A Bloomberg a héten arról számolt be, hogy a szilícium chipgyártóknak hiány van a gyártáshoz szükséges mikrokontrollerekből.
Az ok-okozati összefüggés itt nagyon egyszerű. A Samsung, az Intel, a TSMC és más fogyasztói mikrochipgyártók a megnövekedett kereslet kielégítése érdekében megkezdték a termelés felfuttatását. A termelés növekedése a gyártósorok számának növelését tette szükségessé, t. e. több berendezésre van szükség. A berendezésekhez mikrovezérlőket gyártó vállalatok pedig nem tudtak lépést tartani a vásárlóik által támasztott kereslet növekedésével.
Kulicke és Soffa Industries Inc., a mikrochip-gyárak berendezéseinek gyártói már megduplázták a szállítási időt háromról hat hónapra. Vagyis a berendezések szállítási ideje megduplázódott, míg a gyártók (Samsung, Intel és TSMC) gyártási ideje ismeretlen.
És így a kör bezárul. A chipgyártók növelni akarják a termelést, hogy kielégítsék a fogyasztói keresletet, de a masszív bővítés ehelyett késlelteti a hardverszállításokat. Így nem lesz lehetséges több gyárat nyitni.
Az akár hat hónapos átfutási idővel az Innolux Corp. és az Asustek Computer Inc. azt mondták, hogy a chiphiány 2021 végéig tart, és valószínűleg még 2022-re is kihat.
Nincsenek grafikus kártyák, a processzorok is gondot jelentenek, a RAM hamarosan drágulhat – úgy néz ki, 2021 lesz a legrosszabb év a PC-frissítésre, még akkor is, ha a technológia lehetővé teszi. Nyáron vagy ősszel pedig nem valószínű, hogy lehetséges a korszerűsítés.
Mi okozza a Samsung, Intel és TSMC mikrochip hiányát a hardverekben?
A Samsung, Intel és TSMC mikrochip hiánya a hardverekben főként az alapanyagok és a termelési kapacitások korlátozottságából ered. A növekvő globális kereslet mellett a gyártók nehézségekbe ütköznek a chipgyártás bővítésével, ami hosszabb várakozási időket eredményez a vásárlók számára. Emellett az egyenlőtlen ellátási láncok és a világjárvány miatti zavarok is hozzájárulnak a mikrochip hiányához a piacon.