...

A betonkeverővel való munka és a saját kezű javítás szabályai

A betonkeverő kalapács a különböző habarcsok elkészítésére és száraz keverékek keverésére tervezett berendezés. Használata biztosítja a munka magas termelékenységét. A kézi keverőkhöz képest jobb kimeneti minőséget biztosítanak. Ennek eléréséhez azonban a betont vagy más készítményt helyesen kell keverni, betartva az összetevők közötti arányokat és a hozzáadás sorrendjét. A piacon a keverők széles választéka áll rendelkezésre, amelyek különböző elvek szerint működnek. Ez befolyásolja a habarcsba keverhető maximális aggregátumméretet.

Betonkeverő kialakítása és működési elve

A betonkeverő hatékony működtetése megköveteli a betonszerkezet ismeretét. Szükséges ahhoz, hogy szükség esetén a használt berendezés modelljét meg lehessen javítani, és a karbantartást megfelelően el lehessen végezni.

Minden betonkeverő kialakítása a következő közös alkotóelemeket foglalja magában

  • kapacitások (A GGH 11 VC acél alapszerkezetű, amely a keverő összes többi elemét, az acél tokmányt és a habarcs keverésére szolgáló dobot tartja;
  • keretek, amely az acélkeret, amelyre a betonkeverő összes többi eleme rögzítve van;
  • pengék, Beton vagy más keverékek keverésére és annak megakadályozására szolgál, hogy azok a tartály oldalához tapadjanak;
  • aktuátorok a sebességváltó és annak vezérlőrendszere.

Ezek a jellemzők az alábbi képen láthatók.

Gravitációs keverő

  • Kényszerített.

A csődaráló működési elve

A gravitációs modelleknél a motor és a tartály közötti forgás egy sebességváltón vagy lapáton keresztül történik.

Kényszerített betonkeverő Úgy működik, mint egy keverő: az álló dob belsejében a lapátokkal ellátott tengely keveri a habarcsot. A készre kevert termék a tartály alján lévő tolózáron keresztül ürül ki. A tengely vízszintesen vagy függőlegesen is elhelyezhető (a fenti képen). A kényszerített működésű modellek erősebb motorokkal rendelkeznek, mint a gravitációs modellek, és drágábbak is.

Keverő kimenet

Mind a gravitációs, mind a kényszerbetonkeverők teljesítményét a következő tényezők határozzák meg:

  • a habarcs készre keveréséhez szükséges idő;
  • a dob hangereje;
  • az elektromos motor teljesítménye;
  • az anyag kirakodásához szükséges idő;
  • az óránként előállított keverékek száma.

A keverési időt a gyártó a használati útmutatójában adja meg. A keverés gyorsnak tekinthető, kb. 2-3 percig tart.

teljesítményszint meghatározni, hogy hány órán keresztül lehet a keverőt üzemeltetni a villanymotor túlterhelése nélkül. Annak kiszámításához, hogy mennyi betont tud egy nap alatt betonkeverővel összekeverni, végezze el a következő egyszerű matematikai feladatot:

  • a betöltési, keverési és kirakodási idők megduplázása;
  • Határozza meg az óránkénti gyúrások számát úgy, hogy 60 percet elosztja a fenti bekezdésben kapott számmal;
  • határozza meg a keverő teljesítményét 1 óra alatt, megszorozva a dob kapacitását a számított dagasztások számával;
  • Szorozza meg az óránkénti teljesítményt a megengedett napi munkaórák számával.

A gravitációs hatású gépek termelékenysége hasonló műszaki jellemzőkkel rendelkező, kötelezően működtetett társaikéhoz hasonló, amelyek tengelye függőlegesen helyezkedik el. A vízszintes tengelyű modellek teljesítménye alacsonyabb. Ez azért van, mert hosszabb ideig tart az adagolásuk.

A betonkeverék helyes keverése

Az alapok kiöntése, a padló esztrich, a padlólapok, téglák, salakbeton és sok más építési és javítási munka nagy mennyiségű betonkeveréket igényel. A betonkeverő helyes keverése a jó minőségű betonkeverék elérése érdekében. Ebben az esetben az öntés és a tömörítés után szilárd monolitot kapunk.

A beton előkészítésének helyes módja a következő:

  • kiváló minőségű komponensek (pl. nem megszilárdult cement az előírt minőségű, tiszta homok zúzottkővel) felhasználásával;
  • a végső keverék jó keverése;
  • az összetevők közötti arányok fenntartása.

transzportbeton

A betonkeverő tisztítása munka után

Használat után a dob falán kívül és belül is marad a faggyú, amelyet el kell távolítani. A kilökött anyag a lapátok között is felhalmozódik, és szennyezi a keretet. Ha a habarcsot hagyjuk megdermedni, kalapáccsal vagy más alkalmas szerszámmal kell ütögetni. Ez az eltávolítási módszer a következőket eredményezi A következő táblázat a lehetséges negatív hatásokat mutatja be:

  • a horpadások keletkezése;
  • a festék lepattogzása, ami után a fém gyorsabban rozsdásodik és korrodálódik;
  • a teljes tisztítás képtelensége (a kiszáradt habarcs nehezen hozzáférhető helyeken marad meg, pl. a keverőlapátok és a ház csatlakozási területén).

