A gyümölcscentrifugák minden dacha tulajdonos és kertész számára szükségesek. Ezek az eszközök különösen hasznosak, amikor a nyári szezon végén gyümölcsöt kell facsarni. Egy ilyen eszköz felépítése meglehetősen egyszerű, így egyáltalán nem szükséges megvásárolni egy boltban. A saját kezűleg készített gyümölcscentrifuga segít nagy mennyiségű gyümölcs és bogyó gyors és egyszerű feldolgozásában.
A készülék megépítéséhez anyagokra és szerszámokra van szükségünk, valamint néhány órára az értékes időnkből. Tudjon meg többet arról, hogyan készítsen gyümölcscentrifugát saját kezűleg. Nézzük meg a rögtönzött egységek főbb típusait.
Gyümölcslé facsaró
Egy használaton kívüli, működő centrifugával rendelkező mosógépet fel lehet használni egy centrifugális modell elkészítéséhez. A mosógépből származó gyümölcscentrifuga olyan feladatokat tud elvégezni, mint az aprítás, a préselés és a szűrés.
A dolgok megkönnyítése érdekében az első dolog, amit meg kell tennie, hogy rajzoljon rajzokat, amelyek részletezik a. A rajz lehetővé teszi, hogy előzetes tervet készítsen a jövőbeli készülékre és előkészítse a szükséges eszközöket.
Házi készítésű gyümölcscentrifuga építése mosógépből: 1 – mosógép tartálya; 2 – centrifuga; 3 – szűrő; 4 – gyümölcstöltő tartály; 5 – reszelő; 6 – persely-tengely; 7 – vezetőcső; 8 – motor; 9 – autógumi.
Készítse elő a centrifugát, a nem alakított burkolatot, a különböző méretű rögzítőelemek és csapágyak tartóit a tervezett projekthez.
A munka az algoritmus szerint történik:
- Először is fontos, hogy a gép minden alkatrészét megtisztítsa a rozsdától és a pornak való folyamatos kitettség okozta vízkőktől. Csiszolópapírral fényesre polírozza az összes megtisztított felületet.
- Az így kapott szerkezetnek csak két lyuka van. Az első – a hozzávalók betöltéséhez, a második – a kész léhez. Minden mást gumibetétekkel kell ellátni.
- A következő lépés a rács és a tömítés előkészítése. A tömítést lehetőleg rozsdamentes acélból készült esztergával kell vágni. Ez növeli a gép megbízhatóságát és élettartamát. Néhány alapvető lépéssel elkészíthet egy gyümölcscentrifugát. Fúrjunk kis átmérőjű lyukakat, és osszuk a kapott köröket szektorokra. Az előkészített elemet csavarokkal rögzítse, a vágófogak beélesednek.
- A dobot utólagosan merevítő bordákkal, szűrőhálóval kell felszerelni.
- Egy polietilén cső használható tápegységként. Rögzítse fém konzolokkal. Ezt némi oldalirányú eltolással kell felcsavarozni, hogy a széle egy vonalban legyen a reszelő kivezetőnyílásával.
- Az ételtolót könnyű elkészíteni bármilyen fából készült fogantyúból.
- Annak érdekében, hogy a készülék ne essen a reszelő szintje alá, tegyen egy korlátozót.
- Minél erősebb motort használ, annál nagyobb teljesítményű lesz a készülék.
Minden alkatrésznek nos javítsd meg a, és szigetelt elektromos alkatrészek.
Az első futtatás előtt tisztítson meg minden alkatrészt tisztítószerrel. Mindenképpen végezzen előzetes indítást. Ez érzékeli a felesleges zajokat és kopogásokat, amelyek a hibás konstrukciót jelzik.
Töltse a gyümölcsöt a csőbe, tegyen alá egy edényt, és nyomja meg a tolóval. Préselje ki a levét, amíg rezgést nem érez. Amint a rezgés megjelenik, hagyja abba az új termékekkel való feltöltést, hagyja, hogy a készülék a préselésen dolgozzon. azonnal szedje szét a gyümölcscentrifugát alkatrészeire, és alaposan öblítse le őket.
Ajánlásaink mellett segítséget kérhet a videoklipekből, amelyek az építés minden szakaszát világosan és részletesen ismertetik.
Egyéb géptípusok
A gyümölcscentrifugák más fajtáit is el lehet készíteni saját magunknak.
Sajtó gyümölcscentrifugák a borászok jó barátai. A csavaros prés a legalkalmasabb a szőlő préselésére. A szőlőfajtától függően különböző feldolgozási elveket alkalmaznak. A fehér szőlőt csak a zúzás után facsarják ki. A vörös szőlő lédúsítása csak az erjedési folyamat megkezdése után történik.
A bálázó a következő algoritmus szerint működik. A szőlőt először egy kosárba helyezik, majd egy csavaros szerkezet kipréseli belőle a levet, amelyből bor, különböző italok, zselék, zselék és más gyümölcsök készülhetnek. A szőlőprés saját kezűleg készülhet fából, műanyagból vagy rozsdamentes acélból. A legegyszerűbb módja az előadásnak – fából. A rozsdamentes acél készülék minőségibb és tartósabb lesz.
A sajtoló facsaró készítése a videóban látható.
a címről darálógépek lehetséges egy közepes kapacitású csigás gyümölcscentrifuga készítése. Fordítsa el a fogantyút, és vegye ki a levét. Ez a mechanizmus optimális a kis mennyiségű. A fő előnyök a megfizethetőség, a megbízhatóság és a tartósság.
Következtetés
Kertészek és zöldségtermesztők teszi a házi gyümölcscentrifuga nagyon hasznos. Miután a készüléket saját kezűleg készítette, képes lesz pénzt megtakarítani, a készüléket kompaktabbá tenni és megvalósítani mérnöki képességeiket. Megnéztünk néhányat a leggyakoribb gyümölcscentrifuga típusok közül a barkácsolók számára. Nem kell pontosan követnie az utasításokat, azonban készíthet saját rajzot, és megépítheti saját készülékét a címen a saját ötleteidhez.
Olvassa el azt is: hogyan kell javítani a gyümölcscentrifuga saját kezűleg.
A módszerek széles skálája létezik. A saját kezűleg készített készülék hatékony munkájával örömmel fogadja Önt, valamint lehetővé teszi, hogy a gyümölcslé hasznos vitaminokat mentsen a test számára.
Szeretném megtudni, hogy melyek ezek a népi módszerek a gyümölcslevek kinyerésére, és hogyan lehet saját gyümölcscentrifugát készíteni? És milyen gyümölcsök a legalkalmasabbak ezt a módszert használni?
A népi módszerek közül a leggyakoribb a gyümölcsök kézzel történő facsarása vagy préselése. Ehhez lehet használni préselőtölgöt vagy egyszerű préselőkendőt. Saját gyümölcscentrifugát könnyen lehet készíteni egy egyszerű turmixgépből és egy szitából. A legalkalmasabb gyümölcsök közé tartoznak az alma, körte, dinnye, sárgabarack, szőlő és narancs. Fontos, hogy a gyümölcsök frissek és érettek legyenek a legjobb eredmény eléréséhez. A saját gyümölcscentrifugával könnyedén elkészíthetjük friss, ízletes gyümölcsleveket otthon.