Légtisztítók az otthoni nem ritka manapság. Sokan kénytelenek ezeket használni, mert a termelési létesítményekhez közeli lakásokban laknak. Ezenkívül a nagy lakótelepek ökológiai helyzete kedvező az ilyen egységek használatához, mivel a lakás levegője gyakran nem olyan tiszta, mint amilyennek szeretnénk. A légtisztítók használatát higiéniai (higiéniai) megfontolások is vezérlik. Például a lakás levegőjében szálló por kórokozókat, gombákat, számos fertőzés kórokozóit és allergéneket tartalmaz.
Minden légtisztítót működésük szerint osztályoznak. Az alábbiakban megnézzük, hogy milyen típusú tisztítók vannak.
Fotokatalitikus légtisztító
A készülék kialakítása nagyon egyszerű, ami általánosan alkalmazhatóvá teszi. Lényegében ez UV-lámpa és katalizátorház (szűrőként működik) belül. A porózus üveg szűrőként való használata előnyösen megkerüli a készülék állandó karbantartásának problémáját. Más szóval, nem kell állandóan cserélni a szűrőket, ami jelentős megtakarítást jelent a fogyóeszközök terén. Az ilyen szűrő a legkisebb szennyeződések (háztartási és utcai por, szösz stb…) felszívására is alkalmas.d.). A titán-dioxid alkalmazása a szűrő felületén lehetővé teszi a fénysugarak áteresztését és elnyelését. És katalizátorként is működik, ahogy fentebb említettük.
Fotokatalitikus szűrő sematikus diagramja
Az UV-sugarak a dioxidbevonatot érik, és oxidációs folyamatot indítanak el, amely kiválóan lebontja a szerves anyagokat.
Ez a megközelítés a légszűrő rendszerben rendkívül hatékony, ha nem csak a lakás levegőjét szeretné megtisztítani, hanem párásítani is. A párásítás a szerves anyagok bomlásával érhető el a szűrő oxidációs folyamatán keresztül nedvesség és szén-dioxid képződésével. Miután áthaladt egy fotokatalitikus szűrőn, amelynek másik végén UV-lámpa van (A sáv), a levegő megtisztul és párásodik.
A fotokatalitikus légtisztítók hatékonyságát nehéz túlbecsülni.
- Az ilyen légtisztítók teljesen megszabadítják a házat a baktériumoktól, a kellemetlen szagoktól, a portól és az apró törmelékektől, a szőrszálaktól.
- Megszünteti a bőrrészecskéket, poratkákat, koromréteget, szén-monoxidot, penészspórákat és polleneket.
- Az ilyen szűrővel ellátott légtisztítók nagyon hasznosak lesznek a következők során légúti és vírusos megbetegedések megelőzése (GRI, tuberkulózis stb.).p.) és segít eltávolítani a kénhidrogént.
Daikin MCK75J párásított levegőtisztító
Adszorpciós (faszén) tisztítóberendezések
Az ilyen szűrővel ellátott készülékek fő feladata a gázmolekulák fizikai abszorpciója. Szó szerint felszívódnak a szűrő pórusaiba. a faszénszűrők verhetetlenek az illékony és félig illékony vegyületek eltávolításában, ha az ilyen részecskék molekulatömege elég nagy a kölcsönhatáshoz. Az eszköz élettartamának és hatékonyságának legfontosabb mutatója a következő a nedvszívó anyag mennyisége. Természetesen minél nagyobb a szám, annál nagyobb mennyiségű szennyezett levegőt engedhet át a készülék. minél nagyobb a szűrő térfogata, annál több pórust tartalmaz, amelyeken keresztül képes levegőt beszívni.
Ez a légtisztító típus karbantartásként szűrőcserét igényel. Ha a fogyóeszköz eltömődik, a teljesítmény drasztikusan csökken. A szűrő egyszerű tisztítása nem valószínű, hogy működik, mivel szó szerint telítve van finom részecskékkel. Felületes tisztítás nem fog semmit tenni. Ebben az esetben élvezze az ilyen típusú fogyóanyagok alacsony árát.
A hullámos maga a szűrő alakja.
- A finom aktív szénen alapuló adszorpciós szűrő további légellenállást okoz.
