A tű a varrógép egyik legfontosabb eleme. Felelős a létrehozott varrat minőségéért és általában a munka sebességéért. Ezért olyan fontos, hogy ki tudjuk választani a megfelelő szerszámot a munkához. A varrógéptűk általában fel vannak címkézve – betűket és számokat használnak, amelyek mindegyike bizonyos információkat hordoz. A közelmúltban ezek a jelölők elkezdtek színezőket hozzáadni. Ez a megoldás megkönnyíti a szabó életét, lehetővé téve a megfelelő tű gyors megtalálását.
A felirat
Minden jelölés az adott anyaghoz alkalmas szerszám típusát jelzi. A következő típusú tűk állnak rendelkezésre.
- A H a megfelelő tűtípus minden típusú munkához, a szakemberek úgy hívják, hogy univerzális. Azonosítása a kék színről történik. Ezek a tűk különösen alkalmasak a sűrű szövetekhez, mivel nagyon élesek. Gyönyörűen működik farmerek vagy ponyvák készítésekor, még a Brother otthoni gépeken is;
- H-M – microtex tűk, lila színnel jelölve. Finom és éles élesség. Úgy tervezték, hogy a legfinomabb anyagokkal, mint a selyem, a fleur és a taft, dolgozzon. A varrógéptűk alakja lehetővé teszi, hogy finoman kezelje a kényes anyagokat anélkül, hogy tönkretenné a szerkezetüket.
- H-E-tűk Hímzéshez, Amelyek piros színűek. Feltűnően lekerekített szemmel és finom munkára tervezett éllel rendelkeznek. Az ilyen tűket ipari varrógépekhez, például a jamone-hoz, és háztartási gépekhez használják.
- H-SUK – szinte tompa kerek szemmel rendelkező eszköz. Használt Kötött áruk esetében. Például nagyon praktikus a kötött vagy trikó kötött ruhadarabok esetében.
Numerikus jelölések
Mint már említettük, a jövőbeli termék minősége a megfelelő tűtől függ, különösen az otthoni varrógépek esetében. Az olyan termékek, mint a Brother, számos alkalmazási területre alkalmasak – ezért győződjön meg róla, hogy a munkához megfelelő szerszámokat és anyagokat választja.
Nézzük tehát a tűn lévő jelöléseket. Az első helyen szereplő szám a következőt jelzi tű átmérője, ezt az értéket általában milliméter századrészeiben adják meg. Tehát minél kisebb a szám, annál feltűnésmentesebb a menet számára készített lyuk.
A következő számjegy (a kötőjel után) a géptű számát jelzi a nem metrikus rendszert használó országok esetében – yardok, mérföldek, hüvelyk, stb. Egy példa: A 80/2012-es tű átmérője nyolc tizedmilliméter, amint azt a jelölés is mutatja.
A szakemberek nem mindig javasolják a kis átmérőjű tűk kiválasztását – méretük nem feltétlenül alkalmas a sűrűbb szövetekhez. Bármelyik gép – Brother, Janome, Bernina – tulajdonosa, amikor megváltoztatja az anyagtípust, ajánlatos kiválasztani a megfelelő eszközt.
A varrótű kiválasztása
Erre több szabály is vonatkozik.
- A címről tű alakja az eszköz céljától függ. A körkörös gumó általában az ipari gépek tűinél használatos. A háztartási gépekbe egy olyan tűt kell beszerelni, amelynek az izzón speciális horony van kialakítva a foglalatba való megfelelő beszereléshez. Ha háztartási gépet használ kör alakú tűvel, akkor fennáll a veszélye, hogy komoly károkat okozhat.
- Soha ne dobja ki a kézikönyvet vagy a gép használatára vonatkozó műszaki utasításokat tartalmazó dokumentációt. A munkához megfelelő tűszámokat és jelöléseket tartalmaznak.
- A munka megkezdése előtt ellenőrizze a tűt a sérülések szempontjából külső károk. Ha meghajlott vagy elvesztette az élességét, ne próbálja meg saját maga kijavítani a helyzetet. A tűt még a szakemberek sem tudják megjavítani, egyszerűen ki kell dobni.
- Válassza ki a varrni kívánt anyaghoz megfelelő tűket. A rossz választás leggyakrabban hibás tűt eredményez. A szöveten olyan hatások jelennek meg, mint a gyűrődés, kihagyott öltések, észrevehető lyukak stb.
Milyen tűtípusok állnak rendelkezésre varrógépekhez?