A gitárgyártók szerint 45-55%-os páratartalmú környezetben kell tartani őket. Gyáraikban speciális klímaberendezést telepítenek, hogy a páratartalmat 47% körül tartsák. Ezt tartják optimálisnak a gitárok tárolására. Ezt a szintet nehéz otthon fenntartani, ezért a gyártók kifejlesztettek egy speciális párásítót a gitárok számára, amely megakadályozza a gitár repedését és megőrzi a hangminőségét.
Mi történik, ha az előírt páratartalmat nem tartják fenn?
Ha rendszeresen játszol, vagy havonta egyszer veszel fel egy gitárt, érdemes szemmel tartanod a hangszeredet Vigyáznod kell rá. A gitár egy nagyon szeszélyes hangszer, és megfelelő gondoskodás nélkül nem fog együtt játszani. Mi történik a hangszerrel, ha nem használ párásítót??
- A húrülések rendkívül rosszul ülnek.
- A nyak és a test találkozásánál „púp” alakulhat ki.
- Az elülső hangfal megereszkedik.
- A pengék csúcsai kezdenek kiállni a fogólapból.
- A nyak a híd mögött nyugszik.
A következmények súlyosak lehetnek, akár a hangszer megrepedéséig és károsodásáig.
A probléma megoldása
Így nem kell megaláznia a hangszerét, és nem kell nedvesség nélkül hagynia. Mit kell tudni ezekről az eszközökről?? Ez az, amit két típusra osztanak:
Bolti típusú párásítók:
- Ha csöves párásítót vásárol, a legnagyobb átmérőjű párásítót vegye meg.
- A „befőttesüvegből” származó párásítókat csak akkor szabad használni, ha nagyon kevés a nedvességveszteség, mivel ezek a párásítók adagokban adják le a vizet.
- A vinil típusú párásító jó munkát végez. Az egyetlen dolog, ami elrontja a benyomást, hogy a nedvesség összegyűlik a testben anélkül, hogy a fogólapra kerülne.
Ha olyan helyen él, ahol a páratartalom mindig alacsony, ajánlott a tégelyes párásítók használata, de ne feledkezzen meg a karbantartó készülékről.
Házi párásítók:
- Az egyik lehetőség az, hogy egy kis szivacsot veszünk, polietilénbe tesszük, amelyben néhány lyukat készítünk, és ezt a konstrukciót a gitártokba helyezzük.
- Tegyen egy kis nedves habot egy doboz krémbe vagy fogkrémbe. A szerkezetet is rögzítse a szerszámtestbe, ne feledje, hogy a csőben lyukakat készítsen.
Bármelyik változatot is választja, a legfontosabb dolog, amit nem szabad elfelejteni, hogy a párásítókat rendszeresen cserélni kell.
Amit még tudnia kell
Amikor gitározni tanulsz, számos kérdésed lehet azzal kapcsolatban, hogyan kell kezelni a hangszert. Ezek különösen gyakori problémák a karbantartás terén:
- Ha a levegő páratartalma 20-35% között van, akkor hetente egyszer ki kell cserélni a párásítóban lévő vizet.
- Ha olyan éghajlaton él, ahol a páratartalom a normálishoz közeli, 35-45%-os, akkor havonta 2-3 alkalommal kell vizet cserélni.
- Ha elektromos gitárt használ, a párásítót egy védőtokban kell elhelyezni. A másik lehetőség az lenne, hogy a páratartalmat a szobában tartjuk, de ennek nincs sok értelme, mivel nem tudnánk magunkkal vinni az eszközt.
- Ha viszont a helyiség páratartalma magas, akkor érdemes bekapcsolni a légkondicionálókat, amelyek működés közben elnyelik a páratartalmat. Használhat speciális párátlanítókat is a levegőhöz.
- Ahhoz, hogy tudja, mi a páratartalom a szobában, vásároljon egy speciális eszközt – egy higrométert.
- Ne tárolja a szerszámot ajtók közelében.
- Győződjön meg róla, hogy nincs közvetlen napfénynek kitéve.
- Tartsa a gitárt a legalsó polcon vagy egy ágy alatt, száraz helyen, ahol a páratartalom mindig magasabb, mint a tetején.
Ne vásároljon higrométert egy zeneboltban. A készüléket túlárazott áron fogja megvásárolni, jobb, ha az elektromos üzletekben vásárol.
Egy gitár párásító a saját kezedbe
Nem a legolcsóbbak, de ha szereted magad csinálni, könnyen elkészíthető. Ehhez a következőkre lesz szükséged:
- Szilikon tömlő vagy PVC anyag, kb. 10-13 mm átmérővel.
- Mosogatószivacs, a legjobb, ha cellulózból készült. A habszivacs változatok is használhatók, de kevesebb vizet szívnak magukba.
- 2-3 milliméter átmérőjű lyukak készítésére alkalmas szerszám.
- Ragasztópisztoly a hozzá tartozó anyagokkal.
Ha minden szükséges alkatrész megvan, elkezdheti építeni a jövőbeli gitár párásítóját:
- Vágjunk egy csíkot a szivacsból, ami ugyanolyan hosszú, mint a csövünk.
