A vízforraló egy vízforraló és egy termosz keveréke. A készülék fűtési funkcióval rendelkezik egy adott folyadékhőmérséklet fenntartására. A meglehetősen megbízható kialakítás ellenére a készülék végül meghibásodik, és felmerül a kérdés: meg lehet-e javítani a termopotot saját kezűleg??
A hőforraló vízforraló felépítése
Nézzük meg a termopot legfontosabb elemeit.
- A tartály korrózióálló acélból készült.
- A házba integrált spirálok (fűtőelemek). Az egyik elem a víz felforralására szolgál, a másik pedig a kívánt hőmérséklet fenntartására. A rövidzárlatok elkerülése érdekében minden tekercset egy speciális kerámia „gyöngy” tekercsbe csomagolnak.
- Vízszállító rendszer. A szivattyúból, a motorból, a fúvókból és a folyadék szállítására szolgáló csatlakozó csövekből áll. A motor tápellátása 8 és 12 V között változik. A fejlettebb modelleknél ez a 24 V-os feszültség növelhető.
- Elektronikus egység. A fűtőtekercs kényszerkapcsolására egy ideiglenes relé szolgál. Itt láthatja azokat az elemeket is, amelyek a motor és a relé helyi feszültségét alkotják.
- Vezérlőchip. Ez a rész felelős a termosztát üzemmódjainak aktiválásáért: „Forrás” és „Másodlagos forrás”. LED-ek is vannak – jelzik az eseményeket: zöld fény jelzi a hőmérséklet karbantartási üzemmódot, piros fény pedig a fűtési folyamatot.
- Termosztát kapcsoló. Néha termosztátnak, hőmérsékletkapcsolónak vagy termosztátnak is nevezik. A vízforraló helyes működése teljes mértékben ettől az elemtől függ.
Termosztát kapcsoló
A termosztát kapcsoló úgy néz ki, mint egy kis kerámia hordó. A ház belsejében két párosított fémérintkező található. A készülék típusától függően Az érintkezők vagy zárva vannak, vagy ki vannak kapcsolva.
Az első esetben a kritikus hőmérséklet elérésekor a vezeték kinyílik és a tekercsek kikapcsolnak. Amikor a víz egy bizonyos szintre lehűl, az érintkezők bezáródnak, és elindul a fűtési folyamat. A be- és kikapcsolási hőmérséklet általában rögzített. A kedvező árú modellek alapértelmezett beállításokkal rendelkeznek, míg a drágább modellek kézi felülbírálással rendelkeznek.
Ha a termosztát meghibásodott, vagy egyszerűen nem működik, akkor a következő lehetőségek vannak biztosíték. Ez utóbbi hőmérsékleti határértéke +125-150⁰C között van. szerelje fel az elemet a hőkapcsoló közelébe, és fedje le egy fémlemezzel. A biztosíték ritkán a tartály alján található. Ez nagyban függ az adott vízforraló modelltől.
A Scarlett termopot
Gyakran előfordul, hogy a termopot meghibásodásának oka a biztosíték. megnyitja az áramkört, és megakadályozza a kapcsoló helyes működését. Ennek megfelelően a vízforraló nem kapcsol ki, valamint a kijelző is. Tehát ha a készülék meghibásodik, először a biztosítékot kell ellenőrizni.
A vízforraló meghibásodásának következő oka Maga a termosztát kapcsoló. Ha van kéznél egy ohmméter, könnyen kizárhatja: +25-30⁰C hőmérsékleten nulla az ellenállása. Ellenkező esetben a kapcsolót ki kell cserélni.
Hogyan működik a termopot
A tartály vízzel való feltöltése és a készülék bekapcsolása után a fűtőelemek elkezdik melegíteni a folyadékot, amíg az el nem éri a forráspontot. Amikor a vízforraló eléri a 100 °C ⁰C hőmérsékletet, egy relé működésbe lép, és a termopot automatikusan fűtési üzemmódba kapcsol. Ez utóbbi körülbelül 70-100 wattot használ, míg a forrásteljesítmény több tucatszor nagyobb – 1000 és 2500 watt között, ami az adott modelltől függ.
