A nyomtató nélkülözhetetlen az irodában vagy otthon, különösen, ha Ön diák. Még a diákok is sikeresen használják nagy mennyiségű esszé és jelentés kinyomtatására. A gép megvásárlása után azonban sok felhasználónak problémái adódnak a számítógép és a nyomtatómotor közötti interfésszel. Ez a cikk elmagyarázza, hogyan csatlakoztassa és állítsa be a nyomtatót nyomtatáshoz, és milyen problémákkal találkozhat.
A nyomtató csatlakoztatása Windows 7-10-es számítógéphez
A tintasugaras és lézernyomtatók gyártói még nem álltak elő ugyanazzal az algoritmussal a nyomtató és a számítógép összekapcsolására. Mivel a PC operációs rendszerek folyamatosan változnak, a perifériák csatlakozási módszerei is változhatnak egy kicsit minden egyes frissítéssel.
A nyomtató csatlakoztatása számítógéphez Windows 7 operációs rendszer, A következő lépések szükségesek.
- Csatlakoztassa a nyomtatót a tápegységhez a speciális kábel segítségével.
- Csatlakoztassa a készüléket a számítógéphez az USB-kábel segítségével. Ezt általában a géphez mellékelik, de ha nincs ilyen, akkor egy elektronikai kiskereskedőnél vásárolhat egyet. A kábel mindkét végén különböző csatlakozók találhatók. A bal oldali csatlakozót a notebookhoz vagy számítógéphez, a jobb oldali csatlakozót pedig a nyomtatóhoz kell csatlakoztatni.
Ha van telepítőlemeze
Miután az összes kábelt csatlakoztattuk, telepíteni kell a szoftvert (illesztőprogramot), amely az eszköz működését vezérli. Ha tintasugaras vagy lézernyomtatót telepít Windows 7-8 alatt, az illesztőprogramok általában automatikusan települnek, ha a rendszerben vannak. Ha az operációs rendszer nem találja az illesztőprogramot, akkor a nyomtatóhoz mellékelt lemezről kell telepítenie.
Helyezze be a lemezt a számítógép optikai meghajtójába, és a szoftver automatikusan települ. Ez egyszerű – kövesse a telepítő utasításait a folyamat befejezéséig. A következő helyzetek fordulhatnak elő telepítő varázsló nem fog elindulni, amikor a meghajtó a meghajtóba helyezik. El kell érnie a Saját számítógépet, ki kell választania az optikai meghajtóban található meghajtót a listából, majd miután megjelenik a tartalom, keresse meg a „Setup” nevű fájlt, és kattintson rá. Ezt követően az illesztőprogram telepítése elindul.
Ha nem áll rendelkezésre meghajtólemez
A hardvert telepítőlemez nélkül is csatlakoztathatja. Ha nincs szoftver a nyomtatóhoz, akkor a nyomtatót lehet letöltés az internetről. Csak a készülék modelljét kell ismernie (a burkolat hátulján látható). Ha tudja a modellt, írja be egy keresőmotorba, és töltse le az illesztőprogramot a számítógépéről. A letöltött adatokat tartalmazó mappában lehet egy „Setup” telepítőfájl, amelyre kattintva elindíthatja a telepítést. Ha ez a fájl nem létezik, tegye a következőket:
- Csatlakoztassa a nyomtatót a számítógéphez (USB-kábelen keresztül);
- Menjen a „Vezérlőpult” – „Eszközkezelő” menüpontba;
- Az operációs rendszer által észlelt hardverek listájában egy ismeretlen eszköz látható, amely mellett egy felkiáltójel van;
- Kattintson a jobb gombbal az ismeretlen hardverre, és válassza az „Illesztőprogram frissítése” lehetőséget;
- megjelenik egy ablak, amely arra kéri, hogy válassza ki az illesztőprogramot az internetről, vagy keresse meg ezen a számítógépen – kattintson az utóbbira;
- megnyílik egy ablak, ahol kiválaszthatja az internetről letöltött illesztőprogramokat tartalmazó mappát, majd megnyomja a „tovább” gombot;
- Ez telepíti a hardver szoftvert.
