A kézi marógép nemcsak a legnépszerűbb, hanem a kézművesek körében is a legnélkülözhetetlenebb eszköz. A gép lehetőségei végtelennek tűnnek, mivel a fa-, műanyag-, fém- és kompozitszerkezetek szinte minden területén alkalmazható. Ebből a cikkből megtudhatja, milyen típusú routerek vannak, és hogyan válassza ki a megfelelő univerzális eszközt.
A router megnevezése és képességei
A kézi marógép (RFM) vagy marógép olyan eszköz, amely lehetővé teszi különböző termékek megmunkálását a marógép nagy fordulatszámon történő forgatásával. Ez utóbbi egy két vagy több vágóéllel rendelkező tartozék. A nagyszámú vágótípusnak köszönhetően a mester lehetőséget kap a termék végeinek és sarkainak alakos és befejező megmunkálására, valamint a hornyok, különböző mélyedések és nyílások kiválasztására.
Használja az útvágó-vágót a következő feladatokhoz.
- Ajtók beépítése. Mielőtt az ajtót be lehetne szerelni, azt retesszel kell rögzíteni. A router megjelenése előtt egyszerű szerszámokat – kalapácsot és vésőt – használtak az ajtók beépítéséhez. A horony fokozatos, a kívánt mélységig történő kivájására szolgálnak. De a router használata erre a célra jelentősen leegyszerűsítette az egész folyamatot, és többszörösére csökkenti a kivitelezési időt. Az ajtódobozok vonalvezetéséhez is praktikus.
- A végdarab formázására szolgál. A tömörfa munkalapok megjelenésének javítása, például marófúróval történő marással.
- hornyolás és gyalulás Fából készült munkadarabok későbbi összeillesztéséhez. A hornyokhoz és a szegecsekhez különböző vágóeszközöket használnak.
- Egy asztali mini készítése-gép. Itt egy, az álló asztalhoz hasonló kis asztalt szerelnek össze, majd az előző változathoz hasonlóan az asztal alá csavarozzák a kézi fafaragót. A mini asztali gépet olyan kis alkatrészek marásához is használják, amelyeket nem lehet bilincsekkel rögzíteni.
- Fafaragáshoz. Különböző mintákat lehet kivágni fából és MDF-ből korábbi minták vagy sablonok alapján.
Természetesen a fába kézi elektromos szerszámmal történő faragást nem lehet összehasonlítani azzal, amikor ugyanabba az anyagba 3D-s routerrel (CNC routerrel) faragunk. A gép számítógépes vezérlésének köszönhetően a volumetrikus fafaragás során néha elképesztő eredményeket lehet elérni.
- forgácslaphoz. Ebben az esetben a maróvágót nem csak a részletek végkikészítésére használják, pl. a részletek kirakósfűrésszel történő lefűrészelése után, hanem a részletek sarkainak lekerekítésére, T-alakú PVC-éllécek hornyainak marásához és különböző mélyedések marásához a bútorfogantyúkhoz.
- Mesterséges kő befejezése (konyhai mosogatók, munkalapok stb.).d.).
A függőleges marógépek (merülő-vágógépek) rugós vezetősínnel vannak felszerelve, amelyen a tokmányra szerelt motor felfelé és lefelé csúszik. A gépen van egy mélységmegállító is, amely szabályozza a merülővágó mélységét az anyagba.
A megálló sokkal könnyebbé teszi a gép kezelését, és lehetővé teszi, hogy egy bizonyos mélységig a munkadarabba mélyedjünk anélkül, hogy leállítanánk a gépet.
Fix router más kialakítású. Motorja mereven rögzítve van a gép alaptestéhez. A marási mélység megváltoztatásához a gépet ki kell kapcsolni, a motor rögzítő elemeit ki kell csavarozni, és a meghajtást utána fel kell emelni vagy le kell engedni.
Ez az egység másolással is működhet, különböző díszeket készíthet egy fafelületen, vagy kivághat egy képet a rajzolt vonalaknak megfelelően.
Első pillantásra az élfúró úgy néz ki, mint egy hagyományos függőleges egység, csak egy kissé rövidített változatban. De valójában a gépnek megvannak a maga vitathatatlan előnyei:
- Manőverezhető és könnyen kezelhető;
- Alacsony súly és tömörség;
- a kis lábméret, amely lehetővé teszi, hogy a gyaluval szűk helyeken is lehessen dolgozni.
