A közúti közlekedésbiztonság javítása és a hazai alkoholizmus elleni küzdelem érdekében kezdeményezést fontolgatnak az alkoholszondák kötelező felszerelésére a gépkocsikban. A fejlesztés szerzői az alkoholmérgezés szakaszát rögzítő készüléket egy speciális zárral kívánják felszerelni, amely nem kielégítő teszteredmény esetén megakadályozza a gyújtáshoz való hozzáférést.
A Smart Driving Lab és az Alcolock szakemberei egy speciális alkoholzárat fejlesztettek ki. A tervek szerint a rendszer beépül a gépkocsikba szerelt telematikai berendezésekbe.
A járművezetőt megkérik, hogy indulás előtt lélegezzen be egy csőbe, majd hozzáférést kap a gyújtásrendszerhez. Ha a rendszer etil-alkohol gőzét érzékeli a kilélegzett levegőben, a motorindítás blokkolva lesz. A próbák vezetés közben, meghatározott időközönként folytatódnak. Ez lehetővé teszi a rendszer számára, hogy rendszeresen frissítse a vizsgálati alany aktuális állapotát.
A tesztelők által gyűjtött összes információt egy speciális, autókra vonatkozó adatbázisban tárolják, amelyhez az Element rendszer minden résztvevője hozzáférhet. Valós időben kapnak adatokat a vizsgálat eredményéről, a vizsgálat végrehajtásának időpontjáról és a jármű helyének koordinátáiról.
Az alkoholos zárak alkalmazási köre vita tárgyát képezi. Valószínűleg először a személygépkocsikra és a taxikra szerelik fel őket. A jövőben, ha szükséges, az innováció az egyéni közlekedést is érintheti.
Miért kellene az autótulajdonosokat kötelezni az alkoholzárak beszerelésére? Mi alapján határoznák meg, hogy kinek kellene beszereltetnie, és hogyan ellenőriznék a betartását? Nem lenne hatékonyabb és igazságosabb a balesetek megelőzése, ha minden vezetőnek kötelezővé tennék az alkoholszint mérését a vérben vagy a lélegzetében az autó indítása előtt? Van statisztikai adat arról, hogy mennyivel csökkentene ez a intézkedés az alkoholos balesetek számát?