A Platio magyar startup cég olyan főzőpaneleket dobott piacra, amelyek képesek a napenergiát elektromos árammá alakítani.
Közel két évig dolgoztak a szakemberek a találmányon, és az erőfeszítést végül siker koronázta. A panelek fotovoltaikus lapok kombinációjából állnak nagy szakítószilárdságú üveg. Az összes chip és vezeték biztonságosan el van rejtve. A projekt környezetvédelmi szempontból különösen jelentős, mivel a csempék műanyaghulladék felhasználásával készülnek.
A technológia bemutatásának másik helyszíne a következő volt Asztana egyik bevásárlóközpontja. Majdnem 80 négyzetméter. m-es, fotovoltaikus lapokkal bélelt felület, amely körülbelül 12 kW teljesítmény leadására képes. Ez az innováció drasztikusan csökkentette egy nagy létesítmény saját udvaráról történő energiaellátásának költségeit.
Minden felületen használható – a polimer bevonat megkönnyíti a karbantartást, ütés- és kopásállóvá teszi az alkatrészeket.
Mivel számos ország olyan találmányokra összpontosít, amelyek a kimerülő természeti erőforrások fogyasztásának csökkentésére képesek a kimeríthetetlen energiaforrásokra való áttérés érdekében, a Platio projekt további növekedésre van kilátásban. A vállalat vezetősége már tárgyalásokat folytat a panelek Svédországba történő szállításáról a kikötői területek fejlesztése céljából.
Lehet, hogy a mobiltelefonok napenergiával való töltése már lehetséges, de mennyire hatékony ez a folyamat? Mennyi idő kell ahhoz, hogy a telefon teljesen fel tudja tölteni az akkumulátort a napsütés segítségével? Vajon mennyivel kényelmesebb vagy gazdaságosabb ez a módszer a hagyományos töltőkhoz képest?