Köszönöm alacsony meghajtási teljesítmény, 450-720 W, mini router könnyen elfér egy kézben. Időt takarít meg, és nem kell a munkadarabot a munkapadhoz szorítóbilincsekkel rögzíteni (a munkadarabot a másik kézzel is lehet tartani).
Az élfúrógépet vízszintes vezetéssel vagy a gép talpára szerelt megállóval lehet vezetni.
Szintén kaphatók univerzális szélestörzsű routerek állítható talapzat. A gép rugalmasságának köszönhetően nem csak függőlegesen, hanem 90°-os tartományon belül bármilyen szögben lehet marni.
Az élmarógépre szerelt speciális platform lehetővé teszi az összes művelet maximális pontossággal történő elvégzését, és a marógép magas fordulatszáma biztosítja a horony tiszta kivitelét.
Lamelláris
A lamellás router, más néven kulcslyuk router, nagyon hasonlít egy közönséges sarokcsiszolóhoz, amelyhez egy speciális szerszámot csatoltak. Az ebben az egységben használt vágószerszám tárcsavágók, amelyeket a gépkezelő biztonsága érdekében a motorháztető teljes mértékben elfed. Segítségével vágók vágott rések a munkadarab bizonyos méretű, majd ragasztó öntjük őket, és a lamellák vannak behelyezve. Ezután a munkadarabokat bilincsekkel kell megszorítani, és meg kell várni, hogy a ragasztó teljesen megszáradjon.
A készülék nem csak különböző síkokban, hanem a kívánt szögben is vághat a magasság- és szögbeállítónak köszönhetően.
A horonymélység is gyorsan beállítható a gépen az X-Slide vezérlővel lövegtorony megálló. Amikor a szerszámtestet előre lendítjük, a marógép a szerszám alján jön ki, és meghatározott mélységig belemerül az anyagba. Pontosan a kívánt marási mélység elérésekor a korlátozó megakadályozza, hogy a tárcsa túl mélyre menjen.
A szögletes marószerszámokat a ferde él belső sugarának kialakítására használják, ahogyan azt az alábbi képek mutatják.
A router rendelkezik különleges támogatás, amely megakadályozza a munkadarab oldalfalainak sérülését. A gép nagyon könnyen kezelhető, és a marási felületek marása gyors és egyszerű. A jobb marási eredmények érdekében először végezzen egy durva menetet a géppel, majd egy befejező menetet.
Rotary
Más néven lemezrouter. Alkalmas Kerámiák furatainak fúrásához. Az egységre szerelt hüvely átmérője 8 mm, és ennek a kis és könnyű egységnek az orsó fordulatszáma elérheti a 34 000 fordulat/perc fordulatszámot. Ennél a sebességnél minimális az esélye a burkolat sérülésének, és a router úgy belevág, mint a vaj.
A rotációs vágógép a következőkkel van felszerelve sebességszabályozó és képes azt a kívánt szinten tartani még terhelés alatt is. A finom por eltávolításához porelszívó csatlakoztatható a készülékhez.
Befejező vágókések
Ezek a kétorsós gépek nagyban különböznek a fafelületek marására tervezett univerzális egységektől, és rendkívül speciális berendezések.
Az alaplemez emelhető vagy süllyeszthető a vágókések pontos centrírozása érdekében a munkadarab felületéhez képest.
A marógépet a munkadarab felső vagy alsó síkjában (lemez) lévő furatok fúrására lehet használni. Ha a munkadarab hosszú, egy speciális ütközőt lehet használni router skála. Egyenlő időközönként rovátkákat hordoz. A felső alaplemez ezekbe a kivágásokba kerül, és a router ugyanolyan távolságra mozgatható.
A vezeték nélküli forgómarógépek egyes modelljei a következőkkel dolgoznak gipszkartonhoz, bonyolult alakú lyukak csiszolása.
RFM kompozit anyaghoz
A kompozit paneleket már régóta használják az építőiparban épületek burkolására, kültéri reklámozásra stb.d. A körmarókat gyakran használják kompozit panelek vágására, valamint hornyolásra.
A marásmélység fokozatmentes beállítása a gép mozgatható alaplemezén keresztül biztosítja a szerszám megbízható vezetését a marómaróban.
Az ilyen típusú marógépek egy praktikus D-markolat, párnázással van ellátva, amely jelentősen csökkenti a vibrációnak a kezelőre gyakorolt káros hatásait.
