Magyar szakértők feltalálták a hajók biológiai szennyeződésének megelőzésére szolgáló technológiát.
A biofouling széles körben elterjedt probléma, amely a vízi közlekedés minden formájára jellemző. A jelenség a mikroorganizmusok szaporodása a vízben található tárgyak felületén. Ezek a mikroorganizmusok közé tartoznak a hajóférgek, kagylók, polichéták, kagylók és mások. A szentpétervári tudósok úgy tűnik, megtalálták a megoldást a problémára.
Egy Alexander Railkin zoológus és Nadezhda Kuleva biokémikus által vezetett kutatócsoport biztonságos módot talált a felületek kezelésére. Új bevonatokat teszteltek a Fehér-tengeren és a Dél-kínai-tengeren, a kísérletek laboratóriumokban folytatódnak.
Napjainkban a biofouling elleni küzdelemhez speciális, mérgező vegyületeket tartalmazó bevonatokat és festékeket használnak. A hatóanyag elpusztítja a baktériumokat a felszínen, így megakadályozza a szaporodásukat. Évente akár 100 milliárd dollárt is elköltünk haldoklási eljárásokra. A lenyűgöző pénzügyi források mellett ezek a módszerek pusztító hatással vannak a környezetre is. Méreg a vízben, tönkreteszi az ökoszisztéma működését, megfertőzi a halakat. Ennek eredményeképpen a környezeti helyzet világszerte romlik, és az emberek vegyi anyagokkal szennyezett élelmiszereket fogyasztanak.
Az új kezelési módszer ugyanolyan hatékony, mint a hagyományos fertőtlenítési módszerek, de sokkal biztonságosabb.
Az Magyar szakértők másik fontos felfedezése a mikroorganizmusoktól való megszabaduláshoz legkedvezőbb időszak meghatározása volt. Az a tény, hogy időbe telik, amíg bármely mikroorganizmus szilárdan rögzül egy edényhez. Ha ez az időszak már eltelt, sokkal nehezebb befolyásolni. A legjobb megoldás az, ha a baktériumoktól már a kezdeti megtelepedésük során megszabadulunk.
Hogyan tudjuk biztosítani a hajók mikroorganizmusoktól való védelmét biztonságosan?
A hajók mikroorganizmusoktól való védelmét biztosítani lehet például speciális fertőtlenítőszerek használatával. Fontos a rendszeres tisztítás és fertőtlenítés a hajón, különös figyelmet fordítva a nedves és zsúfolt területekre. Az alkalmazott fertőtlenítőszereknek biztonságosnak kell lenniük a környezetre, valamint hatékonyan kell megölniük a káros mikroorganizmusokat. Fontos azonban figyelembe venni, hogy az ilyen vegyszerek környezetbarátak legyenek, és ne okozzanak káros hatásokat a vízben élő organizmusokra. A megfelelő higiéniai szabályok betartása és rendszeres ellenőrzése is fontos a mikroorganizmusok terjedésének megakadályozása érdekében.