Fontos ! A készülékben lévő víz körülbelül ugyanolyan gyorsan hűl le, mint egy hagyományos termoszban, köszönhetően a hőálló izzónak, amely megtartja a hőt. Ez azt jelenti, hogy a vízforraló kikapcsolt állapotában is jóval hosszabb ideig marad forró, mint egy hagyományos vízforralóban.
Amikor a vízhőmérséklet eléri a minimális értéket, a termosztát kapcsoló aktiválódik, és a fűtőelemek aktiválódnak egy bizonyos fok fenntartása érdekében. Az összes ilyen típusú készüléket ellátják adagolórendszerrel. Ez azt jelenti, hogy nem kell megdöntenie a termopotot. Egyszerűen helyezze a főzőpoharat a kijelölt tálcára, és nyomja meg a megfelelő gombot. A vízellátás nyomás alatt lesz, a nyomás mértéke a kiválasztott modelltől függ.
A költségvetési termopotok általában legfeljebb 4 üzemmóddal rendelkeznek, amelyek a minimális és maximális hőmérsékleti küszöbértékek jelzésére szolgálnak. A drágább egységek sokkal több beállítási lehetőséggel rendelkeznek.Extra funkciókkal is fel vannak szerelve, mint például időzített működés, gőz nélkül, öntisztítás, kiterjesztett garancia, kiegészítő tartály stb.p.
Tipikus meghibásodások
A hibák leggyakoribb okai a készülék következő részei:
- Hálózati kábel;
- vezérlőmodul;
- szivattyú;
- elektromos fűtőtestek;
- termosztát kapcsoló.
tápkábel
A vízforralót ki kell húznia a konnektorból, mielőtt megpróbálná saját maga megjavítani. Ezután, hogy „szondázza” a készülék vezetékét egy teszterrel, le kell választania azt. Csavarja ki a készülék alján lévő csavarokat, és vegye ki a készüléket. Látni fogja a csatlakozókat, amelyekhez csatlakozik tápkábel. Húzza ki a kábelt, és kezdje el „szondázni” a teszterrel. Ha a kábel rendben van, folytathatja a hibaelhárítást.
Mikroáramkörök
Ha azt veszi észre, hogy a készülék a gomb nem működik vagy az összes gombot, a hibás működés oka a vezérlőegység hibája lehet. Nem tanácsos saját maga megjavítani, mivel a rádióelektronikához némi ismeretre van szükség. A legjobb, ha a termoszforralót egy szervizközpont javítja.
Elektromos fűtőtestek
Ha a készülék bekapcsolás után nem forral vizet, de az összes fűtési mód és automatika működik, az kiégett fűtőtestre vagy hibásan működő hőlezárásra utal. Ahhoz, hogy megtudja, a következőkre lesz szüksége A gép szétszerelése.
- Ürítse ki a víztartályt, és fordítsa a készüléket fejjel lefelé. Az alján csavarokat talál, amelyeket el kell távolítani.
- A csavarok eltávolítása után távolítsa el a csepegtető tálcát. A szétszerelés folytatásához célszerű az összes azonos színű vezetéket jelölni egy jelölővel, és fényképeket készíteni az összes többi vezeték helyéről. Ez biztosítja, hogy az összeszerelés problémamentes legyen.
- Lazítsa meg a tömlőbilincseket, amelyek a szivattyúhoz csatlakoztatott tömlőket rögzítik. Ezeket egyszerűen ollóval vagy drótvágóval lehet levágni.
- Csavarja ki az áramköri lapot, és tegye félre.
- Miután a fém cseppfogó tálca összes csavarját eltávolította, eltávolíthatja azt a talppal együtt.
- Ezután csavarja ki a fedelet tartó 8 csavart.
- A fűtőelem eltávolítása után ellenőrizni kell, hogy nem tört-e el tesztelő használatával. Ha a módosítások azt mutatják, hogy a fűtőtest sérült, akkor azt ki kell cserélni egy újjal, mert nem fog átforrósodni.
