Magyarországon a „vetített TV” kifejezés nem túl gyakori, nem is beszélve magáról az eszközről. Bár ezt a technológiát már a múlt század közepe óta használják. Ezt használták a televíziós vevőkészülékekben, amelyekben a képet katódsugárcső sugározta. Hogyan működik egy ilyen technika, és milyen típusok vannak ma a piacon, mondja el ezt a felülvizsgálatot.
Szovjet vetített televízió
A HDTV-k megjelenésével azonban felmerült az igény a szélesvásznú televíziókra, hogy kiváló minőségű képeket jelenítsenek meg. A vetítési modellek ismét egyre népszerűbbek. A létrehozásukhoz használt technológia vált a legnépszerűbb technológiává az 50 hüvelyk vagy annál nagyobb képátlójú televíziókban. Mint kiderült, a nagy képminőséget a vetítőtévék tették gazdaságilag életképessé.
Nyugat-Európában, Japánban és az Egyesült Államokban az új technológia igazán beindult a 2000-es évek végén, amikor fellendült a vetítőtévék vásárlása. Fokozatosan olcsóbb LCD- és plazmatévék léptek be az elektronikai berendezések piacára, és a nagy vetítős modellek kezdték elveszíteni népszerűségüket.
Mivel Magyarország a HDTV-technológia terén némileg lemaradt a haladó országokhoz képest, a vetítőtévék hivatalosan nem kaphatók. A modern és szokatlan eszközök néhány ismerője azonban online boltokon keresztül rendeli meg őket.
A vetítőtévék jellemzői
A képalkotás a vetítőberendezések kialakításának sajátosságán alapul: kis méretű speciális vetítőket tartalmaznak. A képet lencsék és tükrök bonyolult rendszerén keresztül irányítják a képernyőre. Általánosságban úgy néz ki, mintha a videó a televízióból ragyogna át.
A képalkotás típusa
Ezekben az eszközökben háromféle képalkotás létezik. Magukat a televíziókat is ilyen csoportokra osztják:
- Kineszkóp (CRT);
- Folyadékkristályos kijelző (LCD);
- Mikro-tükrökön (DLP);
- D-ILA (LCD és DLP kombinációja).
CRT
Az első változat legalább három alapszínnel rendelkező kinetoszkópot tartalmaz – mindegyik a saját színsémájában alkot egy képet. Megjegyezhetjük a magas minőséget, de ennek a technikának jelentős hátrányai vannak, és amikor a képek nem mozognak, egyes területek kiégnek Jelentős súly és méret.
DLP
A DLP-rendszer a legmodernebbnek elismert. Ez egy olyan chip, amelyben több millió mikrotükör van elrejtve… A chipek száma egytől háromig terjed. Mondanom sem kell, hogy a képernyő fényes, kiváló minőségű és kontrasztos képet mutat, magas színvisszaadással és tisztasággal.
De még a legsikeresebb vetítési terveknek is van néhány hátránya. Ez az úgynevezett szivárvány hatás, ami rövid, zöld, vörös és kék villanásokban nyilvánul meg. Ez gyakran előfordul, amikor egy fényes tárgy gyorsan mozog egy sötét háttér előtt, vagy amikor a néző szeme végigsiklik a képernyőn.
A vetített televíziók előnyei és hátrányai
A vetítőtévéket leggyakrabban azok használják, akik jó házimozit szeretnének létrehozni. Ezenkívül a következő előnyökkel járnak.
- Skála. Az optika beállítási lehetőségének köszönhetően bármilyen forráskép minőségromlás nélkül továbbítható. A felbontás nem számít. A méretezésnek köszönhetően az ár gyakorlatilag független az átlómérettől. Ezért gyakran sokkal jövedelmezőbbé válik egy nagy tévé megvásárlása.
- Súly. Maga a képernyő kis tömegű. És a TV-alkatrészek súlya minden méretben pontosan ugyanaz.
- Gazdaságos javítás. Ha bármilyen hiba jelentkezik a TV-n, nem kell az egész mátrixot kicserélni. Leggyakrabban csak egy új lámpát vagy optikai egységet kell vásárolnia.
- Érdemes megjegyezni, hogy Kiváló képminőség, fényerő és kontraszt.
De ezek az előnyök nem tudják leküzdeni az ilyen típusú TV-k összes hátrányát, és ezért nem teszik őket népszerűvé.
- Mivel a kép kialakításáért felelős részek alul, az optikai rendszer pedig hátul található, minden vetítőmodellnek van egy nagyon kicsi, és a képalkotásért felelős része nagy méretek.
