A modern technológia kényelmesebbé teszi a főzést, lerövidíti a nők konyhában töltött idejét, és lehetőséget ad a menü diverzifikálására. Nem számít, hogyan tetszik, de ahogy az idő múlik, minden készülék meghibásodik, és sok kellemetlenséget okoz a háziasszonyoknak. A meghibásodások különbözőek lehetnek, de ma megnézzük, miért nem melegszik fel a mikrohullámú sütő – és mik lehetnek az okai.
Hogyan működik a mikrohullámú sütő
Ahhoz, hogy megtudja, miért áll le a mikrohullámú sütő a fűtés, először meg kell értenie, hogyan működik a készülék. Tehát, egy magnetron alakul ki elektromos mező, amely egy hullámvezetőt használ az élelmiszerrel teli rekeszbe való bejuttatásához. Mivel az élelmiszer összetételében víz van, a benne lévő dipólusok (molekulák) miatt minden felmelegszik. Az ellentétes végű molekulák negatív és pozitív töltéssel rendelkeznek. Az elektromos tér hatására a dipólusok lengeni, bukdácsolni és lökdösődni kezdenek. Ennek eredményeként súrlódási erő keletkezik. És mint tudjuk, a súrlódás hőt termel. Az egész folyamat felmelegíti az ételt.
Az is előfordulhat, hogy az étel rosszul van felmelegítve vagy akár hideg is lehet. Ez azt jelenti, hogy egy tökéletesen üzemképes mikrohullámú sütő hibás.
Mi okozhat meghibásodást
Függetlenül a mikrohullámú sütő márkájától (Samsung, Bosch, Panasonic stb.), a sütő nem melegszik fel.) Ennek számos oka lehet. Nézzük meg a leggyakoribb hibákat, amelyek miatt a mikrohullámú sütő nem működik:
- Alacsony feszültség. Ha a hálózati feszültség 220 W alatt van, a mikrohullámú sütő akkor is működik, de nem valószínű, hogy felmelegíti az ételt.
- A magnetron elromlott.
- Ajtókapcsoló törése.
- A sütő egyik biztosítéka kialudt.
- Hibás dióda vagy kondenzátor.
- Elektromágneses izzótörés.
- A hálózati biztosíték kiégett.
- A vezérlőpanel nem kap áramot.
A mikrohullámú sütő diagnosztizálása
Az okok némelyike saját maga is megoldható, míg mások összetettebbek, és szakember figyelmét igénylik.
Ha a garancia még érvényes, a legjobb, ha a sütőt egy szervizbe viszi. Ebben az esetben egy fillért sem kell költenie a mikrohullámú sütő javítására!
Továbblépve a saját magad által javítható meghibásodásokhoz.
Önálló hibaelhárítás egyszerű problémák esetén
Hogyan lehet? A mikrohullámú sütő lehet, hogy elromlott, de továbbra is működik: a tányér forog, a lámpák égnek, de az étel még mindig hideg.
Több oka is lehet annak, hogy a sütő leáll a fűtés. Mielőtt szétszedné a sütőt és belenézne, olvassa el a használati útmutatót, amely felsorolja a leggyakoribb meghibásodásokat és az azokkal kapcsolatos teendőket. Kezdjük a legegyszerűbb problémával:
- A mikrohullámú sütő meghibásodásának egyik leggyakoribb oka a következő Elégtelen feszültség. A normál működéshez a készüléknek 220 voltos feszültségre van szüksége, a 10-20 voltos csökkentés nem elegendő az ételek melegítéséhez. Ezt szünetmentes tápegység telepítésével orvosolhatja.
- A hálózat túlterhelése. Főzéshez gyakran használnak több elektromos készüléket, különösen az ünnepek előtt. Egyes konnektorok nem bírják a terhelést, így a készülék nem működik teljesen, vagy teljesen kikapcsol. Ebben az esetben ne használjon T-kapcsolókat és fali dugaszokat, hanem minden készüléket külön aljzathoz csatlakoztasson, vagy használja őket felváltva.
- Ajtózár meghibásodása. Az ajtózárat be kell állítani, hogy biztosítsa az illeszkedést.
Ha ezeket az okokat nem észleli, vagy már megszüntette, és a sütő még mindig nem melegszik, a probléma mélyebbre hatol.
Magnetron meghibásodás
A magnetron a mikrohullámú sütő fő része. Ez a hőforrás (a cikk elején említett). Ha azt gyanítjuk, hogy a magnetron meghibásodott, a következő lépéseket kell megtenni Hallgassa meg a készüléket: ha a mikrohullámú sütő zúgó és zümmögő hangot ad ki, akkor ez az alkatrész a hibás. A meghibásodott magnetron szintén jelezheti a mikrohullámú sütő falán lévő koromlerakódásokat. Annak ellenőrzéséhez, hogy ez az alkatrész rendben van-e, egy ohmméterrel tesztelje az átvezető kondenzátort a magnetronházzal (a részletekért lásd: „Hogyan teszteljük a magnetront a mikrohullámú sütőben”). Ha nem cseng, akkor ki kell cserélni.
