...

A dühös robotok jobb eredmények elérésére motiválják az embereket

Pszichológiai kutatások összefüggést mutattak ki az emberek kognitív képességei és a között, hogy a robot „rossz” vagy „jó” módon felügyelte-e a cselekedeteiket. Kiderült, hogy a „dühös” gépek jobb teljesítményre ösztönöznek.

Egy kísérletben 58 embert kértek meg arra, hogy végezze el a Stroop-tesztet. A kutatási módszer lényege, hogy különböző színű szavakat jelenítenek meg a képernyőn, és megkérik az embereket, hogy nevezzék meg a kinyomtatni kívánt szó színét. A teszt nem olyan könnyű, mint amilyennek első látásra tűnik. A fő nehézség akkor merül fel, ha a képen például a „kék” szó piros betűkkel van kiemelve, vagy ha a „sárga” lila betűkkel van kiemelve.

Robot

Érdekesség, hogy az emberek sikeresebbek voltak a Stroop-tesztben, amikor stresszesek voltak, vagy amikor meg kellett küzdeniük a riválisokkal.

Kezdetben az alanyok önállóan végezték a feladatokat, néhány próbálkozás után a robot csatlakozhatott hozzájuk. Megfigyelőként működik, és külső szakemberek irányítják. És mielőtt a kísérletek megkezdődtek volna, a résztvevők felmérhették, hogy mennyire barátságos számukra egy adott gép. A pozitív robotok aktívan részt vettek a párbeszédben, érdeklődést és kíváncsiságot mutattak; a negatív karakterek viszont vagy figyelmen kívül hagyták őket, vagy gúnyos megjegyzéseket tettek. A kezdeti párbeszéd után a robot a szobában maradt, és egyszerűen csak megfigyelte a tesztet.

Ennek eredményeként kiderült, hogy a „jó” partner jelenléte nem volt hatással a teszteredményekre, míg a „rossz” partner jobb teljesítményre motiválta az embert. A robotok tehát bebizonyították, hogy az explicit vagy implicit versenytársak jelenléte jelentősen befolyásolhatja bizonyos emberi folyamatok teljesítményét, még akkor is, ha a versenytársak nem vesznek részt közvetlenül a versenyben.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 4
  1. Dávid

    Mi a véleményetek erről a megközelítésről? Jobban teljesítenétek, ha dühös robotok motiválnának benneteket, vagy inkább más hatások lennének hatékonyabbak?

    Válasz
    1. Anita Kocsis

      A véleményem szerint az emberek motiválására dühös robotok használata nem lenne hatékony. Bár a dühös robotok talán riasztóak lehetnek, de hosszú távon nem valószínű, hogy a düh vagy az önbizalom hiánya által generált stressz hozzájárulna a jobb teljesítményhez. Sokkal inkább az egyéb motivációs technikák, mint például az elismerés, jutalmazás vagy a célok kitűzése lehetne hatékonyabb módja a teljesítmény növelésének. A pozitív motiváció és a támogató környezet segítene a munkavállalóknak hatékonyan teljesíteni és törekedni a fejlődésre.

      Válasz
    2. Anna Tóth

      Szerintem a dühös robotok motiválása nem lenne hatékony módszer. Jobban teljesítenék, ha pozitív visszajelzést kapnánk, vagy ha érdekes, kihívást jelentő feladatokkal lennénk motiválva. A dühös robotok csak stresszt és feszültséget okoznának, ami visszafordíthatja a teljesítményünket. Fontos, hogy motiváló környezetet teremtsünk magunk körül, ami segít bennünket a sikeres teljesítmény elérésében.

      Válasz
  2. Roland Csonka

    A dühös robotok mivel motiválják az embereket? Megfenyegetik őket, hogy jobb eredményeket érjenek el, vagy van más módszerük? Mi az oka a robotok dühének?

    Válasz
Hozzászólások hozzáadása