A szivattyú hidraulikus berendezés, amely lehetővé teszi a víz beszívását, szivattyúzását és kiszorítását. Működésük a kinetikus és potenciális energia folyadékra történő átvitelének elvén alapul. A szivattyúk többféle kivitelben állnak rendelkezésre, és műszaki paramétereik alapján osztályozzák őket. A különböző típusú vízszivattyúk közötti fő különbségek a különböző hatásfok, kapacitás, teljesítmény, nyomás és kimeneti nyomás.
Általános besorolás
Jelenleg több mint háromezer típusú szivattyú létezik. Ezek felépítésükben és rendeltetésükben különböznek, és különböző felhasználási célokra alkalmasak. Mindez a fajta két nagy csoportra osztható: dinamikus szivattyúk és térfogat-kiszorításos szivattyúk.
A forgószivattyúk előnyei:
- nagy hatékonyság;
- önfelszívó víz;
- A víz visszaszivattyúzásának lehetősége;
- minden viszkozitású és hőmérsékletű anyag szivattyúzása;
- alacsony zajszint;
- nincs rezgés.
A szivattyú egy üreges fémhenger, amely lényegében a folyadékot befogadó szivattyúként szolgál. A fizikai cselekvést a következők végzik dugattyús dugattyú, amely úgy működik, mint egy hidraulikus prés. Ennek a készüléknek a működése oda-vissza mozgatáson alapul. A felfelé irányuló mozgás (progresszív mozgás) vákuumot hoz létre a kamrában, amely lehetővé teszi a víz felszívását. A víz a kamrába a bemeneti nyíláson keresztül áramlik, amelynek szelepe az adott pillanatban nyitja a bemeneti nyílást. Visszatéréskor ez a szelep visszakerül a helyére, és a kimeneti nyílásszelep kinyílik. A vizet a dugattyú préseli ki. Majdnem pontosan ugyanez az elv érvényesül a fecskendőhordóban is.
Az ilyen típusú művelet egyik hátránya, hogy a folyadék nem folyik egyenletesen. Ennek elkerülése érdekében több dugattyút használ, amelyek bizonyos rendszerességgel mozognak, és ezáltal egyenletes áramlást biztosítanak.
Elérhető a következő címen kettős működésű dugattyús szivattyúk. Mindkét oldalon szelepek vannak, és a víz többször áthalad az egész hengeren, azaz a mozgásban lévő dugattyú túlcsordítja a vizet a munkatérben, és egy részét kilöki a szivattyúból. Ezáltal csökken a pulzálás a csővezetékben. A kettős típus hátránya, hogy összetettebb rendszer, ami kevésbé megbízhatóvá teszi; és.
a dugattyús szivattyúk fő előnye az egyszerűségük és robusztusságuk, fő hátrányuk az alacsony kapacitásuk. Általánosságban elmondható, hogy az ilyen típusú szivattyú hatékonyabbá tehető, de nincs értelme, mivel más típusú szivattyúk kisebb költséggel nagyobb teljesítményt tudnak biztosítani.
Az ilyen szivattyúberendezések alkalmazási köre meglehetősen széles. Nemcsak vízzel, hanem agresszív kémiai közeggel is működtethetők robbanásveszélyes keverékek. Mivel ezek a készülékek nem tudnak nagy mennyiségű folyadékot szivattyúzni, nem használják őket nagy feladatokra. Ilyen szivattyúkkal azonban gyakran találkozhatunk a vegyiparban. Önálló vízellátás biztosítására is használhatók háztartási vagy öntözési célokra. Egy másik hely, ahol az ilyen eszközök sikeresnek bizonyultak, az élelmiszeripar. Ez azért van, mert a dugattyús modellek kíméletesek az általuk átszivattyúzott közeggel szemben.
Membrános eszközök
A membránszivattyúk viszonylag új típusú berendezések folyadékok és más anyagok szivattyúzására. Az ilyen típusú berendezések képesek gáznemű közegekkel való munka és ezt egy speciális membrán vagy membrán segítségével teszi. Ez egy oda-vissza mozgást végez, és adott ciklikussággal megváltoztatja a munkakamra térfogatát.
Az axiálszivattyúk nagyon egyszerű felépítésűek, így gyakorlatilag karbantartásmentesek. Négy részből áll: szívókamra, fúvóka, diffúzor és keverőtartály. A készülék teljes működése a mozgási energia átvitelén alapul, mechanikus erőt nem használnak. A sugárszivattyúnak van egy vákuumkamrája, amelybe a vizet beszívják. Ezután egy speciális csőben halad, amelynek a végén egy fúvóka van. A kisebb átmérő növeli az áramlási sebességet, belép a diffúzorba, és onnan a keverőkamrába jut. Itt a vizet keverik a funkcionális folyadékkal, így a sebesség csökken, de a nyomás megmarad.
A membránszivattyúk többféle típusúak lehetnek: ejektoros, injektoros, elevátoros.
- Ejektor csak pumpálja az anyagot. vízzel működik.
- Működési elv Injektorszivattyú – anyagbefecskendezés. Gőz kivonására szolgál.
- Lift a közeg hőmérsékletének csökkentésére használják, amit úgy érnek el, hogy funkcionális folyadékkal keverik össze.