- Elégtelen függőleges látószög. Meg kell nézni a videót nagyon egyenesen. Ha felülről vagy alulról nézzük a képernyőt, csak egy fekete képet látunk.
- Magas zajszint. Tény, hogy miközben tévézik, a háttérvilágítás nagyon felforrósodik, és hűteni kell. Ehhez ventilátorok vannak beépítve a készülékbe, amelyek nagy zajt csapnak.
- A vetítőtévék is Nehéz megvásárolni Magyarországon. Ezt megteheti az online áruházakban, de csak a legmegbízhatóbbakat kell kiválasztania.
A tervezési jellemzőknek köszönhetően a vetítőtévé méretei meglehetősen nagyok
A vetített TV modellek áttekintése
Ezeket a modelleket nehéz megtalálni a háztartási készülékek üzleteiben, de kézzel vásárolni az Avito vagy Yula oldalakon – meglehetősen reális.
LG PF-44SZ40 modell mikro-tükör eszköz. Maga a TV átlója 38 hüvelyk, működési frekvenciája 130 Hz (hogy megtudja, hogyan befolyásolja ez a paraméter a frissítési frekvencia kiválasztását). Kiváló színvisszaadás és hangzás (két hangszóró mellékelve). A sok pozitív vélemény ellenére azonban lehetetlen megtalálni ezt a lehetőséget az üzletekben.
A Samsung SP-70L7 pozitív értékeléseket kapott a következők miatt Kiváló színvisszaadás. Ebben a modellben egy nagy pixel tér. Egyéb műszaki jellemzők – az LCD mátrix használata. És a kép tisztasága adja az olajfilm használatát. Egyébként a modellhez csatlakoztathat egy fejhallgatót is. Ezt a fajta élvezetet körülbelül 50.000 forintelért lehet megvásárolni.
Thomson 50DLY644 TV
Az egyik leg modern modellek a Thomson 50DLY644 – a nagy képernyő mellett a néző imádni fogja a mikroszkopikus tükrök használatát. A tévékészülékeknek ritkán van problémájuk a szemcsésséggel, és ha a kép túl világos, könnyen átállíthatja azt. Az ár kevesebb, mint az előző opció – a technikát 40 000 forintelért vásárolhatja meg.
Egy másik jó optikai rendszerrel rendelkező opció a Toshiba 43D8UXR-ben található. Sok felhasználó kifejezetten dicséri a következőket széles képernyő, Megjegyezve, hogy a filmnézés ezen az eszközön – egy öröm. Egy speciális mátrix felelős a jó grafikai és színvisszaadásért. Annak ellenére, hogy a képcsövön nincs olajfilm – ami a tisztaságot fokozza – a kép részletei szó szerint elképesztőek. Az ár egy kicsit magasabb, mint a már áttekintett ajánlatok – ebben az esetben 60.000 forintel lesz.
Az volna a kérdésem, hogy milyen tulajdonságokkal rendelkezik a vetítőtévé? Képes-e 3D képet megjeleníteni? Van e benne beépített hangrendszer? Mekkora a képernyő átlójának mérete? És milyen csatlakozók találhatóak rajta? Előre is köszönöm a választ!
A vetítőtévé olyan televízió, amely egy projektor segítségével vetíti a képet egyfalra vagy képernyőre. Általában rendelkezik 3D képességgel is, így lehetőség van 3D filmek vagy játékok megjelenítésére is. Általában van beépített hangrendszer, de minőségétől függően lehet szükséges külső hangszórók használata is. A képernyő átlója változó lehet, általában 50 és 100 hüvelyk között mozog. A vetítőtévének számos csatlakozója található, mint például HDMI, USB, ethernet, audio kimenetek stb., amelyek segítségével más eszközöket is csatlakoztathatunk hozzá, például játékkonzolt, Blu-ray lejátszót vagy hangrendszer.
Milyen tulajdonságok jellemzik a vetítőtévét? Hajlamos-e a képszakadásra? Van-e lehetőség beállítani a képméretet és a fényerőt? Mennyire könnyű kezelni az eszközt? Érdemes-e beszerezni?
A vetítőtévé jellemző tulajdonságai közé tartozik, hogy magas képminőséget biztosít, valamint nagy képméretet és fényerőt lehet beállítani. A képszakadás nem jellemző rá, mivel általában kiváló képstabilizálást nyújt. A kezelése könnyű és egyszerű, így bárki könnyedén megtanulhatja használni. Ezek az eszközök sokféle felhasználási lehetőséget kínálnak, például otthoni moziélményt vagy prezentációkat lehet velük tartani. Tehát igen, érdemes beszerezni vetítőtévét, ha szeretnénk élvezni a nagy képernyőn való filmnézés vagy a prezentációk látványosságát.