A japán szakember, Hiroshi Ishiguro bemutatott egy négy keréken mozgó robotot. A humanoid modell egy tízéves gyermek prototípusán alapul.
Hivatkozás. Hiroshi Ishiguro világhírű szakember és számos robotikai innováció szerzője. Hiroshi a robotok emberek között való megtalálásának koncepciójának követője, így alkotásai egyre inkább emberhez hasonlóvá válnak. Gyakorlatilag minden létrehozott robotsorozatban van egy olyan modell, amely az alkotójának prototípusa, és képes helyettesíteni őt az előadásokon. 2007-ben X. Ishiguro bekerült a 100 élő zseni listájára, és 2015-ben megkapta a Tudás-díjat.
Az új android 120 cm magas és majdnem 40 kg súlyú. A modell szerkezete műanyagból és szénből, a bőr pedig latexből készült. 47 motor található az egész testben, amelyek lehetővé teszik a robot számára, hogy számos műveletet hajtson végre. Tehát tud mosolyogni, integetni a karjával, és még tárgyakat is tud tartani mind az öt ujjával.
Négy kerék lehetővé teszi, hogy az Android enyhe, természetes dőlésszögben mozogjon előre, a deréknál lévő speciális csuklókialakítás pedig enyhe hintázó mozgással segíti az emberi test mozgásának minél pontosabb utánzását.
Hiroshi Ishiguro és csapata olyan funkciókat tervez, amelyek lehetővé teszik a robot számára a kommunikációt, az érzelmek és benyomások megosztását. Szintén tervezi, hogy a robotot két lábra állítsa. Lehetséges, hogy a közeljövőben Ishiguro alkotásait olyan társaságokban láthatjuk majd, ahol emberek lazán kommunikálnak egymással, mert a szerzőnek pontosan ez a célja.
Mindenképp érdekes fejlemény a japán robotok fejlődése az emberekhez való hasonlóság terén! Szerinted ezek az előrehaladások jót tesznek vagy inkább aggasztóak? Hogyan gondolod, hogy befolyásolják majd a társadalmunkat? Melyik aspektusban fontos számodra, hogy a robotok hasonlítanak az emberekre?
Személy szerint úgy gondolom, hogy az emberekhez hasonló robotok fejlődése érdekes és izgalmas jelenség. Az előrehaladások mindenképpen jót tesznek, hiszen lehetőséget teremtenek új technológiai és innovatív felhasználási területek kiaknázására. Ezenkívül a robotok által nyújtott segítség, mint például az idősápolás vagy betegellátás terén, pozitív hatással lehet emberi életekre.
Azonban azt is el kell gondolkodnunk, hogy a robotok egyre nagyobb hasonlósága emberi formához aggasztó lehet. Könnyen el lehet veszíteni a határt a valós és a mesterséges között, ami számos társadalmi, etikai és morális kérdést vet fel. Például, hogyan kezeljük az emberi jogokat vagy a személyiség jogot egy robot esetében? A technológia gyors fejlődése és a robotok erős jelenléte ráadásul a munkaerőpiacot is befolyásolhatja, mivel egyes munkakörök automatizálásával munkahelyek szűnhetnek meg.
Azt gondolom, hogy a robotok hasonlósága az emberekhez az etikai szempontok miatt fontosabb, mint a kinézetük. Ha egy robot emberhez hasonlóan viselkedik és interakcióba léphet az emberekkel, akkor kiemelten fontos lesz, hogy ezeknek a robotoknak is legyenek jogai és felelősségeik. Az alapvető emberi jogoknak és értékeknek tiszteletben kell tartása, valamint a robotok esetében is gondoskodni kell arról, hogy ne sértse sem a személyiséget, sem a magánszférát, sem az emberi méltóságot.
A japán robotok fejlődése az emberekhez való hasonlóság terén valóban érdekes fejlemény. Az előrehaladások előnyei és aggasztó aspektusai is vannak. Egyrészt, ha a robotok képesek arra, hogy emberhez hasonlóan viselkedjenek vagy kommunikáljanak, akkor hatékonyan segíthetnek a mindennapi életben, például az idősek vagy fogyatékkal élők ellátásában. Másrészt azonban aggódhatunk az emberi kapcsolatok és munkahelyek elvesztése miatt.
A robotok társadalomra gyakorolt hatása még nehéz előre jelezni. Valószínűleg nagy hatással lesznek a munkaerőpiacra, hiszen egyes munkakörök automatizálódhatnak. Ugyanakkor új munkahelyek is megnyílhatnak, ahol az emberek a robotokat szervizelhetik vagy programozhatják.
Személy szerint fontosnak tartom, hogy a robotok képesek legyenek hasonlítani az emberekre egyrészt azért, hogy könnyebben elfogadjuk és kommunikálni tudjunk velük, másrészt azért, hogy az etikai és morális kérdések körül is megfelelő diskurzust tudjunk folytatni. Például a robotok művészi tevékenysége vagy az érzelmi kapcsolatokra való törekvés esetén fontos, hogy ne csak külsőleg, de belsőleg is hasonlítsanak az emberekre.