Mintegy 9 millió Beeline-felhasználó esett áldozatul a hackertámadásnak. Az előfizetők adatai nyilvánosságra kerültek, és a támadók ki tudták használni a vonatkozó személyes információkat.
Az ellenőrzés megerősítette a közzétett információk érvényességét. Aggasztó incidens érintette azokat a felhasználókat, akik használták a mobil internetet a Beeline szolgáltatótól. Teljes nevek, címek, telefonszámok – mobil és otthoni – kerültek a netre.
Nem csak azok az előfizetők, akiknek a szerződései az üzemeltetővel aktív fázisban vannak, hanem azok is, akik már felmondták az együttműködést a céggel, az áldozatok között voltak.
A Beeline képviselői elismerték bűnösségüket, és közölték, hogy a felelősökkel szemben megfelelő szankciókat szabtak ki. Ugyanakkor a vállalat megjegyezte, hogy jelenleg csak 3 millió felhasználó használja a vezetékes internetet a szolgáltatótól, és a titkosítás alól feloldott adatok csak a 2017-es archívum részei, vagyis valójában elavult információk.
A szakértők azt állítják, hogy még ha a hálózatban rekedt ügyfelek egy része már nem is veszi igénybe a Beeline szolgáltatásait, ez nem jelenti azt, hogy ne lennének kiszolgáltatottak a csalóknak. A meglévő ügyfelekhez hasonlóan a személyes adatok csalárd célokra is felhasználhatók. A csalók például „becsaphatják” az ügyfeleket, hogy más bizalmas információkat (hitelkártyaadatokat stb.) adjanak ki.), kihasználva a rendelkezésre álló információkat és bizalmat keltve az ügyfelek körében.
Miért vannak több millió Beeline-felhasználó adatai a köztulajdonban? Milyen céllal kerülnek ezek az adatok nyilvánosságra, és hogyan biztosítják a felhasználók magánéletének védelmét?