Sok lakástulajdonos fantáziál arról, hogy igazi kandallója legyen. De még ha meg is tehetné, ésszerűtlenül drága lenne – kéményre és különleges gondoskodásra van szüksége. Ebben az esetben alternatívaként egy gőzfejlesztővel ellátott elektromos kandalló is szóba jöhet. Gyakorlatilag karbantartásmentes, biztonságos és nem éget. És nagyon valósághűen tudja utánozni a lángokat és még a füstöt is.
Az elektromos kandallók típusai
A legelső elektromos kandalló hihetetlenül egyszerű volt. Működési elve a skarlátvörös szalagok és fóliacsíkok rezgésbe hozása. Régebben szokatlan volt, de ma már csak értetlenséget vált ki.
Nemrégiben multimédiás kandallók. Egy monitorral vannak felszerelve, amely videót játszik le az égő lángokról. Bármilyen hang kísérheti az ilyen kandallót – a pattogó rönköktől az eső hangjáig. A készülék fűtése opcionális és könnyen kikapcsolható, ami nagyon hasznos a nyári estéken vagy alternatív fűtési típusok jelenlétében. Bármilyen kép elhelyezhető a kandalló közelében – vannak erdei vagy vízeséses változatok. Egy ilyen kandalló nem használ sok áramot. Ha kikapcsolja a fűtést, az áramfogyasztás nem lesz több, mint egy egyszerű villanykörteé.
Az elektromos gőztűzhely más tészta. Ez a piacon jelenleg elérhető legkényelmesebb és leghitelesebb megoldás. Füstöt és tüzet szimulál gőzzel, amelyet halogénlámpák világítanak meg. Az ilyen kandalló speciális víztartállyal van felszerelve, amely másfél napig elegendő a munkához. A gőz hideg, így kétszeresen is jót tesz, hiszen hangulatos, szép otthont teremt, és egy kis extra nedvességet ad a levegőnek.
Szinte karbantartásmentes. Csak kéthetente kell vizet hozzáadni és tisztítani a vízkőoldó tálcát.
Kellemes bónusz a létezése néhány modell további tartály speciális folyadékot a szaga égő fa a kandallóban.
Működési elv
Az elektromos gőzkandalló egy kis az ultrahangos gőzfejlesztő, amelyet vízbe helyeznek. Ultrahanggal sok apró cseppé alakítja a vizet. A halogénlámpák a cseppeket véletlenszerűen felszálló gőzzé alakítják át.
Az izzók a beépített fényszűrőknek köszönhetően sárgára és pirosra színezik a gőzt. Megvilágítják a mesterséges parazsat is. Mindez a láng nagyon is valóságos illúzióját kelti.
Előnyök
- A lángok hihetetlenül szépek, és úgy néznek ki, mint az igazi. Mivel a gőz véletlenszerűen emelkedik felfelé, a lángok kaotikus mozgást hoznak létre, és mozgásuk nem ismétlődik.
- A lángokat bármilyen szögből és távolságból megcsodálhatja – a kilátás nem változik semmilyen módon, függetlenül attól, hogy a szoba melyik sarkába mozog.
- Az elektromos gőzkandalló lángjai teljesen biztonságosak. Még a kíváncsi gyerekek sem fognak megégni, ha a kezüket a közelébe teszik.
Hátrányok
- Ár. Nem mindenki tud ennyit fizetni azért az örömért, hogy egy tűzimitációt láthasson.
- A gőzfejlesztőben lévő víz csak egy vagy másfél napig tart (modelltől függően), ezért rendszeresen pótolni kell.
- A kandallókban gőz csak a halogénlámpák hatására keletkezik. Ezek a lámpák ugyanúgy hajlamosak kiégni, mint más lámpák. És ezt elég gyakran teszik, mert állandóan ki vannak téve a nedvességnek.
- A gőzfejlesztő elektromos energiával működik, de nem fogyaszt sokat. A lámpák kevésbé gazdaságosak. Nem lehet őket LED fényforrásokkal helyettesíteni, mert azok nem adnak meleget. Mindez együtt (akár öt lámpa és egy gőzfejlesztő) elég sok villamos energiát fogyaszt.
- A gőzkandalló valóban párásítóként működik, de az ilyen „párásítás” hatása kicsi. Összehasonlításképpen: egy rendszeres párásító óránként körülbelül háromszáz milliliter vizet dolgoz fel, ami elegendő egy húsz méteres helyiséghez, és egy kandalló óránként körülbelül húsz millilitert költ. Elég, ha csak a kamrában párásítjuk a levegőt.
- Működik, mint egy elektromos kandalló köszönhetően a víz és a villamos energia, és nem a legjobb szövetségesek. A készülék időszakos karbantartást igényel: vízcsere, tartály tisztítása. Egyébként jobb, ha tisztított palackozott vizet használunk a gőzfejlesztőhöz.
- Bár egy ilyen kandalló szinte nem párásítja a levegőt, de a kandalló portálján, amelyet saját kezűleg gipszkartonból szereltek össze, a párásítás elég sok. A portál megduzzadhat és eltorzulhat.
A gőzkandalló ideális nyilvános helyekre, például étterembe, bárba vagy szállodába.
Csak Önön múlik, hogy valóban szüksége van-e rá otthon. A gőzkandallónak sok hátránya van, de valójában csak egy előnye van – a tűz egy ilyen kandallóban úgy néz ki, mint egy igazi tűz.
Gőzfejlesztővel ellátott elektromos kandalló kiváló tulajdonságai közül talán a legfontosabb, hogy nem csak melegíti a helyiséget, de a pára kibocsátásával javítja a levegő minőségét is. Azonban az árnyoldalait ismerve, felmerül a kérdés, hogy mennyi vizet használ fel ez a készülék, és hogyan lehet hatékonyan kezelni a vízfogyasztást?