Hálózati nyomtató csatlakoztatása
Ha már megismerkedett a helyi nyomtatóberendezések csatlakozásával, a hálózaton keresztüli nyomtatás beállítása egyszerű lesz.
- Válassza az Eszközök és nyomtatók menüpontot a Start menüből.
- Kattintson a „Nyomtató telepítése”, majd a „Hálózat hozzáadása…” gombra.
- A rendszer megkeresi a csatlakoztatott hardvert. Ha ismeri a tintasugaras (lézer) nyomtató nevét, válassza ki az OS.
- A fenti műveletek eredményeként az eszköz csatlakozik a hálózathoz, és telepíti a szükséges illesztőprogramokat. Ha nem települnek „automatikusan”, akkor a következőket kell tennie rendszerüzenetek ezen a ponton. Például megjelenhet egy ablak az „Illesztőprogram telepítése” gombbal. Ebben az esetben a szoftvert kézzel kell telepítenie, ahogy fentebb említettük. Az eljárás sikeres befejezése után az alábbi üzenőmező jelenik meg.
A nyomtató telepítése a Windows 10-ben ugyanazt az algoritmust követi és intuitív, még akkor is, ha az elemek neve kissé eltérő lesz.
Csatlakozás Wi-Fi-n és Bluetooth-on keresztül
Vannak olyan multifunkciós, tintasugaras és lézeres modellek, amelyek támogatják a vezeték nélküli technológián keresztüli csatlakozást. Vegyük például a tintasugaras Canon PIXMA G3400, Ez azt jelzi, hogy a nyomtató Wi-fi-n keresztül csatlakozik. Egy kis árnyalat, amit nem szabad elfelejteni: ez a gép WPS technológiával csatlakozik egy Wi-Fi routerhez. Ezért olyan routert kell vásárolni, amely támogatja a WPS-t, és ezt a funkciót engedélyezni kell rajta. A következő képen látható, hogyan lehet engedélyezni a WPS-t a D-Link DIR-615 routeren.
Ezután a Canon PIXMA G3400 vezeték nélküli hálózathoz való csatlakoztatásához Windows 10 alatt a következő lépéseket kell követnie.
- Csatlakoztassa a készüléket a hálózathoz, és kattintson a rajta található ” Wi-Fi ” feliratú gombra. Nyomja meg és tartsa lenyomva a gombot, amíg a narancssárga LED egyszer fel nem villan. Ha ezt megtette, a kék Wi-Fi jelzőfény villogni kezd, jelezve, hogy a készülék vezeték nélküli hálózatot keres.
- Ebben a lépésben csatlakoztassa az útválasztót a tintasugaras nyomtatóhoz. Kattintson rá WPS gomb és tartsa lenyomva, amíg a tintasugaras készülék kék fénye nem villog tovább, hanem állandóan világítani kezd. Ez jelzi, hogy a nyomtató csatlakozik a Wi-Fi hálózathoz.
- Ezután az operációs rendszernek látnia kell a hardvert. Válassza a Start menü Beállítások lapját, és egy új ablak nyílik meg.
- Válassza ki az „Eszközök” menüpontot, majd kattintson a „Nyomtató vagy szkenner hozzáadása” gombra. A rendszer elvégzi a hardver keresést, és végül megjelenik a „A kívánt nyomtató nincs a listán” link, amelyre kattintania kell.
- Ezután tegyen egy jelölőnégyzetet az elem mellé, ahogy az a következő ábrán látható.
- Nyomja meg a „Tovább” gombot, a hardver keresése elindul (Bluetooth vagy Wi-Fi nyomtató). Válassza ki a kívánt hardvert, és kattintson a „Tovább” gombra.
- A szükséges illesztőprogramok telepítése megtörtént, és a hardver készen áll a használatra.
Nyomtató csatlakoztatása MacBook MacBookhoz Mac OS rendszerrel
Az ismert Windows operációs rendszer mellett létezik a meglehetősen elterjedt Mac OS, amelyet az Apple által gyártott számítógépekben használnak. Mivel a két operációs rendszer kezelőfelülete nagyon eltérő, a következő lépések szükségesek a nyomtató MacBookhoz való csatlakoztatásához.
