A gőzfejlesztővel ellátott vasaló nélkülözhetetlen dolog a mindennapi életben. A készülék nem megfelelő kezelése azonban azt eredményezheti, hogy a vasalóból barna víz szivároghat. Mi a teendő ebben a helyzetben? Mi okozza ezt a kellemetlen jelenséget?? Hogyan tisztítsuk meg a gőzfejlesztő belsejét?? Próbáljunk meg a végére járni a dolognak.
A barna foltok okai
Szilikon alkatrészek bomlása
Miért jön barna víz a lyukakból?? Ennek oka elsősorban a következőkben keresendő tönkrement szilikon alkatrészek a gőzfejlesztő belsejében. Ezek az alkatrészek a víztartály és a vasaló talpa közötti tömítések.
Ha a vasalót hosszabb ideig használja, észreveheti, hogy a fém talplemez felforrósodik, de a termosztát nem kapcsol be, hogy a megfelelő pillanatban megakadályozza a túlmelegedést. A fém annyira felmelegszik, hogy megtámadja a gőzfejlesztő szilikonszigetelését. A talplemez hőmérséklete közismerten eléri a 300ºC-ot, így még a hőálló szilikon anyag sem bírja el ezt a magas hőmérsékletet. Elkezd olvadni, és ez a nagyon barna iszap keletkezik.
Mit tanácsolnak a készülékjavító szakértők ebben a helyzetben?? A termosztát cseréje, amely már nem tölti be elsődleges funkcióját, képes lesz megszüntetni a készülék fém alkatrészeinek túlzott túlmelegedését.
Ha vasalás közben barnás, égett cukor szagú folyadékot vesz észre a vasaló lyukaiból, akkor ideje, hogy a vasalót behívja.
A szakemberek erősen ajánlják, hogy ne késlekedjen a készülék javításával, mert az utasításoknak megfelelő öntisztítás vízkőoldó szerekkel ronthatja a helyzetet a meghibásodásig. Ha a barna foltokat az alkatrészek közötti hibás szilikon okozza, a vasalók tisztítására használt legelterjedtebb oldószerek csak rontanak a helyzeten. Az a tény, hogy a jól ismert ecetsav, amelyet gyakran ajánlanak a mészlerakódások ellen, és a foszforsav, amelyet sok olcsó vízkőoldó tartalmaz, kiváló oldószere a szilíciumorganikus vegyületeknek. Ebből arra következtethetünk, hogy a gőzfejlesztő nem megfelelő tisztítása is gyakran a barnás folyás oka.
Rozsda
Banális, de igaz tény, hogy nemcsak a vízkő halmozódhat fel a vas belsejében, hanem a rozsda is. A vasaló anyagának minőségétől függően a fém alkatrészek rossz szigetelése a gőzkamrában lévő nedvességtől a talplemez belső felületén rozsdásodáshoz vezethet. A gőz és a víz kiszökik, és beszennyezi a szennyest.
Ha a vasaló fém részei belülről korrodálódnak, a készüléket már nem lehet javítani.
Vásárolnia kell egy újat, és ezentúl igyekeznie kell követni a vasaló helyes működésére vonatkozó ajánlásokat, hogy a vasaló a lehető leghosszabb ideig működjön. Tehát ne a legolcsóbb gőzölős vasalót válassza, mivel a történelem megismétlődhet a rossz anyagminőség miatt.
Hogyan tisztítsa meg biztonságosan a belső tartályt és a talplemezt?
A vasaló hatékony működésének egyik fő előfeltétele az, hogy Tiszta időben. A modern modellek különféle öntisztító rendszerekkel és beépített vízkőeltávolító rudakkal rendelkeznek, de mindenkor rendszeres karbantartást igényelnek.
Ha rendszeresen gőzzel tisztítja segédeszközét kíméletes oldattal, nem fog annyi vízkő felhalmozódni, és a belső részeket nem károsítják az agresszív anyagok. A piros foltok ezért elkerülhetők.
A leggyakoribb vízkőoldó szerek, amelyek hő hatására kevésbé agresszívek a belső műanyag és szilikon alkatrészekre, a következők
- Citromsavoldat;
- szénsavas ásványvíz;
- Antiscale.
Lazítsa el a tisztítási folyamatot citromsavoldattal nem nehéz, mindig kéznél van a háziasszonyok számára. Ez így történik
- Öntsön savas vizet a készülékbe, és melegítse fel a maximális hőmérsékletre.
- Húzza ki a konnektorból, és tartsa a kád, mosdókagyló vagy más konnektor fölött.
- Tartsa lenyomva az öntisztító gombot, ha van ilyen, vagy végezzen néhány „gőzölést”.
- Ezt addig végezzük, amíg az összes oldat el nem párolog. Szükség esetén ismételje meg az eljárást.
A készülék ugyanígy tisztítható metánnal átitatott ásványvízzel vagy enyhe vízkőoldóval.
A probléma megelőzése
Annak érdekében, hogy elkerülje a további meghibásodásokat a nélkülözhetetlen segítője használata során, van néhány egyszerű szabály minden gőzölős vasalóra vonatkozóan:
- Csak a belső kamrát töltse meg desztillált vízzel. Ha nem tudsz ilyet szerezni, legalább forralt vizet használj.
- Soha ne hagyjon nedvességet a vasaló belső rekeszében, mert az rozsdát okozhat. Mindig próbálja meg elpárologtatni az összes vizet, mielőtt kikapcsolja a készüléket.
- hagyja a vasalót függőlegesen, amikor befejezi a vasalást. Ez megakadályozza a korróziót és a gőznyílások eltömődését;
- Ne tekerje fel túl szorosan a vasaló zsinórját, különösen ne akkor, amikor a készülék még forró.
- Figyelmesen kövesse a használati utasítást.
A megfelelő gondosság és a részletekre való odafigyelés meghosszabbítja a készülék élettartamát, és megvédi a váratlan meghibásodásoktól.
Mi lehet az oka annak, hogy a vasból szivárgó víz barna színű?