Az ütőkalapálás is súlyosan érinti a nyomócsapágyat, felgyorsítva annak meghibásodását.

A betonkeverő kiöblítése

A keverőben lévő szennyezett maradék víz felhasználható a következő adaghoz. Ne hagyja bent, mert a folyadékban kicsapódott lágyítószer és cement megdermed. Tisztítás után fordítsa a tartályt fejjel lefelé, hogy a víz lefolyjon.

A cementhabarcs romboló hatása csökkenhet, és a keverődob falához való tapadási képessége is károsodhat. Ebből a célból a munka megkezdése előtt kezelje a tartály belsejét és külsejét víztaszító és korróziógátló anyagok. Erre a célra szilikon vagy autóból származó korróziógátló használható. Egyszer használták kb. 3 hónapos rendszeres működésre. Ezen időszak letelte után a dobot újra be lehet vonni egy megfelelő vegyülettel.

Főbb betonkeverő hibák és hibaelhárítás

Különböző hibák lépnek fel működés közben. Sok esetben a keverő kézzel is javítható, anélkül, hogy szakszervizre lenne szükség. A betonkeverők leggyakoribb hibái a következő alkatrészekkel kapcsolatosak.

Sebességváltó

A sebességváltó meghibásodása nehéz és meglehetősen költséges. Egyetlen fogaskerék cseréje gyakran nem elégséges. Új egységet kell telepíteni.

Tartócsapágyak

Fogazott gyűrűs fogaskerék vagy annak fogazott fogaskereke

A gyűrű lehet Szektor vagy tömör típus. Csak az első típusú alkatrész cserélhető a keverő szétszerelése nélkül. A kopott csapszeg eltávolításához meg kell lazítani a csapszeget rögzítő csavarkötést. Ezután a kérdéses alkatrészt szétszerelik, és egy újjal helyettesítik.

elektromos meghajtás

Szíjhajtás (szíjtárcsával vagy szíjjal)

A szíjfeszítés vagy a szíj cseréje könnyen elvégezhető két személy által. A folyamat sajátosságai a működő betonkeverő kialakításától függnek. A kopott szíjtárcsa cseréjéhez a tartály eltávolítása után csavarja ki a rögzítőelemeket.

Indítómotor nyomógomb

Idővel történő elhasználódás Lyukak a dobban. Ezeket megfelelő méretű fémlemezcsíkokkal hegesztéssel vagy csavarozással zárják le. Nem gyakran fordul elő, de előfordul, hogy a keret eltörik. A hiba kijavításához használjon hegesztőgépet. A kerekeket is ritkán kell cserélni.

Ahhoz, hogy a gépet saját kezűleg meg tudja javítani, különböző eszközöket és készülékeket kell használnia. A minta lista a következőket tartalmazza:

  • multiméter;
  • csavarhúzó;
  • elektromos csavarhúzó;
  • Hegesztőgép;
  • kalapács;
  • Fogó és tűfogó;
  • csavarkulcsok;
  • csavarhúzók;
  • Mérőműszer, vonalzó vagy mérőszalag.

Az elkopott csapágy cseréjéhez speciális lehúzó használata szükséges.

Az állandó igénybevétel, a nem megfelelő karbantartás és ápolás, az alkatrészek idővel történő elhasználódása a betonkeverővel kapcsolatos mindenféle problémához vezet. A betonkeverőt szakemberek is megjavíthatják, vagy Ön is megteheti. Ez utóbbi jelentős összeget takarít meg, ha a gép nincs garanciális állapotban. A gép túlterhelése nem megengedett, ha hosszú ideig üzemzavar nélkül kell működnie. Figyeljen a problémák korai figyelmeztető jeleire, és javítsa ki azokat idejében. A keverőből mindig alaposan tisztítsa ki a maradék habarcsot.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 1
  1. Dénes Farkas

    Kedves olvasó! Szeretnék feltenni egy kérdést a betonkeverővel való munkáról és a saját kezű javítás szabályairól. Van-e valamilyen biztonsági előírás vagy technikai tudás, amit szem előtt kell tartani a betonkeverővel dolgozva? Hogyan lehet biztonságosan és hatékonyan elvégezni a javításokat saját kezűleg? Köszönöm a segítséget!

    Válasz
Hozzászólások hozzáadása