Egyre több felhasználó panaszkodik a lakásuk mikroklímájára. Nem mindig lehetséges a páratartalom szintjének emelése az ablakok kinyitásával, azaz a helyiség természetes szellőztetésével. Ezenkívül sok modern fűtőberendezés (konvektorok, hőventilátorok) nagyon kiszárítja a levegőt, így az oxigéntelítettség csökken. Ilyen esetekben a különböző típusú párásítók jönnek a mentéshez.
Az otthoni párásítók hideg párásítókra (hideg gőzzel), meleg párásítókra (forró gőzzel) és ultrahangos párásítást alkalmazó készülékekre oszthatók. Tekintsük az összes típusú párásítót annak érdekében, hogy.
Hagyományos típusú párásítók
Az ilyen eszközök működése a következőkön alapul Hideg víz elpárolgása (t.e. termikus fűtés nélkül). Maga a párásítás úgy történik, hogy a vízmolekulák elpárolognak (telítési folyamat). A készüléknek van egy speciális víztartálya, ahonnan a víz egy gyűjtőedénybe folyik, és onnan a speciális párologtató eszközökhöz (ez lehet patron, szűrő vagy tárcsa) kerül.
Hideg párologtató párásító elv
A legolcsóbb egységek cserélhető papírszűrőkkel működnek, amelyek gyorsan meghibásodnak. Ezeket gyakran kell cserélni. Az ilyen párologtatókban a víz felemelkedik, és fokozatosan kitölti a tágulási kamrát, ahonnan a nedvesség a helyiségbe jut. A drágább modellek a finom papírszűrők helyett speciális műanyag korongokat használnak, amelyek a készülék belsejében fokozatosan forogva felhalmozzák a nedvességet. Ezután beindul a hűtő, amely a párásított levegőt a párologtatóelemek segítségével a helyiségbe fújja.
Együtt párásítás, a levegő a szobában, ahol ezek a készülékek dolgoznak, és még mindig tisztítani az a tény, hogy a hűtő elosztja a levegőt szűrőkön keresztül, amely rendezi a por és a szennyeződések. Ez a funkció elfogadta az egész légkondicionáló komplexek – párásító modellek, más néven a „mosogatók” a levegő. Az ilyen eszközöket az alábbiakban ismertetjük.
A hagyományos típus nyilvánvaló előnye a páratartalom automatikus szabályozása.
Olvassa el azt is: melyik párásítót érdemes választani egy lakásban.
Teljesítmény és teljesítmény
Minél jobb a párásító teljesítménye, annál magasabb a páratartalom a szobában, annál kevésbé kell figyelni (és ezért nem kell szabályozni) a párásító kapacitást. Ez jelentős megtakarítást eredményez, mivel ezek a készülékek nem igényelnek higrosztátot.
A rendszer átlagos kapacitása napi 3-9 liter lesz. Az áramfogyasztás mindössze 15-60 watt, a modell kapacitásától függően.
Előnyök és hátrányok
A készülék előnye, hogy nincs látható gőz, és így a belső térben sem képződnek lerakódások. Ezenkívül a párásítás sebessége állítható.
A hátránya nincs csapvíz lehetséges. ezek a párásítók desztillált vízzel működnek a legjobban. Ha hagyományosat használ a csapból, a patron meglehetősen gyorsan eltömődik a vízből elpárolgott üledékkel (a fogyóeszközöket sokkal gyakrabban kell cserélni). Vannak azonban forgalomban lágyító patronok, ezek könnyen megbirkóznak a merevséggel, bár többe kerülnek.
Olvassa el azt is: milyen vízzel töltse meg a különböző típusú párásító készülékeket.
Vízlágyító patronok
Párásító légtisztító
A beltéri levegőt tisztító és párásító klímaberendezések különböző kivehető szűrőket tartalmaznak. Az ilyen eszközök hatékonysága a szűrők típusától függ. Tervezéseikben a gyártók a technológiai megoldástól függően a következőkhöz folyamodtak kétféle szűrés:
- légtömegek;
- víztisztítás és fertőtlenítés.
szűrőket használnak:
- aktív szénelemek, amelyek megkötik a dohányfüstöt és más kellemetlen szagokat;
- HEPA szűrőelemek, amelyek a különböző méretű és méretű porszemcséket 0.3 mikron (μm);
- ULPA A konstrukció, amely képes a 0.1 μm.