Így a sugárszivattyúkat víz, gőz vagy gáz kezelésére használják. Különböző anyagok keverésére vagy folyadékok felemelésére is használhatóak (levegő-emelő funkció).
Ez a szivattyú típus gyakori különböző ipari alkalmazásokban. Használhatók önmagukban vagy más termékekkel kombinálva. Egyszerű felépítésüknek köszönhetően alkalmasak vészhelyzetekben, vízhiányos helyzetekben, valamint tűzoltáshoz is. Szintén népszerű a légkondicionáló és szennyvízrendszerekben. Számos modell áll rendelkezésre különböző fúvókákkal.
Előnyök:
- Megbízhatóság;
- nincs szükség folyamatos karbantartásra;
- Egyszerű felépítés;
- széleskörű alkalmazás.
Mínusz – alacsony hatásfok (max. 30%).
Centrifugálszivattyúk
Az ilyen típusú egység fő munkaeleme a következő tárcsa, amelyre a lapátokat rögzítik. A haladási iránnyal ellentétes irányba dőlnek. A járókerék egy tengelyhez van rögzítve, amelyet egy villanymotor hajt meg. Egy- vagy kétkerekű kivitel. Ez utóbbiban a lapátok összekötik a kettőt.
Az ilyen szivattyúk fő funkciója Édes és sós víz szivattyúzása. Víz leeresztésére, ellátására és tisztítására szolgál. Az axiális áramlású szivattyúk nagyon kompaktak lehetnek, és a vízvezetékbe is beépíthetők.
Vortex szivattyúk
Az örvényszivattyúk a centrifugálszivattyúkhoz hasonló felépítésűek, de a vízellátás a szivattyú perifériájához érintőlegesen, a kerék közepe felé halad, ahol a perifériára kerül a nyomás és a lapátok mozgása hatására, és onnan a kivezető nyíláson keresztül távozik. A fő különbség az, hogy a vízörvényszivattyú a járókerék egy fordulatával vákuumszivattyúval rendelkezik A vízfelszívás és a vízkiszorítás ciklusa többször is megtörténik.
A benzines modellek olcsóbbak és csendesebben működnek. A dízelüzemű készülékeket dízelüzemanyaggal töltik fel. Drágábbak, de az üzemanyag olcsóbb. Ezek is zajosabbak.
Folyékony üzemanyagszivattyú, más néven motorszivattyú. Fő előnyük az egyszerű használat és a hordozhatóság, ami azt jelenti, hogy bárhol használhatóak, ha nincs áram.
külső szivattyú közvetlenül a tó mellett található. Itt a szívóegység egy speciális tömlőn keresztül látja el feladatát. Minél távolabb van a szivattyú a víztől, annál nagyobb teljesítményűnek kell lennie.
A felszíni szivattyúkat leggyakrabban nyaralókban és vidéki házakban használják. Gazdaságosak és kis méretűek, ami népszerűvé teszi őket a háztartási használatra. Lehet automatikus vezérléssel felszerelve, ami teljesen önállóvá teszi őket.
Fő fogadás! A távkiürítő egységgel a víz lenyűgöző mélységből is kitermelhető.
Fúrólyukszivattyúk hosszúkás alakúak, és a kutakból történő vízkivételre használják őket. A kompakt méretek lehetővé teszik a kis fúrásokba történő leeresztést, de a kitermelés nagyon nagy mélységekből is elvégezhető. Nagy működési teljesítmény. Csak enyhén szennyezett vagy teljesen tiszta vízhez használható.
Fő funkció lefolyók A keringető szivattyúk fő előnye a piszkos víz kiszivattyúzása pincékből, árkokból, gödrökből és egyéb helyekről. Aprító késekkel felszerelt és enyhén szennyezett közeggel való használatra.
Automatikus szivattyúk Automatikus rendszerrel ellátva, amely egyszerűsíti a használatot. A szivattyút nem kell felügyelni. Az automatizált szivattyúk elektromos meghajtásúak. Maga az automata egység közvetlenül a modellbe vagy különálló rendszerként is beépíthető. A fő cél a használat optimalizálása, valamint biztonsági eszközként való működés. A készülék például leáll, ha a víztest hirtelen sekélyebbé válik, a szivattyúzott anyag hőmérséklete megemelkedik, vagy ha a hálózati feszültség ingadozik.
Az ilyen egységek használhatósága az egyszerűségben és a funkcionalitásban rejlik, a használat lehetősége áramellátási hiba esetén. Egyszerre több helyről is lehet vele vizet szolgáltatni.
Melyik típusú szivattyú lenne a legalkalmasabb egy háztartásban használatos vízelvezetéssel kapcsolatos probléma megoldására?
Szükséges lenne további részleteket kapni az adott szivattyú típusok és alkalmazásokról, hogy konkrétan rájuk tudjak keresni. Milyen alkalmakra gondolhatunk? Vízszállítás? Hűtési rendszerek? Kémiai folyamatok? Kérlek, adj egy kis háttérinformációt!
Mire használhatók a különböző szivattyú típusok? Melyik szivattyút javasolnád például víz vagy üzemanyag szállítására?