- Használjon USB-kábelt mindkét eszköz (MacBook és nyomtató) csatlakoztatásához.
- A képernyő alján a Dockban válassza a „Rendszerbeállítások” lehetőséget, és lépjen ebbe a menübe.
- Megnyílik egy új ablak, amelyben a „Nyomtatók és szkennerek” gombra kell kattintania.
- A megnyíló ablakban a számítógéphez csatlakoztatott berendezések láthatók. De ha első alkalommal telepíteni a szóban forgó nyomtatóeszköz, akkor a „+” gombot kell megnyomni.
- Miután a megnyíló ablakban a „+” gombra kattintott, válassza ki a használni kívánt hardvert.
Ne feledkezzünk meg vezetők. Előfordulhat, hogy az internetre való csatlakozásra lesz szükség a szükséges szoftver letöltéséhez, vagy az illesztőprogram lemezének behelyezésére.
Hálózati eszköz csatlakoztatása a MacBookhoz
Hálózati hardverként nyomtató hardvereket is csatlakoztathat a MacBookhoz. Ehhez tudnia kell, hogy melyik Az IP-cím Válassza ki a hálózaton a nyomtatóhoz rendelt eszközt. Menjen a nyomtató beállításaihoz, és válassza ki a ‘Hálózati nyomtatási beállítások’ opciót, amely az IP.
A hálózati berendezések csatlakoztatása a következőképpen történik.
- Végezze el a fent leírt kezdeti lépéseket, majd a megjelenő ablakban a „+” gombra kattintás után kattintson az „IP” fülre. A megnyíló ablakban írja be a kívánt gép IP-címét a „Cím” sorba.
- A „Protokoll” és a „Sor” mezők üresen hagyhatók.
- Ezután válassza ki a kívánt szoftvert a fent leírt elvek szerint, majd kattintson a „Hozzáadás” gombra. Egy pillanat múlva a nyomtatóeszköz hozzá lesz adva a MacBookhoz.
Csatlakoztassa a nyomtató eszközt a MacBookhoz Wi-Fi vagy Bluetooth kapcsolaton keresztül
A hardver csatlakoztatása a MacBookhoz Wi-Fi-n keresztül, Miután belépett a „Nyomtatók és szkennerek” menüpontba, kattintson a „+” gombra a hardver hozzáadásához. A listából válassza ki a használni kívánt hardvert. Fontos, hogy a nyomtató típusa „Multifunkcionális Bonjour” legyen.
A készülék kiválasztása után, ha az támogatja Airprint, válassza ki az „AirPrint” lehetőséget a „Használat” menüpont alatt, majd nyomja meg a „Hozzáadás” gombot.
Ez elindítja a keresési és párosítási folyamatot a számítógép és a kiválasztott nyomtató között.
Javasoljuk továbbá, hogy végezzen szoftverfrissítést az App store-ból.
A gép csatlakoztatása Bluetooth-on keresztül, Kattintson a képernyő tetején lévő ikonra, és kapcsolja be a vevőt „Turn Bluetooth On „.
Győződjön meg róla, hogy a nyomtató Bluetooth üzemmódban van bekapcsolva. Amikor az ablak megnyílik, a Bluetooth-eszközök keresése után megjelennek a megtalált eszközök. Válassza ki a kívánt készüléket, és a „pair” gomb megnyomásával végezze el a párosítást. Amikor a csatlakozásra vonatkozó kérés érkezik, kattintson az „Elfogadom” gombra.
Mi a teendő, ha a nyomtató nem csatlakozik
Előfordul, hogy az operációs rendszer nem látja az MFP-t vagy más nyomtatóberendezést, és nem csatlakozik a rendszerhez. Például, ha a HP LaserJet 1010-es készüléket vesszük ezzel a problémával, a következőket kell tennünk telepítse kézzel.
- Csatlakoztassa a készüléket a számítógéphez (USB-n keresztül) és csatlakoztassa a hálózathoz.
- Kattintson a „Start” menü „Eszközök és nyomtatók” menüpontjára.
- A megnyíló ablakban válassza a „Nyomtató telepítése” lehetőséget.
- Most el kell döntenie, hogy melyik csatlakozási lehetőség felel meg Önnek. Ebben az esetben válassza a „Helyi nyomtató hozzáadása” lehetőséget.