- Minél nagyobbak a pórusok és a szemcsék a szűrőben, annál hatékonyabb lesz az átfúvás, és annál nagyobb lesz a megtisztított levegő mennyisége.
Ha a faszénszűrő hullámos, a szűrő felülete ezért nagyobb lesz, mint a hagyományos ellátmányoké. A hurkolt szűrők nagyobb felületüknek köszönhetően jobban elnyelik a gázokat.
A szénszűrők nem ajánlottak magas páratartalmú környezetbe. Továbbá, ha a helyiségben gyakran vannak jelen bírságok, az ilyen típusú készülék hatékonysága nagyon alacsony lesz. A probléma megoldására formaldehid, kén-dioxid vagy nitrogén-dioxid használata ajánlott. A szénszűrő alapú eszközök nem a leghatékonyabbak városi gázos környezetben, ezért gyakran más szűrőkkel együtt (2 az 1-ben) használják. Például az alábbiakban tárgyaltak közül az egyik.
Hoover légtisztító HEPA és aktívszenes szűrővel
Finom mechanikai tisztítási technológiával ellátott légtisztítók
A légszűrőket HEPA-nak (High Efficiency Particulate Arresting) is nevezik. A HEPA-szűrők nagy keresletnek örvendenek a városokban, mivel ezek az egyszerű eszközök rendkívül hatékonyak.
A megnövelt hatékonyság mellett érdemes megjegyezni, hogy az ilyen szűrők számos légtisztító berendezés középpontjában állnak. A működési elv a következő: a levegőt nyomás alatt beszívja a készülék, és a szűrőrendszeren keresztül áramlik, hogy tisztára fújja. A szűrőben 0,3 μm-es szennyeződések találhatók, ami a belélegzett levegőben lévő finom törmelék nagyjából 99%-a. Tanulmányok szerint szinte minden ismert allergén, valamint az atkák és spórák sokkal nagyobb méretűek (1μm-től). Ezért ajánlott a HEPA-szűrők használata mindenkinek, aki légúti allergiás.
Xiaomi Mi légtisztító
Van egy érv, miszerint a HEPA-szűrők legjobb anyaga a papír és származékos termékek, t.k. segít a szűrő belsejében lévő szennyeződések leghatékonyabb felfogásában. Ezenkívül a papírnak van a legkisebb ellenállása a légáramlással szemben. Ennek azonban van néhány hátránya.
- Fontos tisztában lenni azzal, hogy a szűrőben használt papír nagyon vékony, ezért a szűrő cseréjekor könnyen megsérülhet. A legtöbb gyártó igyekszik úgy kialakítani, hogy az védett legyen (pl. hullámosító berendezéssel).
- A fogyóeszközök másik hátránya, hogy biológiai semlegesség. Nincsenek saját fertőtlenítő tulajdonságaik. A HEPA-szűrő felülete tökéletes táptalaja a baktériumtelepeknek, a hasznos és kevésbé hasznos baktériumoknak egyaránt. Előbb-utóbb ez természetesen kihatással lesz a kiszívott levegő minőségére.
A HEPA-szűrő továbbfejlesztett megfelelője a következő ULPA szűrő, A 0,1 μm-es részecskék akár 99,8%-os hatékonysággal szűrhetők ki. Az elv ugyanaz, de az UPLA a HEPA következő generációjának tekinthető. Bár még mindig nagyon ritkák.
Új ULPA HEPA szűrő
Durva porszűrők (mechanikus légtisztítók)
A legegyszerűbb és mégis a legjobb megoldás egy lakás számára. Külsőleg ezek a szűrők közönségesek fémrács, amelyet leggyakrabban előszűrésre használnak, más szűrőkkel együtt. Fő céljuk a durva por és a háziállatok szőrének felfogása.
Az ilyen fogyóeszközöket úgy tervezték, hogy ne csak a felhasználót, hanem a készülék elektronikáját is védjék. Például gyakran a mechanikus szűrők védik a HEPA-szűrőket, hogy elhalasszák azok gyors elhasználódását. A mechanikus légtisztítók legelterjedtebb modelljei 5-12 mikron méretű részecskéket képesek befogni. Az ilyen méretű részecskék nagyon kicsik a porban, de a háló szerepe, hogy kordában tartsa őket, alapvető fontosságú.