Kőhöz
A kő, pl. gránit vagy márvány marása és csiszolása kőfúróval történik. Alsó része görgőkkel van ellátva az egység jobb mozgatása érdekében a munkadarab síkja mentén.
A vágótengelyt leengedik, a gallérral a tetején. Minden kantmarógép rugalmas tömlőkkel is fel van szerelve a szállításhoz Vízhűtéses a marógépen.
A gép nagyszámú vágófeje lehetővé teszi a homorú, domború és téglalap alakú munkadarabok éleinek kiváló minőségű polírozását, bármilyen alakú profil vágását a kővégeken.
Az eszköz kiválasztásának kritériumai
A kézi marógép kiválasztása előtt célszerű először megismerkedni a marógép teljesítményét befolyásoló főbb és opcionális paraméterekkel. A meghajtóteljesítmény, az orsó fordulatszáma és a vágási mélység az RFM néhány kulcsfontosságú paramétere.
Teljesítmény
Ez közvetlen hatással van az RFM teljesítményére, és a beépített motorteljesítménytől függ. Minél nagyobb teljesítményt tud egy szerszámhajtás leadni, annál nagyobb átmérőjű szerszámot lehet felszerelni. az energiatartalékkal rendelkező gépek kevésbé vannak kitéve túlterhelésnek, túlmelegedésnek, és hosszabb ideig tudnak dolgozni, mint a kis teljesítményű gépek.
Felhívjuk figyelmét, hogy a nagyobb, nehezebb gépek nagyobb súlyúak és nagyobb lábnyomúak. És az árukat tekintve nem megfizethetetlenek.
E kritérium alapján a kézi routerek a következőkre oszthatók:
- Könnyű – súlya 2-3 kg, teljesítménye legfeljebb 750 W;
- Közepes – súly 3-5 kg, teljesítmény 750 és 1500 watt között;
- nehéz – súly 5-6 kg, egyes esetekben több, teljesítmény 1500-2300 watt között.
Először is, a gép kiválasztásának szakaszában elemezni kell, hogy milyen munkát és milyen intenzitással fog végezni ezzel a szerszámmal. Ha otthoni használatra, egyszeri és rövid távú munkára van szüksége, akkor ne vásároljon nehéz és erős gépet. De ha keményfával dolgozik, akkor is jobban jár egy nagyobb teljesítményű géppel.
A mérnökök azt tanácsolják, hogy akár 1500 wattos teljesítményű középkategóriás routereket válasszon: ez több mint elegendő a háztartási használathoz és a professzionális alkalmazásokhoz is.
Fordulási sebesség
Kérjük, vegye figyelembe, hogy az orsó fordulatszáma a következőktől függ feldolgozási minőség. Minél nagyobb a sebesség, annál jobb az eredmény. Ugyanakkor gyakran alkalmaznak kisebb orsófordulatszámot, pl. olyan műanyag marásánál, amely megolvad, ha a szerszám nagy sebességgel forog. A precíziós marási munkákhoz alacsony fordulatszámot is használnak.
A legtöbb ferde marógép 20-30 000 fordulat/perc közötti szerszámsebességgel működik. rpm. Egyes gépek azonban kisebb (akár 10 000 fordulat/perc) és nagyobb (akár 80 000 fordulat/perc) fordulatszámot is elérhetnek.) vagy nagyobb számok (akár 35 000 fordulat/perc).) fordulatszám. A megmunkálás sebességét a munkadarabhoz kell igazítani a vágógép átmérője tekintetében. Minél kisebb a vágószerszám átmérője, annál nagyobb a fordulatszám és fordítva.
Nemcsak a gép mérete, hanem a vágási mélység és a megmunkálandó anyag keménysége is befolyásolja a sebességet. Ezért kell a router sebességszabályozással. A sebesség beállítása fokozatmentes vagy fokozatmentesen változtatható. Ez nem játszik nagy szerepet egy otthoni műhelyben. A fő követelmény, hogy a szabályozónak a szerszámra szerelve és tökéletesen működőképes állapotban kell lennie.
A helyes orsófordulatszám-beállításra vonatkozó tanácsok a gép adatlapján találhatók.
Az is kívánatos, hogy a router rendelkezzen a következőkkel a fordulatszám megtartásának lehetősége a terheléssel azonos szinten.
Marási mélység
Nemcsak a gép súlyát és teljesítményét befolyásolja ez a paraméter, hanem a költségeit is. Válasszon olyan merülőmarógépet, amelynek maximális marási mélysége megfelelő az adott marási munkákhoz.