- Ezután a rendszer megkéri, hogy válassza ki a portot. Ebben a szakaszban jobb, ha mindent változatlanul hagyunk, azaz az LPT1 portot, és a „Tovább” gombra kattintunk.
- A következő lépés az MFP vagy más nyomtató illesztőprogramjának telepítése. Mint már említettük, telepíthető a lemezről, letölthető az internetről vagy telepíthető a Windows Update Wizard segítségével (ha nincs lemez vagy optikai meghajtó a számítógépben).
Mi a teendő, ha nincs hivatalos HP LaserJet 1010 szoftver a Windowsban, vagy ha nincs internetkapcsolata? A helyzetet ideiglenesen úgy oldhatja meg, hogy a rendszer által megadott listából kiválaszt egy azonos gyártótól származó lézert. Ebben az esetben a HP LaserJet 3055 PCL5.
A következő ablakban nevezze meg a telepítendő hardvert, majd kattintson a „Tovább” gombra.
Most meg kell adnia a gép hozzáférési paraméterei. Nyomja meg a „Nincs megosztás…” gombot, ha nem kívánja a gépet a hálózathoz csatlakoztatni, vagy a „Megosztás engedélyezése…” gombot, ha engedélyezni kívánja a nyomtatást más számítógépekről. A „Tovább” gombra kattintva a periféria telepítése befejeződik.
Tintasugaras (lézer) nyomtató beállítása
A gép konfigurálásához menjen az „Eszközök és nyomtatók” menüpontba, kattintson a jobb gombbal a kívánt hardverre, és válassza a „Nyomtató tulajdonságai” lehetőséget. Kattintson a „Tesztnyomtatás” gombra, hogy ellenőrizze, hogy a gép működik-e.
Kattintson a „Nyomtatási beállítások” gombra a papírméret kiválasztásához és az oldal tájolásának, valamint a nyomtatási minőségnek a meghatározásához.
Az alapértelmezett nyomtató engedélyezése
Néha előfordul, hogy egy számítógép csatlakozik több nyomtatási eszköz. De ha az egyiket leggyakrabban használja, nagyon kényelmetlen, hogy állandóan ki kell választania a listából. Ez egyszerűen megoldható a kívánt tintasugaras nyomtató (lézer) hozzáadásával az alapértelmezett eszközökhöz:
- Nyissa meg a vezérlőpanelt:
- nyissa meg a „Nyomtatók és faxok” részt;
- kattintson duplán a kívánt hardverre, és jelölje be a „Use as default” (alapértelmezettként használni) jelölőnégyzetet.
A kényelem érdekében hozzon létre egy parancsikont a Nyomtatók és faxok mappához, és helyezze az asztalra, vagy tűzze a Windows 10 rendszerben a Start képernyőre.
A nyomtatási várólista beállítása
A nyomtatási várólista kezelése, hogy a felhasználó ellenőrizhesse a várólistán lévő összes dokumentumot. Ezzel a szolgáltatással bármikor újra kiválaszthatja és elküldheti a nyomtatandó dokumentumot. A „kedvencek” közé is teheti, hogy legközelebb ne kelljen kinyomtatnia.
A nyomtatási várólistának 3 típusa van:
- Általános – minden PC-felhasználó bármilyen feladatot futtathat;
- direct – a dokumentumot a kijelölt eszközről nyomtathatja ki;
- biztonságos – a dokumentumot nem lehet engedély nélkül kinyomtatni.
Meghibásodás esetén a tintasugaras (lézer) készülék megtagadhatja a dokumentumok nyomtatását a sorból, vagy ugyanazt a dokumentumot nyomtatja ki anélkül, hogy a következő sorba lépne. Ebben az esetben A várólista törölhető, A módosítások elvégzése után kattintson az OK gombra, és kattintson duplán a kívánt eszköz ikonjára a műszerfalon. Ezután kattintson a „Nyomtató” menüre, és válassza a „Nyomtatási sor törlése” sort.