A durva törmelék lerakódik az előszűrőn, így meghosszabbítja a finomszűrő működését.
Az elektrosztatika egyszerű fizikai törvények segítségével képes tökéletesen megtisztítani a szobát a legkisebb részecskéktől is. Egyes esetekben a szakemberek szerint az ionizáló szűrők nagyobb szűrési hatékonysággal rendelkeznek, mint a HEPA-szűrők. A fogyóeszközök hosszú élettartamával kombinálva ez a készüléktípus lakáson belüli használatra ajánlott.
Az elektrofiltereket gyakran aktív szén- vagy HEPA-szűrőkkel együtt szállítják. Néha találkozunk egy UV-lámpás ionos légtisztítóval.
A vízszűrő 2 az 1-ben készülékként is szállítható. A vízszűrő mellé HEPA-szűrő is felszerelhető, de ez nem kötelező. Az alábbiakban az ilyen eszközökről beszélünk.
Kétféle szűrés egy készülékben
Gyakran előfordul, hogy egyfajta szennyeződésszűrés önmagában nem elegendő. Például, amikor a por és a szennyeződések mérete változhat, mint a haj, a házipor, az allergének stb.d. A piacon van egy kvarc légtisztító fotokatalitikus szűrőkkel. A HEPA-szűrőket gyakran beépítik a párásítókba, mint az előszűrés (durva szűrés) kiegészítő forrását.
Ambilife-H kvarc légtisztító fotokatalitikus szűrővel
Az ilyen eszközök széles körben elérhetőek a hazai piacon, és népszerűek a szenvedők körében allergiás betegségek. A faszénszűrő és a mechanikus szűrő kombinációja tökéletes partner a tisztább levegőért való küzdelemben minden lakásban.
Az ilyen típusú eszközök hátránya a karbantartás, amely bizonyos befektetést igényel, t.k. A fogyóeszközöket időről időre ki kell cserélni, és a HEPA-szűrők esetében ez költséges lehet. A víz- és mechanikus szűrőket (rácsokat) nem kell cserélni.
3 fokú légszűrés egy készülékben
A többfunkciós készülékek közül a hidrolevegő-szűrés a legelterjedtebb ionizáció lehetőségével. Ilyen egységekre ott van szükség, ahol a legnagyobb követelményeket támasztják a helyiségek tisztaságával szemben (pl. kórházi kórtermek).
Kellemes bónuszként ez a multifunkcionális készülék (3in1) illatosító adagolóként is használható, hogy kellemes frissességet adjon a szoba levegőjének, és megtöltse azt kedvenc illataival. Ez a párásító porlasztójába adagolt aromaolajok segítségével történik.
VOC-szűrő az AP-410F5/F7 légtisztítóhoz
Az ilyen készülékek általában felváltva működnek: tisztítás, majd ionizálás vagy párásítás. Mindhárom üzemmód nem használható egyszerre. A fogyóeszközöket időben ki kell cserélni, mivel az eltömődött szűrő ronthatja a szellőzést, és így befolyásolja az optimális teljesítményt. Összeomlást okozhat.
A készülék egyszerűsége lehetővé teszi, hogy ezeket a légtisztítókat hosszú ideig lehessen használni. Egy ilyen szerkentyű évekig tart, ha nem felejti el időben kicserélni a szűrőket, hogy segítsen felfrissíteni és megtisztítani a levegőt a lakásban vagy más térben.
Ultraibolya fényen alapuló légtisztító
A többcélú légtisztítók közös összetevője. Az UV-tisztító az egyik első a maga nemében, és a legbiztonságosabb is. Működési elve hasonló a kvarcoláséhoz (amelyen ez a készülék alapul). A házon lévő lyukon keresztül bejutó por UV-sugaraknak van kitéve, amelyek megváltoztatják a szerkezetét. Az eredmény tökéletesen tiszta levegő.
Gyakran használt UV-tisztítók Orvosi környezetben, ahol a helyiséget steril állapotban kell tartani anélkül, hogy további higiéniai módszereket alkalmaznának.
Számos tanulmány igazolja az emberre való ártalmatlanságot, ezért ezeket a légtisztítókat olyan lakásokban is használják, ahol kisgyermekek vannak.
