A radioaktivitást egy speciális eszközzel – dózismérővel – mérik. Megvásárolhatja a szaküzletekben, de az otthoni kézműveseket egy másik lehetőség vonzza – hogy saját kezűleg készítsen egy dózismérőt. A háztartási módosítás többféle változatban is összeállítható, például rögtönzött eszközökből vagy az SBM-20 számláló beépítésével.
Egy házilag készített eszköz lehetőségei
Természetesen egy professzionális vagy többfunkciós dózismérőt elég nehéz lesz megépíteni. Háztartási kézi vagy kézi műszerek béta- vagy gammasugárzás kimutatására. A radiométert meghatározott objektumok felmérésére és a radionuklidok szintjének leolvasására tervezték. Valójában a dózismérő és a sugárzásmérő két különböző eszköz, de a fogyasztói változatok gyakran kombinálják az előbbit és az utóbbit. A finom terminológia csak a szakemberek számára fontos, ezért még a kombinált modelleket is általánosságban dózismérőként említik.
Az összeszereléshez javasolt áramkörök egyikét választva a felhasználó a legegyszerűbb, alacsony érzékenységű készüléket kapja. Egy ilyen eszköznek még mindig vannak előnyei: képes a kritikus sugárdózisok regisztrálására, ez az emberi egészséget fenyegető valós veszélyt jelzi. Bár egy házi készítésű készülék sokszor rosszabb, mint egy boltból származó háztartási dózismérő, Hogy megvédd a saját életed elég jól használható.
Az összeszereléshez le kell vágni a palack nyakát, hogy szorosan illeszkedjen a dobozba. Egy keskeny, magas üveg, például egy sűrített tejesüveg a legjobb. A műanyag borításon két lyuk van, és egy acélhuzal van behelyezve. A drót egyik végét hurokba kell hajlítani, hogy „C” alakú legyen, így a fedél biztonságosan megragadja, az acélrúd másik vége nem érhet az üveghez. A fedelet ezután rácsavarják.
Csavarozza a KP302a kapuzó lábát egy acélhuzal hurokhoz, és csatlakoztassa a teszter csatlakozóit a lefolyóhoz és a forráshoz. Egy rézhuzalt kell a kanna köré tekerni, és az egyik végét a fekete csatlakozóhoz rögzíteni. Egy szeszélyes és rövid élettartamú terepi tranzisztor helyettesíthető például több másik Darlington áramkörbe kapcsolásával, a lényeg, hogy a teljes erősítés 9000.
2. rendszer – mérőműszer telepítése
Ahhoz, hogy saját kezűleg építsen egy dózismérőt, egy közönséges GMS-20 mérőműszer – Ezt egy rádiós alkatrészeket forgalmazó szaküzletben kell megvásárolnia. Az anódot, egy vékony drótot, a tengely mentén vezetik át a lezárt katódcsövön. A belső tér alacsony nyomású gázzal van feltöltve, ami optimális környezetet teremt az elektromos bontáshoz.
A készüléket leválasztjuk a hálózatról és a kijelzőről, és a csatlakozók csapjait összekötjük nagy impedanciájú telefonok. Jó minőségű kondenzátort kell választani, mivel ez meghosszabbítja a mérőműszer működési idejét. A házi készítésű készülék 20 percig vagy tovább működhet.
Műszaki jellemzők:
- Az egyenirányító ellenállást ideális esetben 2 voltig terjedő disszipációval kell kiválasztani;
- A kondenzátorok lehetnek kerámia- vagy papírkondenzátorok, megfelelő feszültséggel;
- bármelyik számláló választható;
- Ne engedje, hogy keze megérintse az ellenállás csatlakozóit
A természetes sugárzási háttér a telefonokban ritka hangjelzésekként jelentkezik, a hangjelzések hiánya azt jelenti, hogy nincs áram.
3. áramkör kétvezetékes érzékelővel
Kétvezetékes érzékelővel házilag is készíthet házi dózismérőt, ehhez egy műanyag tartályra, egy átmenő kondenzátorra, három ellenállásra és egy egycsatornás sznubberre van szüksége.
Maga a csillapító csökkenti a rezgés amplitúdóját, és az érzékelő mögött, az átmenő kondenzátor közelében van felszerelve, amely a dózist méri. Ilyen kialakítás esetén csak rezonáns egyenirányítók, De a tágítókat szinte soha nem használják. Az egység érzékenyebb lesz a sugárzásra, de hosszabb ideig tart az összeszerelése.
Vannak más sémák is arra vonatkozóan, hogy hogyan készítsd el a dózismérőt magadnak. A rádióamatőrök számos változatot fejlesztettek ki és teszteltek, de a legtöbb a fent leírt sémákon alapul.
Kérdésem az olvasó nevében: Melyik a három módja a házi készítésű dózismérő összeállításának?
A házi készítésű dózismérő összeállításának három módja lehet:
1. Egyszerű számítások alapján: Ebben az esetben a dózismérőt otthoni alapanyagokból készítjük el. Először meg kell határoznunk a szükséges dózist, majd kiszámítjuk, hogy milyen mennyiségű alapanyag szükséges ahhoz, hogy ezt a dózist bemérjük. Például, ha egy gyógyszerhez 10mg-t szeretnénk bevenni, és a rendelkezésre álló hatóanyag tartalmazza ezt a dózist, akkor kiszámítjuk, hogy milyen mennyiségű hatóanyagot kell bevenni ahhoz, hogy elérjük a 10mg-ot.
2. Szabályozható eszköz segítségével: Ebben az esetben speciális eszközöket használunk a dózisméréshez, amelyeket otthon is elő lehet állítani. Például, egy fecskendővel vagy mérőpohárral pontosan kimérjük a szükséges mennyiséget, vagy egy speciális szabályozható adagolóval mérünk.
3. Kész dózismérő beszerzése: Ha nincs lehetőségünk vagy képességünk házi készítésű dózismérő elkészítésére, mindig van lehetőségünk kész dózismérőt beszerezni egy gyógyszertárban vagy online. Ezek a mérések precízek és megbízhatóak, és a gyógyszeriparban kifejlesztették őket a pontosabb és könnyebben használható dózismérés érdekében.
Az házi készített dózismérő összeállításának három módja az alábbiak lehetnek:
1. Az Online video útmutató követése
2. Professzionális gyógyszertárban vásárolhatnak kész készletet
3. Szakértő gyógyszerész segítségével egyéni igények szerint kialakított összeállítás.
Van valamilyen egyszerű módja annak, hogy elkészítsem a házi készítésű dózismérőt? Mi a legjobb megoldás a három közül?
Igen, van egyszerű módja annak, hogy elkészítsd a házi készítésű dózismérőt. A három legjobb megoldás közül az egyik az, hogy egy mérőkanállal pontosan ki tudod mérni a szükséges mennyiséget. Egy másik lehetőség az, hogy egy kis műanyag poharat használsz, és fogalmazol bele a szükséges adag mennyiségét. A harmadik megoldás pedig az, hogy egy egyszer használatos fecskendőt használsz a pontos adagoláshoz. Ezek mind egyszerű és hatékony módszerek a házi készítésű dózismérő elkészítéséhez.