- Jelölje meg a lyukakat, betartva egy fontos szabályt: amikor a párásító a gitárban van, a lyukaknak az oldalán kell lenniük, nem pedig felfelé vagy lefelé nézniük. Ön választja ki a kívánt távolságot, átlagosan körülbelül 60 millimétert.
- Miután kijelölte, kezdje el a lyukak fúrását. Ha a lyukakat átfúrja, kevesebb időt pazarol el.
- Ha mosogatószivacsot használ, győződjön meg róla, hogy levágja a kemény anyagot.
- Vágjunk ki csíkokat a szivacsból, amelyek megfelelnek a csövünk átmérőjének. Jobb, ha ollóval csinálod, de egy jó kés is megteszi.
- Az egyenletes nedvességáramlás biztosítása érdekében a csíkokat tűvel és cérnával össze kell kötni.
- Helyezze az előkészített szivacscsíkot a csőbe, előtte nedvesítse meg vízzel.
- Ezután pisztoly és ragasztó segítségével meg kell építenie a záróelemeket.
A házilag épített párásító előnyei és hátrányai
Azok számára, akik szeretik a hangszereiket, elengedhetetlen, hogy rendben tartsák őket. A saját készítésű párásító kiválasztásakor meg kell érteni, hogy miben jobb vagy rosszabb, mint egy bolti párásító.
Hátrányok:
- A házi készítésű tömlő egyáltalán nem rugalmas a vastag falak miatt, ami kissé trükkössé teszi a gitárba való behelyezést.
- A készülék megjelenése nem túl vonzó, de aki látja, hogy egy gitár testében?
Ha az eredményül kapott eszköz érdemeiről beszélünk, akkor elsősorban a következőkről van szó ár, amely kellemesen különbözik a boltban vásárolt termékektől a lehető legjobb módon.
Népszerű modellek
Ha úgy dönt, hogy boltban vásárol párásítót, érdemes tudni, hogy milyen gyártók vannak, és miben különböznek egymástól:
- Modell PlanetHullámokGH Jó az akusztika szempontjából. Nem károsítja a hangszert és megteremti a szükséges páratartalmat.
- Párásító KYSER KLHU 1A. Nemcsak megvédi a hangszert a kiszáradástól, hanem szükség esetén el is távolítja a felesleges nedvességet.
- Az elődjéhez hasonlóan a modell KYSER KLH AA védi az akusztikus gitárokat a túl sok vagy túl kevés nedvességtől.
- Opció KYSER KLH CA megvédi a klasszikus hangszereket a naptól vagy a nedvességtől.
- És itt egy egység CRAFTER GHC-200 az akusztikus gitárokhoz nem csak a nedvességtől védi őket, hanem a légkör vízszintjéről is tájékoztatja Önt.
- Állítsa be a PLANETWAVESPW–HPCP-03 Kifejezetten egy nagy gitár kiszáradásának javítására tervezték.
- A készülék PLANETWAVES PW–GH-HTS nem csak párásítja a szerszámot, hanem naprakész információkat is nyújt annak állapotáról. A vízszint alacsonyan tartására szolgáló funkcióval is rendelkezik.
Ha úgy dönt, hogy egy párásítót vásárol egy üzletben, menjen az érzékelőkkel ellátott modellekhez, ezek szükségesek a környezet vízszintjének figyelemmel kíséréséhez.
Persze, a hobbisták talán észre sem veszik a gitár kiszáradásának első jeleit, de a profik a legkisebb változást is megérzik a hangzásban. Jó ötlet egy párásító, így nem kell állandóan a hangszert piszkálgatni. Megvásárolhatja a boltban, vagy elkészítheti saját maga. A gitár nem érdekel, a legfontosabb dolog, hogy – a minőségi klíma.
Kérdezem, hogy melyik típusú gitár párásítót ajánlanád? Van-e különbség a különböző típusok között, és mire kell figyelni a választásnál? Köszönöm!
Ajánlanám a hangjában és kényelmében is jó eredményeket nyújtó hidratálót, mivel a gitárnak a megfelelő páratartalom szükséges az optimális működéshez. Fontos, hogy a választásnál olyan típust válassz, amit könnyű használni és karbantartani. A különböző típusok között általában a működtetés módja és a teljesítményükben mutatkozó eltérések adnak különbséget. Figyelj a páramérő funkción kívül az energiaforrásra, a méretre, valamint a készülék minőségére is. A végső választásban segíthet egy szakértő véleménye is.
Az olvasó nevében egy kérdést szeretnék feltenni a gitár párásítók típusairól. Vannak-e különféle típusok, és ha igen, milyenek ezek? Ajánlanál-e valamit ezek közül a felhasználásra? Köszönöm a választ!
Kedves Olvasó! Szeretném megkérdezni, hogy melyik gitár párásító típust ajánlanád nekem? Mi az ára, és mennyire hatékony ez a termék? Köszönöm!
Melyik típusú gitár párásító a legalkalmasabb a hangszerem védelmére és melyiket ajánlanád?