Ezután a következőképpen járjon el.
- A szivattyú egyszerű eltávolításához csatlakoztassa le a szivattyúhoz csatlakoztatott egyik csövet. Ha a csövek vízkővel vannak eltömődve, ajánlott eltávolítani és megtisztítani őket.
- Válassza le a szivattyút a házról, és vigyázzon, hogy ne veszítse el a szilikon tömítést.
- A szivattyúház és a motor szétválasztása után a következőket figyelheti meg vízkő felhalmozódása, amely zavarja a járókerék forgását.
Ha a szivattyú nem indul el, és a szennyeződések eltávolítása után nincs vízellátás, új szivattyút kell vásárolni, mivel ez azt jelzi, hogy a motor tekercselése kiégett.
Termosztatikus kapcsolók
Időnként előfordul, hogy a vízforraló nem kapcsol ki folyamatosan forralja a vizet. Vagy fordítva: Ön beleöntötte a vizet, a gép felmelegíti, de kikapcsol, amikor a folyadék még mindig nem forr. Miért történik ez? Ez akkor fordulhat elő, ha a termosztát kapcsolója hibás. A tartály alján és falán találhatók. Alkalmazzon speciális hőpasztát a felülettel való érintkezésük javítása érdekében.
A termosztátkapcsoló, amely a tartály alján található, két csavarral van hozzáerősítve. Néha a gyártó, különösen a kínai, alkalmazza a kevés hőpaszta, Ami miatt a termosztát nem működik megfelelően: előfordulhat, hogy a készülék nem kapcsol ki, ha sokáig forralja a vizet.
A termosztát megfelelő működésének ellenőrzéséhez csatlakoztassa le a tartályházról, és távolítsa el a vezetékeket a csatlakozókról. Normál állapotban (nincs fűtés) a relé „be” állásban van. Ha egy teszterrel ellenőrzi, 0 ohm ellenállást fog mutatni.
Ezután csatlakoztasson 2 vezetéket a kapcsolóhoz, és merítse vízbe, amíg fel nem forr. Most mérje meg újra az ellenállást. Ha végtelent mutat, az azt jelenti, hogy a megszakító kioldott és normálisan működik. Ha az érzékelő nem működik, akkor újat kell vásárolnia, és ki kell cserélnie. A termosztát kapcsoló cseréjéhez tekintse meg a következő videót.
A fentiekben a vízforraló-thermos néhány meghibásodását vették figyelembe, amelyek szakember bevonása nélkül is megoldhatók. Egyéb esetekben a készüléket javításra szakszervizbe kell vinni. Mielőtt azonban elküldi a készüléket javításra, kérdezze meg, mennyibe fog ez kerülni Önnek. Pénzügyi szempontból a legtöbbször a javítás nem indokolt, mivel költségei az új termosztát árán belül maradnak.
Kérdésül szeretném feltenni, hogy hogyan lehet saját kezűleg javítani a termofazékomat? Milyen eszközökre lenne szükségem, és milyen lépéseket kellene követnem ahhoz, hogy sikeresen megjavítsam? Mennyire bonyolult a folyamat, és mennyire tartós lehet az eredmény? Köszönöm előre is válaszukat!
A termofazékok javítása otthon is elvégezhető, de szükséges hozzá bizonyos eszközök. Először is szükséged lesz egy forró levegős pisztolyra, egy forrasztópákára, forrasztó tinre, valamint csavarhúzókra. Első lépésben távolítsd el a hibás részeket, majd tisztítsd meg a felületet. Vigyázz, hogy óvatosan dolgozz, és kövesd minden esetben a biztonsági előírásokat! A hibás részeket megfelelő eszközökkel javítsd, majd lásd el őket forrasztó tinnel. Fontos, hogy gondosan dolgozz, hogy ne okozz további kárt. A javítás függ a hiba bonyolultságától, de ha ügyesen csinálod, az eredmény tartós lehet. Ha nem vagy biztos a javításban, ajánlott szakember segítségét kérni.