Az Exeteri Egyetem brit kutatói olyan innovatív technológiát mutattak be, amellyel mikroszkopikus robotot lehet mozgatni. Ennek érdekében a készülék középpontjában egy ferromágneses fejet helyeztek el.
Az elmúlt években a mini-robotokat számos módon tesztelték a gyógyszerek sérült szövetekbe juttatására, valamint a minimálisan invazív műtétek során. Valószínű, hogy a szakértők még nem találták meg a mini-építés ideális és biztonságos mozgási mintáját, ezért a legtöbb projekt a tesztkísérletek szintjén áll meg.
Az Egyesült Királyságból származó új találmány vasból, bórból, neodímiumból és egy mozgatható szalagból álló ferromágneses fejből áll. A tudósok megállapították, hogy a mágneses mező egy bizonyos frekvenciájának fenntartásával és a zászlóshajó hosszának változtatásával a robot nagyfokú irányítása érhető el, biztosítva a jól meghatározott irányú mozgást.
Egy ilyen rendszer jól működik természetes környezetben. Sok egysejtű élőlény mozog, ami miatt a farki részeik a mellettük lévő, úgynevezett „örvénylő” folyadékáramban örvénylenek. A robot hasonlóan fog működni.
Az eszköz konkrét alkalmazását még nem jelentették be, de valószínű, hogy a szakemberek megpróbálják majd bevezetni az orvosi gyakorlatban. Az eszköz használható gyógyszerek emberi testbe juttatására, valamint diagnosztikai eljárásokhoz.
Hogyan sikerült létrehozni egy olyan robotot, amely képes mozogni úgy, mint egy spermasejt? Milyen technikákat alkalmaztak és milyen lehetőségeket nyithat meg a jövőben az alkalmazása?
Ez nagyon érdekes! De miért választották a spermasejt mozgását alapul a robot megtervezésekor? Milyen célt szolgálhat ez a robot a jövőben?