A mai kamerák összetett mechanizmusok és néha egész számítógépes rendszerek, amelyek számos funkcióval és maximális funkcionalitással rendelkeznek. A legtöbb mai modell USB-kábelen keresztül csatlakozik a számítógéphez, néhány pedig Wi-fi modullal van felszerelve az azonnali és érintésmentes adatcsere érdekében.
Az ilyen optimalizálás nem segíthet, de növeli a kamerák sebezhetőségét a vírusokkal és különböző kémprogramokkal szemben. A Check Point Research kiberbiztonsági szakértői megállapították, hogy a digitális kamerák minden tulajdonosa veszélyben van, és a fenyegetés forrása vagy egy számítógép vagy egy vezeték nélküli hozzáférési pont.
A szakértők úgy vélik, hogy az eszköz biztonságos működését akadályozó fő probléma a szabványosított digitális fájlátviteli protokollban rejlik. Ez a protokoll számos parancsot tartalmaz (fényképezés, firmware frissítés stb.).), és nem védi hitelesítés vagy titkosítás.
A szakértők demonstrációs kísérletet végeztek a Canon egyik jól ismert márkájú fényképezőgépével, amely USB és Wi-fi kapcsolatot is támogat, és azonosították a potenciális veszélyek listáját.
Az a tény, hogy minden modern fényképezőgép rendelkezik a nyilvánosság számára elérhető szoftverfrissítésekkel – azaz az úgynevezett nem hivatalos firmware-ekkel. És ezek a firmware-verziók vannak a leginkább kitéve a potenciális kockázatoknak, mivel ezek tartalmazzák a legtöbb olyan sebezhetőséget, amelyek lehetővé teszik a támadók számára, hogy beszivárogjanak a kamerarendszerbe. A kémek ezután rosszindulatú szoftvereket töltenek le az internetre, amelyek nemcsak a fájlokhoz való hozzáférést teszik lehetővé, hanem a rendszer zárolását is, és arra kényszerítik a felhasználót, hogy fizessen a feloldásért.
Eközben a Check Point Research megjegyezte, hogy a Canon készülékek sebezhetőségei más modellekre is vonatkozhatnak, mivel a PHP protokollok szabványosítottak. A kutatók idén tavasszal küldték el eredményeiket és javaslataikat a Canon vezetőségének, és mostanra az összes biztonsági rést bezárták.
Mivel a modern kamera egyetlen felhasználója sem immunis a fenyegetésekre, a szakértők azt tanácsolják, hogy csak a hivatalos firmware-t bízza, ne csatlakoztassa az eszközt ismeretlen Wi-fi hálózatokhoz és harmadik féltől származó számítógépekhez.
A fényképezőgépek valóban hajlamosak vírusokra, vagy más kártékony programokra? Milyen óvintézkedéseket tudunk tenni az adatvédelem érdekében, ha fényképeket szeretnénk készíteni és tárolni a gépünkön?