Általában 45-50 mm-es szerszámmerülési mélység elegendő, ha az RFM-et szekrénybútorok vagy tömörfa bútorok gyártásához használják.
A szerszám merülési mélysége állítható különleges megálló, amely megakadályozza a túlzott mélyülést. Az olcsó készülékeken a korlátozó milliméteres skálán van elhelyezve, ami nem nevezhető pontosnak. A drágább marógépeket gyakran elektronikus mélységmérővel szerelik fel. Az elektronikus mélységmérő tizedmilliméter pontossággal képes mérni a szerszám merülési mélységét.
A gépen mélységszabályozónak is lennie kell torony típus. Úgy néz ki, mint egy henger, különböző magasságú lépcsőkkel. A különböző mélységmegállító magasságok lehetővé teszik a marógép fokozatos belemerülését a munkadarabba a vezérlés elforgatásával minden egyes menet után.
Alaplemez
A gépasztalt gyakran nevezik talplemeznek is. Ez az egyik legfontosabb eleme a teljes építkezésnek. Az alaplemez lehet kovácsolt vagy öntött. Természetesen, formázott párna a megfelelő geometriával fog rendelkezni.
Ha háztartási router-t szeretne vásárolni, a formázott vagy préselt lemez nem jelent különbséget. Az otthoni RFM-alkalmazások nem túl pontosak, de a professzionális világban egy hibás lemezgeometria egy egész adag alkatrészt használhatatlanná tehet.
Tartozékok
A rendelkezésre álló tartozékok meghatározzák az eszköz funkcionalitását és költségeit. Ezért kell alaposan megvizsgálni a géphez mellékelt szerszámokat, azok minőségét és jellemzőit.
Vásárláskor először arról kell érdeklődnie, hogy más gyártók opcionális tartozékai is kaphatók-e az útválasztóhoz.
A további tartozékok közé tartoznak a következő elemek:
- párhuzamos megállás – szinte minden RFM alapfelszereltsége;
- kaparó – radiális maráshoz használják.
Vagy ha megvásárolja univerzális marógép, Ellenőrizni kell az állítható nyomatékkorlátozó meglétét és állapotát.
További lehetőségek
Az adott géphez tartozó különböző kiegészítő funkciók a gép megbízhatóságának növelésére szolgálnak.
- Lágyindítás. Ez az opció a nagy teljesítményű marógépek tulajdonosai számára hasznos. A lágyindítás kiküszöböli a rángatózó indítást és csökkenti a motor károsodásának valószínűségét. A rántás hiánya csökkenti a munkadarab sérülésének kockázatát a motor indításakor.
- Védelem a nem szándékos indítás ellen. Bármely router-gépnek rendelkeznie kell egy kiegészítő gombbal, amelynek megnyomása nélkül (még akkor is, ha az indítógomb süllyesztve van), a gép nem indítható el. Ez a gomb rögzíti a kioldó gombot, ha a router az asztal alatt kell rögzíteni.
- Orsó reteszelés Az orsó közelében elhelyezett gomb formájában valósul meg. Megnyomása motorzárként működik, ami jelentősen leegyszerűsíti a gép kioldását és meghúzását, miközben a gép a fogócsőben van rögzítve.
- Túlterhelés elleni védelem. Ez a védelem nem minden gépen van telepítve. Akkor lép működésbe, amikor a működtető tekercsek hőmérséklete meghalad egy kritikus értéket. Egyes RFM modelleknél a motor túlmelegedését a szerszámházon villogó LED jelzi. A drágább marógépeken egy védelmi modul kikapcsolja az elektromos meghajtást, ha a tekercsek túlmelegednek.
A túlterhelés elleni védelem gyakorlatilag minden professzionális RFM-et felszerelnek, mivel gyakran nagy terhelésnek vannak kitéve, és gyakorlatilag megállás nélkül dolgoznak.
Milyen kritériumok alapján érdemes kiválasztani a jó útválasztót az otthoni használatra? Milyen sebességre lehet számítani és milyen biztonsági funkciókat kell figyelembe venni?
Az otthoni útválasztó kiválasztásakor fontos figyelembe venni az Internet sebességét, hogy az megfeleljen a ház lakóinak igényeinek. A sebességet a megfelelő kategóriájú útválasztóval lehet elérni, például az AC vagy AX szabványúak gyorsabb sebességet biztosítanak. Fontos kritérium még a biztonság is, ezért érdemes olyan modelleket választani, amelyek rendelkeznek tűzfal funkcióval, lehetővé teszik a jelszavas védelmet, és támogatják a VPN kapcsolatot. Az otthoni használatra kiválasztott útválasztónak a szűrési funkciók mellett megfelelő területi lefedettséget is biztosítania kell az otthon minden szegletében.