Szénszűrő párásító-levegőtisztítóhoz
A speciális klímaberendezésekben a gyártók több légtisztító elemet is tartalmaznak: 3-6. A tiszta levegő gyorsabban párásodik.
légmosók
A párásító funkcióval rendelkező légtisztítók mellett a modern iparban a légmosók is megtalálhatók. Lényegében ez egy párásító, amely csapdába ejti a porszemcséket… A készülék a légáramlást egy lapátos hűtő segítségével fogja fel. A benne lévő porszemcsék a centrifugális erő hatására leülepednek a részben vízbe merített párásító tárcsákra. A kimosott levegő visszakerül a helyiségbe. A felhasználónak a készülék működése közben rendszeresen cserélnie kell a vizet a csepegtető tálcában. A légmosó 10 mikronos részecskékkel is megbirkózik.
Ionizációs üzemmóddal rendelkező drágább modellek is találhatók a piacon. Ez a mosogató már a 0.1 μm.
Gőzpárásító
Egy nagyváros, például Budapest szennyezett levegőjében, amikor nyáron az ablakok zárva vannak, hogy megakadályozzák a füst bejutását a lakótérbe, ez a készülék ideális megoldás lehet az elégtelen páratartalom problémájára.
Ezek úgy működnek, mint egy elektromos vízforraló, egy spirál- vagy kerámialap segítségével melegítik fel a rendszert.
A forrógőz párásító elvének ismertetése
A forrásban lévő víz elkezd párologni. Amikor a folyadék teljesen kiforr, egy speciális kapcsoló aktiválódik, és a készülék kikapcsol. Az ilyen típusú készülék jellemzője a magasabb fokú biztonsági követelmények. A készüléket például csak összeszerelve lehet bekapcsolni, és az elektródák a véletlen érintkezés elkerülése érdekében a házban vannak elrejtve. A fokozott tűzbiztonság a gőzpárásítókat ugyanolyan megbízhatóvá teszi, mint az automatikus kikapcsolással rendelkező hagyományos elektromos vízforralókat.
A gőz-oxigén párásító a következőkkel van felszerelve humidisztát (speciális levegő páratartalom érzékelő). Ez a készülék kikapcsolja a készüléket, amint a környezeti páratartalom beállított értékét elérte. Ha az érzékelő meghibásodik, a helyiség páratartalma jóval meghaladhatja a komfortzónát. A gőzpárásítók is fel vannak szerelve inhalátorok. Ezek speciális fúvókák, amelyek lehetővé teszik a készülék klinikákon (vagy otthon terápiás célokra) történő használatát.
Gőzpárásító higrosztáttal
Teljesítmény
Napi teljesítmény 6-17 liter folyadék, a modell árától függően. Az ilyen típusú készülékek teljesítménye nagyobb, mint elődeiké, körülbelül 200-800 W, de ennek megfelelően az energiafogyasztás is magasabb.
Előnyök és hátrányok
Az előnye a helyiség gyorsabb párásítása a megnövelt teljesítmény és működési intenzitás miatt. A legfontosabb hátrány – forró gőz. Ez azt jelenti, hogy az eszköz nem biztonságos, és alaposan meg kell gondolnia, hogy hová telepíti.
Ultrahangos párásító
Ezt a típusú párásítót tartják a leghatékonyabbnak. Ebben a folyadék a tartályból egy speciális lemezbe kerül, amely ultrahangos tartományban rezeg. A rezgés hatására a víz a legkisebb cseppekre, vízködre bomlik, amely könnyű, és a házban elhelyezett hűtő által könnyen a levegőbe kerül.
A légfrissítő funkcióval rendelkező párásítók ködöt hozhatnak létre.
Az ultrahangos párásító működési elve
A készülék szájából kilépő gőz forrónak tűnhet, bár ez nem így van. Hűvös, párás és nem okoz kárt a tulajdonosnak.
Az ilyen típusú párásító előnye a következő Nagy páratartalom pontosság a helyiségben, ami a hagyományos modellekkel nehezen érhető el. Ezenkívül a készülékből kijövő gőz hőmérséklete körülbelül 40 fok, és ez az érték a leginkább elfogadható. Az előnyök közé tartozik az alacsony zajszintű működés.
A légnedvesítők egyes modelljei nemcsak higrosztáttal, hanem nedvességérzékelővel is fel vannak szerelve vezérlőpanel (bizonyos esetekben érintésérzékeny lehet). Találhat néhány távirányítóval ellátott készüléket is, de ezek az újítások negatívan befolyásolják a készülék költségeit.
Manapság már dekoratív modellek is léteznek. Ezen eszközök kialakítása lehetővé teszi, hogy különböző módon alakíthatók legyenek (pl. alma alakú párásító). Érdemes megjegyezni, hogy a dekoratív párásító leggyakrabban ultrahangos párásító, de vannak hagyományos készülékek is.
További információ az ultrahangos párásítókról>>>>.