Az automatikus ionizátor működési elve ugyanaz marad, mint a helyhez kötött készüléké: a katód és az anód között ugráló koronatöltések létrehozása, t.e. plusz és mínusz töltésű elektródák. A levegő beömlője az utcáról fújja a szennyeződést a gépbe; az ionok a szennyeződésrészecskékkel találkozva töltést adnak át rájuk. A légáramlat által magával ragadott részecskék a lemezeken (elektróda) rakódnak le, amelyek „csapdák” a töltött szennyeződések számára.
Amint látható, a különböző helyiségekben és az utastérben a levegőszűrés problémája meglehetősen akut. A környezeti feltételek nem adnak okot az optimizmusra, ami azt jelenti, hogy gondoskodnia kell az egészségükről, és speciális eszközök segítségét kell igénybe vennie. oktatás 1 A környezeti feltételek nem adnak okot az optimizmusra.
Milyen típusú légtisztítók léteznek és melyiket ajánlanád a legjobbak közül?
Légtisztítók között különböző típusok léteznek, például mechanikai szűrővel, ionizációs technológiával vagy UV lámpával működő változatok. A legjobb közülük a HEPA szűrővel működő mechanikai légtisztítók, mert hatékonyan távolítják el a szennyeződéseket, allergéneket és baktériumokat a levegőből. A HEPA szűrő 99,97%-os hatékonysággal szűri ki a kórokozókat. Ha az egészségünk és allergiáink miatt választunk légtisztítót, akkor ez a típus lehet a legjobb választás.
A legjobb légtisztítók között a HEPA szűrővel működő mechanikai típusok az első helyen állnak. Ez azért van, mert ezek a légtisztítók hatékonyan távolítják el a szennyeződéseket, allergéneket és baktériumokat a levegőből. A HEPA szűrő 99,97%-os hatékonysággal képes kiszűrni a kórokozókat. Tehát ha az egészségünk és allergiáink miatt szeretnénk választani légtisztítót, akkor ez a típus a legjobb választás lehet.
A legjobb légtisztítók között a HEPA szűrővel működő mechanikai típusok az első helyen állnak. Ez azért van, mert ezek a légtisztítók hatékonyan távolítják el a szennyeződéseket, allergéneket és baktériumokat a levegőből. A HEPA szűrő 99,97%-os hatékonysággal képes kiszűrni a kórokozókat. Tehát ha az egészségünk és allergiáink miatt szeretnénk választani légtisztítót, akkor ez a típus a legjobb választás lehet.
A különböző típusú légtisztítók közé tartoznak a mechanikai szűrők, az elektrosztatikus légtisztítók, a szénalapú szűrők, az UV-C fényes légtisztítók és az ionizátorok. Az ajánlott légtisztító típus a szobaméret, az allergia vagy asztma jelenléte és a kívánt hatékonyság függvényében változhat. Azonban általában a mechanikai szűrők ajánlottak, melyek eltávolítják a levegőből a részecskéket, allergéneket és szennyező anyagokat. Az olyan funkciókkal rendelkező légtisztítók, mint az UV-C fény vagy a szénalapú szűrő, további előnyöket nyújthatnak a hatékonyság terén. A legjobb légtisztító kiválasztásakor mindig ajánlatos figyelembe venni a tulajdonságokat és a személyes igényeket.
Létezik többféle típusú légtisztító, mint például a HEPA szűrős, ionizáló vagy UV-C baktériumölő. Az egyik legjobb választás a HEPA szűrős légtisztító, mely hatékonyan szűri ki a szennyeződéseket és allergéneket a levegőből. Ajánlom a Dyson Pure Cool TP04 légcsiszolót, mely magas színvonalú szűrőrendszere révén kiválóan tisztítja a levegőt és gyakran ajánlják allergiásoknak és asztmásoknak is.
A HEPA szűrős légtisztítók széles választékban elérhetők a piacon, de a Dyson Pure Cool TP04 egy kiváló választás, ha tiszta és friss levegőre van szükségünk otthon. Ennek a légcsiszolónak a hatékony szűrőrendszere kiválóan tisztítja a levegőt, eltávolítva a szennyeződéseket és allergéneket. Emiatt nagyon ajánlott azok számára, akik allergiások vagy asztmások. Érdemes fontolóra venni ezt a készüléket, ha egészségesebb környezetet szeretnénk otthonunkban.