Milyen szempontok alapján válasszak útválasztót otthonra?
Melyik útválasztót ajánlanád otthoni használatra? Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a választás során?
Szia! Szeretnék segítséget kérni az otthoni útválasztó választásával kapcsolatban. Milyen szempontokat kell figyelembe vennem, és milyen jellemzőkkel kell rendelkeznie a megfelelő útválasztónak? Köszönöm!
A megfelelő otthoni útválasztó kiválasztásakor néhány fontos szempontot kell figyelembe venni. Először is, fontos tudni, hogy milyen típusú internetkapcsolattal rendelkezik otthon. Például, ADSL vagy optikai kábel, mivel ez befolyásolhatja az útválasztó kiválasztását. A sebesség is fontos szempont, ezért érdemes olyan útválasztót választani, amely támogatja a gyors internetkapcsolatot.
Ezenkívül, a megfelelő útválasztónak rendelkeznie kell legalább 2.4 GHz-es és 5 GHz-es wifi sávval, hogy a kért időben garantáltan elérhető legyen a vezeték nélküli internetkapcsolat. A biztonság is fontos szempont, így érdemes olyan útválasztót választani, amely támogatja a legújabb biztonsági protokollokat, például a WPA2-t. Ezenkívül, ha több eszközre van szüksége, amelyek csatlakozva vannak az otthoni hálózathoz, akkor olyan útválasztót válasszon, amely rendelkezik elegendő porttal.
Ezek azok a jellemzők, amelyeket figyelembe kell vennie, amikor útválasztót választ az otthonába, de természetesen más egyéni igények is felmerülhetnek. Ügyeljen arra, hogy alaposan átgondolja az igényeit, és ha szükséges, kérjen tanácsot az internet szolgáltatójától vagy szakértőktől, hogy megtalálja a számára legmegfelelőbb útválasztót.
A megfelelő otthoni útválasztó kiválasztásakor számos tényezőt kell figyelembe venni. Először is, meg kell határozni, hogy milyen típusú internetkapcsolata van otthon. Ez alapján választhatja ki az útválasztót, legyen az ADSL vagy optikai kábel. A sebesség is fontos tényező, ezért javasolt olyan útválasztót választani, amely támogatja a gyors internetkapcsolatot.
Ezenkívül, az ideális útválasztónak jellemzőleg van 2,4 GHz-es és 5 GHz-es wifi sávja, hogy mindig elérhető legyen a vezeték nélküli internetkapcsolat. A biztonság is fontos, ezért érdemes olyan útválasztót választani, amely támogatja a legújabb biztonsági protokollokat, mint például a WPA2. Ha több eszközt szeretne csatlakoztatni az otthoni hálózathoz, akkor egy olyan útválasztót válasszon, amely rendelkezik elegendő porttal.
Ezek az alapvető szempontok, amelyeket figyelembe kell venni, amikor útválasztót választ otthonába, de természetesen egyéb igények is felmerülhetnek. Fontos, hogy gondosan átgondolja az igényeit, és szükség esetén kérjen tanácsot az internetszolgáltatójától vagy szakemberektől a számára legmegfelelőbb útválasztó kiválasztásához.
Az otthoni útválasztó kiválasztásánál fontos figyelembe venni több tényezőt. Először is, meg kell határozni az otthoni internetkapcsolat típusát, legyen az ADSL vagy optikai kábel. Ezután ki kell választani egy útválasztót, amely támogatja a gyors internetkapcsolatot. Fontos szempont az is, hogy az útválasztónak legyen 2,4 GHz-es és 5 GHz-es wifi sávja, hogy mindig legyen vezeték nélküli internetkapcsolat. Nem elhanyagolandó tényező a biztonság sem, ezért érdemes olyan útválasztót választani, amely támogatja a legújabb biztonsági protokollokat. Ha sok eszközt szeretnénk csatlakoztatni a hálózathoz, fontos, hogy az útválasztónak legyen elég portja. Ezek az alapvető szempontok, de természetesen más igények is felmerülhetnek. Ezért fontos alaposan átgondolni az igényeket, és szükség esetén kérni tanácsot az internetszolgáltatótól vagy szakemberektől az ideális útválasztó kiválasztásához.