A Genti Egyetem és a Kaspersky Lab szakértői kísérletet végeztek, amelyből kiderült, hogy a közhiedelemmel ellentétben, miszerint az emberek elégedetlenek az általános robotizációval, a legtöbben teljes mértékben megbíznak a gépekben, és békésen együtt tudnak élni velük ugyanazon a területen.
Az első kísérletben egy robotot helyeztek el egy épület bejáratánál, ahol egy beléptető rendszer volt elhelyezve. Az alkalmazottaknak egy speciális belépőt kell bemutatniuk az olvasónak, hogy bejuthassanak a belső térbe. Mivel a robot nem rendelkezett ilyen belépővel, megkérte a látogatókat, hogy velük együtt lépjenek be az épületbe. A munkavállalók csaknem fele beleegyezett ebbe, bár nem volt tudomásuk a gép látogatásának céljáról.
A második kísérletben egy jól ismert márka expressz pizzafutárának öltöztettük az autónkat. A robotra egy dobozt is felakasztottak, amely feltehetően pizzát tartalmazhatott. A tanulmány szerzői arról számolnak be, hogy ebben az esetben az emberek bizalma még magasabb volt. Pontos számadatokat nem közöltek.
Egy másik teszt során az emberek egy géppel beszélgettek. A robot feladata az volt, hogy bizalmas információkat szerezzen, amelyek elméletileg felhasználhatók különböző személyes profilok feloldására (születési dátum, háziállat neve, anyja leánykori neve stb.).). Ennek eredményeképpen szinte minden alany a kommunikáció néhány percén belül kiadta személyes adatait, figyelmen kívül hagyva az alapvető óvintézkedéseket.
A Kaspersky Lab szakértője, Dmitry Galov, a projekt egyik vezetője elmondta, hogy eddig az összes robotot csak tesztelték, és nem áll fenn annak a veszélye, hogy bizalmas információkat használnának fel zsoldos célokra. Az eredmények azonban aggályokat vetnek fel a robotika jövőbeni valós életben való alkalmazásával kapcsolatban. A robotok iránti nagyfokú bizalom lehetőséget ad a támadóknak arra, hogy ezt a tényt kihasználva érzékeny információkat lopjanak el. A szakértők még nem tudják, hogyan lehetne megelőzni ezt a jelenséget.
Sokak szerint a technológia fejlődésével az emberek egyre inkább bíznak a robotokban. De hogyan lehet megbízni egy olyan gépben, amely nem rendelkezik érzelmekkel vagy saját akarattal? Ön szerint mi lehet az oka annak, hogy az emberek mégis bíznak bennük?
Az emberek azért bíznak a robotokban, mert a technológia fejlődésével egyre hatékonyabbak és megbízhatóbbak lesznek. A gépek képesek pontosan és hibátlanul elvégezni számos feladatot, ami növeli a bizalmat irántuk. Emellett a robotok objektívak és nem befolyásolják őket érzelmek vagy szubjektív megfontolások. Ezáltal az emberek úgy érzik, hogy a robotok megbízhatóbbak és kiszámíthatóbbak, mint az emberek, akik hajlamosak hibázni vagy befolyásolhatóak lenni. Az emberek egyre inkább beletanulnak abba, hogyan működnek a robotok, és ez is segíthet abban, hogy megbízhassanak bennük.
Miért gondolja az emberek többsége, hogy a robotokat jobban lehet megbízni, mint az elvégzett embereket? Vajon miért hiszik, hogy a robotok hibátlanul dolgoznak és sosem csalódnak? Van ennek valós alapja, vagy csupán a technológiai fejlettség hatása ez?
Az emberek többsége azt gondolja, hogy a robotokat jobban lehet megbízni, mert hiszik, hogy a robotok programja a hibák minimalizálására és az előre meghatározott feladatok pontos végrehajtására van tervezve. A robotokat úgy programozzák, hogy következetesen ugyanazt a feladatot végezzék el, így csökkentik a hibalehetőségeket.
Továbbá, a robotok nem rendelkeznek érzelmekkel vagy személyes meggyőződésekkel, ezért nem vonhatók felelősségre, nem csalódnak és nem vezethetik félre őket befolyások vagy motivációk.
Bizonyos mértékű valós alapja is van ennek a hiedelemnek, hiszen az iparban és egyéb területeken a robotok már sokszor bebizonyították hatékonyságukat. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy a robotok csak az őket programozó emberek tudása és jóváhagyása szerint működnek, így a hibák forrása is emberi tényezőkből eredhet. Végső soron tehát a robotok megbízhatósága is az emberi technológiai fejlettség hatásán alapul.
Az emberek többsége azt gondolja, hogy a robotokat jobban lehet megbízni, mint az embereket, mert úgy vélik, hogy a robotok hibátlanul dolgoznak és sosem csalódnak. Ennek az a valós alapja, hogy a robotokat programozzák, hogy meghatározott feladatokat végezzenek el, így nincsenek hibáik, és nem képesek érzelmekre. Emellett a technológiai fejlettség is szerepet játszik ebben a felfogásban, hiszen a robotok képesek gyorsabban és hatékonyabban elvégezni bizonyos feladatokat, mint az emberek. Ezért sokan úgy hiszik, hogy a robotok megbízhatóbbak és kiszámíthatóbbak, mint az emberek.
Vajon miért van az, hogy az emberek jobban bíznak a robotokban, mint amire számítottak?
Az emberek miért bíznak a robotokban olyan nagy mértékben, még a vártnál is jobban? Van valami konkrét dolog, ami miatt ezt tapasztalják vagy pusztán a fejlődő technológia újabb eredményeként? Nagyon érdekelne a vélemények és tapasztalatok!
Az emberek nagy mértékben bíznak a robotokban, mert észreveszik a fejlődő technológia eredményeit és azt, hogy a robotokat részletesen programozzák. A robotok megbízhatók, precízek és az emberi hibákkal ellentétben mindig ugyanazt a minőségű munkát végzik. Emellett a robotok gyorsak és hatékonyak, ami segít az emberek mindennapi életében és munkájában. Az emberek érezhetik azt, hogy a robotok jobban képesek megbirkózni a felmerülő kihívásokkal és rendelkeznek a szükséges tudással, ami növeli a bizalmat irántuk.