Teljesítmény
Az ilyen típusú készülékeket csak desztillált vízzel szabad feltölteni. A felhasznált folyadék mennyisége 6-13 liter naponta, meglehetősen alacsony energiafogyasztás mellett (mindössze 30-60 watt).
Előnyök és hátrányok
Az ilyen típusú készülékek gazdaságosságuk és csendes működésük miatt népszerűek. De néha az ultrahangos párásító működése fehér lerakódásokat okozhat a bútorokon. A desztillált víz használata segíthet ennek elkerülésében.
A levegő párásítóból származó fehér szennyeződés a csapvíz használatából ered
A készülékek további funkciói
A háztartási klímaberendezések gyártói olyan kiegészítő funkciókkal látják el a készülékeket, amelyek segítenek a felhasználónak a légtisztítási folyamat irányításában és szabályozásában.
- Vízszintérzékelő felszólítja a felhasználót, hogy töltsön vizet a készülék tartályába. Az érintett légkezelő berendezés „száraz” üzemeltetése ellenjavallt.
- A funkció A tisztítás és a párásítás intenzitásának modulálása. A nagyon száraz vagy szennyezett levegőjű területeken ajánlott a légbeszívási sebességet a legmagasabb fokozatra állítani.
- Beépített higrométer a helyiség páratartalmának szabályozására szolgál. A szakértők azt javasolják, hogy ne bízzon túlzottan a beépített higrométer leolvasásában, mivel az csak a készülék körül méri a páratartalmat, nem pedig az egész helyiségben. A helyiség relatív páratartalmának pontosabb ellenőrzése érdekében ajánlatos egy falra szerelhető mérőműszert használni.
Érdekelheti Önt: A legjobb párásítók 2020.
Az olvasó nevében szeretném megkérdezni, hogy milyen típusú párásítók léteznek és melyiket ajánlanák otthoni használatra? Kérem, osszanak meg bármilyen információt vagy tapasztalatot, amivel segíthetik a döntést. Köszönöm!
A párásítók között található légtisztító, hideg- vagy melegpárásító típusú berendezések. Az otthoni használatra ajánlott párásító főleg a hidegpárásító, mivel hatékonyan növeli a páratartalmat a térben anélkül, hogy megváltoztatná a szoba hőmérsékletét. Fontos figyelembe venni a párásító teljesítményét és működési idejét is a választásnál. Továbbá célszerű olyan készüléket választani, amely könnyen tisztítható és karbantartható. A legfontosabb szempont az, hogy a kiválasztott párásító megfelelően tudja megnövelni a páratartalmat otthonunkban, ezáltal javítva a levegő minőségét és a légzőszervek egészségét is. Érdemes alaposan tájékozódni és összehasonlítani a különböző márkákat és típusokat a legjobb döntés meghozatala érdekében.
A hidegpárásító párásító készülékek a legideálisabb választás az otthoni használatra, mivel hatékonyan növelik a páratartalmat anélkül, hogy megváltoztatnák a szoba hőmérsékletét. Fontos, hogy a párásító teljesítményét és működési idejét is figyelembe vegyük a választásnál. Továbbá érdemes olyan készüléket választani, amely könnyen tisztítható és karbantartható. A legfontosabb szempont az, hogy a kiválasztott párásító hatékonyan növelje a páratartalmat otthonunkban, ezáltal javítva a levegő minőségét és az egészséget is. Fontos alaposan tájékozódni és összehasonlítani a különböző márkákat és típusokat a legjobb döntés meghozatala érdekében.
Az otthoni használatra számos típusú párásító létezik, például ultrahangos, gőzlépcsős vagy hidegpárásító. Az ultrahangos párásítók csendesek, hatékonyak és könnyen tisztíthatók, míg a gőzlepcsős párásítók gyorsan növelik a páratartalmat a szobában. A hidegpárásítók energiatakarékosak és ideálisak az alacsony hőmérsékletű helyiségekben. Fontos figyelembe venni a párásító kapacitását, a tervezett használati helyiség méretét és az esetleges extra funkciókat, mint például az illóolaj diffúzor. Általában javasolt olyan párásítót választani, amely könnyen tisztítható és karbantartható, valamint ami megfelelő méretű a szobában. Javasolhatom az ultrahangos párásítókat, mivel hatékonyak és csendesek. Sok sikert a választásban!
Melyik típusú párásító lenne a legjobb választás otthoni használatra? Melyik típusban milyen jellemzők és előnyök találhatók? Mennyire hatékonyak a különböző típusok a párásításban? Milyen gyakran szükséges tisztítani vagy karbantartani ezeket a készülékeket? Melyik típus a legenergiatakarékosabb? Milyen árkategóriákban mozognak a különböző típusú párásítók? Mire érdemes odafigyelni a vásárlás során?