A Budapesti Állami Egyetem Magyar szakértői érdekes kísérletet végeztek. Művészeket és egy mesterséges intelligencia rendszert kértek fel a hiányzó darab rekonstruálására, majd független felhasználók értékelték az eredményeket.
Hivatkozásként. A kép vagy kép elveszett részének helyreállítását a következő folyamatnak nevezzük Képfestés. Ez egy meglehetősen kifinomult technológia, amelynek lényege, hogy a forrást a lehető legközelebb állítják vissza az eredetihez, és a legtöbb esetben az eredeti nem is ismert. Az új retusálási módszer lehetővé teszi a régi fényképek retusálását vagy a „felesleges” tárgyak eltávolítását a képről.
A retusálást a profik és az amatőrök egyaránt gyakran használják. Nem titok, hogy néha a fotózásokon valami vagy valaki felesleges kerül a képbe. Ennek eredményeként még a legjobb lövést is elronthatja egy rossz irányba repülő madár vagy egy járókelő. Ezekben a napokban minden megoldható. És az automatikus fotófeldolgozási technológia egyre kifinomultabbá válik, így hamarosan az ember csak a retusálási paramétereket fogja tudni beállítani, és a szoftver mindent megtesz majd helyette. oktatás 1 Az automatikus fotófeldolgozási technológia egyre kifinomultabbá válik.
Most már erre is van lehetőség. De egy kísérlet, amely valódi művészek és a számítógépes technológia munkáját hasonlította össze, meghatározta a győztest, és ez egy ember volt, nem pedig egy gép. 215 a felhasználók anélkül, hogy tudták volna, ki az adott mű szerzője, esztétikai szempontból értékelték, hogy a művészek milyen mértékben képesek újrateremteni a tárgyakat. Ennek eredményeképpen a hatból csak egy esetben tudta a szoftver felülmúlni az embert, az összes többi esetben – a megkérdőjelezhetetlen vezetés a „természetes tollé” volt.
A következtetés magától értetődik – eddig a gépek nem tudnak versenyezni az emberekkel a művészet területén, vagyis ahol mindent nem a logika és a pontosság, hanem az ízlés, az esztétikai érzékelés és a személyes értékelés dönt. De tekintve, hogy a szakemberek milyen intenzíven dolgoznak a mesterséges intelligencia rendszerek fejlesztésén, feltételezhetjük, hogy nagyon hamar minden megváltozhat.
Miért képtelenek a számítógépek felvenni a versenyt az emberrel a képek készítésében? Milyen tulajdonságokat hiányolnak, amelyeket csak az emberi kéz tud megadni a képeknek?
A számítógépek képtelenek megfelelni az emberi kéz művészi képességeinek a képek készítésében. Hiányolják az emberi kreativitást, az érzelmek átadásának képességét, valamint az egyedi stílust és személyiséget, amelyek csak az emberi kéz által létrehozott műalkotásokban rejlenek. Az emberi fotósok érzékenyebbek a környezetükre, és képesek az élet apró részleteit is szépségesen megörökíteni, míg a számítógépes algoritmusok csak a számok és információk alapján dolgoznak, és nem képesek érzéseket vagy egyedi meglátásokat belecsempészni a képekbe. Emiatt a számítógépek mindig lemaradnak az emberi tehetségtől és kreativitástól a képek készítésében.