekében, hogy háztartási készülékeket kínáljanak megfizethető áron, a gyártók elkezdték használni a kompozit műanyagokat a tartályok építéséhez: polynox, carbotech, fibran és mások. Az adagoló alacsony zajszintű működése az ilyen típusú tartályokkal. A kompozitok alacsony hővezető képessége hozzájárul a a víz gyorsabb felmelegedése és a hő megtartása, Gazdaságosabb az energiafogyasztás szempontjából. A rozsdamentes acélhoz képest azonban sok kompozit anyag törékeny, szállításuk és üzemeltetésük során óvatosan kell eljárni.
- polynox – Polipropilén és kalcium-karbid kompozitja. A tartály könnyű és erős, hosszú ideig megőrzi a hőt, elnyeli a rezgéseket és ellenáll a korróziónak. A tartály akár 30 évig is eltarthat, ha betartják a gyártó ajánlásait.
- Carbotech – ez egy olyan kompozit, amely ugyanolyan ellenálló a mechanikai sérülésekkel szemben, mint a rozsdamentes acél, és a műanyag minden előnyével rendelkezik.
- Silitech, Carbotec, Carferon – Hasonló, kiváló teljesítményű anyagok
Fém
A mosógépekhez már nem készülnek zománcozott fémtartályok. Ők már méltó megbízható, a zománcozás pedig véd a korrózió ellen. Ezeknek az egységeknek a súlya nagyon magas. A termékek robusztusak, nem hajlamosak a szállítás és a hőmérséklet-ingadozás során történő törésre, ellentétben a műanyag elemekkel.
A dobot érő idegen tárgyak okozta forgácsolódás előfordulhat a hosszan tartó használat következtében. Sérülés esetén a zománc nem tölti be védelmi funkcióját, morzsolódni, rozsdásodni és romlani kezd. Az alkatrész korrózió és szivárgás miatt károsodik. Ilyen esetekben egy pótalkatrész vagy az egész egység cseréje szükséges.
A fémtartályokat már nem gyártják, ezért ha hasonló problémája van egy régebbi mosógépmodellel, jobb, ha egy modernebbre cseréli.
Melyik a jobb választás
A rozsdamentes acélból készült tartállyal rendelkező mosógépeket tekintik a leginkább robusztus és tartós. De lényegesen magasabb áron, mint kompozit tartály társaik. A rozsdamentes acéltartály nehéz és zajos működés közben.
A kompozit műanyag társaik könnyűek, kevésbé zajosak és olcsók, lehetővé téve a gyártók számára, hogy gépeket kínáljanak több áron megfizethető ár.
Fő fogadás! Óvatosan kell eljárni a gép műanyag kádakkal történő szállításakor, és a zsebeket gondosan ellenőrizni kell, mielőtt a gépet a mosógépbe helyeznénk. Ez meghosszabbítja ennek a létfontosságú alkatrésznek az élettartamát.
A polimerek minősége az évek során javult az új gyártási technológiáknak köszönhetően. Egyes modelleknél a gyártó a kombinált tartály beépítését is gyakorolja. A mosógépek felszereléséhez használt elektronikus technológiát minden évben korszerűsítik. A modern, műanyag tartályos porszívó esetében csak akkor éri meg gazdaságosan, ha kellő gondossággal és körültekintéssel használják.
„Milyen anyagból készült mosógép tartályt ajánl Ön, és miért? Önnek mi a tapasztalata az adott anyag tartósságával és megbízhatóságával kapcsolatban? Segítene meghoznom a döntést!”