Diódák és kondenzátorok hibásak
A nagyfeszültségű dióda áramot vezet más részek felé, de nem tud visszatérni a többi részhez. Ha ez az alkatrész meghibásodik, a mikrohullámú sütő leáll és zümmögni kezd. Mi a teendő ebben az esetben? Dióda hiba észlelése. Ezt csak egy szakember végezheti el, de ön is kicserélheti.
A meghibásodás oka lehet egy hibás kondenzátor is, amely felépíti az elektromos mezőt és mikrohullámokat generál. Egy ohmméter segít megállapítani, hogy ez az alkatrész hibás-e. Ha a kondenzátor meghibásodott, akkor a tű nem térít el. Ezt az alkatrészt is ki kell cserélni.
Mikrohullámú sütő ajtó kapcsolója
Ez az apró alkatrész is lehet a mikrohullámú sütő meghibásodásának oka. Ismét egy ohmméter segíthet: ha a tű nulla, ez azt jelenti, hogy az alkatrész használhatatlan, és ki kell cserélni.
A hálózati biztosíték
A hálózati biztosíték eléréséhez csavarja ki a csavarokat és vegye le a sütő burkolatát. Ellenőrizze a vezetékeket, hogy nincsenek-e külső sérülések: égésnyomok, feketedés, égő szag. Ellenőrizze a biztosítékot egy ohmméterrel. Ha a nyíl nem emelkedik nulla fölé, Ha meghibásodás lép fel, az azt jelzi, hogy az alkatrész megsérült, és ki kell cserélni.
Elektromágneses izzó
A lámpa helyes működése ohmméterrel ellenőrizhető, de először is a hálózati kondenzátorokat le kell üríteni. Ehhez használjon biztonsági markolattal ellátott elektromos csavarhúzót. Ezután csatlakoztassa az ohmméter végeit a fémház kapacitási vezetékéhez. Nulla ellenállás esetén az alkatrészt ki kell cserélni.
A transzformátor primer tekercselése
Ellenőrizze a transzformátor primer tekercsének feszültségét egy teszterrel. Állítsa az üzemi feszültséget 220 W-ra.
Háztartási készülék javítása előtt mindig válassza le azt az elektromos hálózatról!
És ne feledje, hogy még kikapcsolt állapotban is áramütést okozhat bármelyik készülék, ha nem megfelelően kezelik. Tehát, ha nem bízik magában és a készségeiben, akkor jobb, ha a mikrohullámú sütő javítását a szakemberekre bízza.
A mikrohullámú sütő gondozása
Annak érdekében, hogy a készülék a lehető legtovább bírja, és ne romoljon el, be kell tartania néhány szabályt:
- Ne melegítsen vagy főzzön ételt fémtartályokban, csak jóváhagyott tartályokat használjon.
- Ne tegyen magas víztartalmú élelmiszereket (pl. tojást vagy paradicsomot) a mikrohullámú sütőbe, amelyek melegítéskor szétpukkadhatnak és foltot hagyhatnak a mikrohullámú sütőn.
- Nem szabad bekapcsolni, ha a sütő üres. Tüzet okozhat.
A mikrohullámú sütő helyes használatáról további információkat a Hogyan kell helyesen használni a mikrohullámú sütőt című fejezetben talál.
Ha betartja ezeket az egyszerű szabályokat, jelentősen meghosszabbíthatja a sütő élettartamát. De előbb-utóbb minden készülék elromlik, és ez alól a mikrohullámú sütő sem kivétel. És jobb, ha a segédeszköz javítását szakképzett szakemberre bízza, hogy ne súlyosbítsa tovább a helyzetet.
A mikrohullámú sütő leállítja a fűtést? Ez azt jelenti, hogy a sütő teljesen leáll a fűtéstől, vagy csak átmenetileg? És mi történik a sütési folyamattal, ha a mikrohullámú sütő leállítja a fűtést?
A mikrohullámú sütő leállítja a fűtést, amikor befejeződik a programozott időtartam vagy ha kinyitjuk az ajtaját. Ez a fűtés leállását jelenti, de nem azt, hogy a sütő teljesen leállna. A mikrohullámú sütő továbbra is meleg marad, azonban a fűtési folyamat megszűnik. Amikor újraindítjuk a sütőt, újra megkezdődik a fűtési folyamat, és folytatódik a sütés. Így a sütő leállítása nem befolyásolja a sütési folyamatot hosszútávon, csak átmenetileg szünetelteti azt.