A színnyomtatás beállítása
A színprofil beállítása nagyon fontos művelet a kiváló minőségű színvisszaadáshoz nyomtatáskor. Talán már látta például, hogy a készülék beállításaiban kiválaszthatja a fényes vagy matt papírt. Minden egyes fotópapír-típusnak saját színprofilja van, amely egy speciális fájl formájában tartalmazza a tintasugaras nyomtatáshoz szükséges speciális parancsokat.
Az Ön által használt tintához vagy papírhoz tartozó színprofilok letölthetők az internetről, és telepíthetők a számítógépre.
A színnyomtatás beállítása is lehetséges manuálisan, Kipróbálással és hibával, saját profil létrehozása a legjobb színvisszaadás érdekében. Ehhez használja a tintasugaras illesztőprogramot. Például egy Canon tintasugaras vezérlő beállítása a következőképpen néz ki.
- Először nyissa meg a nyomtató illesztőprogram ablakát. Kattintson sorban a „Vezérlőpult” és az „Eszközök és nyomtatók” menüpontra. Ezután kattintson a jobb gombbal a kívánt hardverre, és válassza a „Nyomtató tulajdonságai” lehetőséget.
- Válassza ki a Fő lapot, és jelölje ki a Kézi színbeállítást, majd kattintson a „Beállítás…” gombra.
- A kézi színbeállítás ablakában jelölje be a „Mintázat nyomtatása színbeállításhoz” négyzetet, majd kattintson a „Mintázat nyomtatása…” gombra a nyomtatási paraméterek beállításához.
- Amikor a következő ablak megnyílik, válassza ki a beállításokat az alábbiak szerint. A papír mérete egyébként eltérő lehet, pl. A4. Miután elvégezte a választást, kattintson az OK gombra.
- Végezzen próbanyomtatást az OK gomb megnyomásával a (Fő) lapon. Egy több képből álló lapot nyomtatunk ki, amelyen a színegyensúly változik.
- Az eredmény megtekintése után válassza ki a legjobb (természetes) színvisszaadással rendelkező képet, és jegyezze meg az alá írt értékeket.
- A színbeállítási képernyőn adja meg a színegyensúly értékeit a Cyan, Magenta és Sárga színnel szemben.
- Törölje a „Színes minta nyomtatása…” jelölőnégyzetet, és nyomtassa ki a kívánt képet.
Mostantól színegyensúly-korrekciókkal nyomtathat, és a képek jobban és valósághűbben fognak kinézni. A különböző gyártók nyomtatóeszközeinek illesztőprogram-ablakai eltérhetnek a parancsok és a gombok helyzete tekintetében. De általában a színegyensúly beállítási algoritmusa hasonló, és nem kell túl bonyolultnak lennie.
Hogyan kell összekötni a nyomtatót a számítógéppel?
A nyomtató összekapcsolása a számítógéppel egyszerű folyamat. Először is be kell kapcsolni mindkét eszközt, majd csatlakoztatni kell a nyomtatót a számítógéphez egy USB-kábellel vagy Wi-Fi kapcsolaton keresztül. A számítógépen ki kell választani a megfelelő nyomtatót a beállításokban, majd már lehet is nyomtatni a számítógépről. Fontos, hogy a nyomtatóhoz szükséges szoftverek telepítve legyenek a számítógépen a megfelelő működés érdekében.
Hogyan lehet a nyomtatót helyesen csatlakoztatni a számítógéphez?
A nyomtatót helyesen csatlakoztatni a számítógéphez először is ki kell választani a megfelelő csatlakozót. Számos nyomtató USB, Ethernet vagy Wi-Fi kapcsolattal rendelkezik. A számítógéphez csatlakoztatás előtt biztosítsuk, hogy mindkét eszköz ki legyen kapcsolva. Csatlakoztassuk az USB vagy Ethernet kábelt a nyomtató és a számítógép megfelelő portjába. Majd kapcsoljuk be mindkét eszközt, és várjuk meg, amíg a számítógép felismeri a nyomtatót. Ha Wi-Fi kapcsolatot használunk, akkor a nyomtató bekapcsolása után kövessük az eszköz Wi-Fi hálózathoz való csatlakoztatási útmutatóját. Ha minden jól megy, a nyomtató telepítése után már készen áll a nyomtatásra.