Antenna készítése egy zenei központhoz saját kezűleg

Azt gondolnád, mi lehet egyszerűbb, mint egy antenna egy közönséges zenei központhoz..? Használata nem bonyolult: csak kapcsolja be a készüléket, válassza ki a kívánt rádióállomást, és élvezze kedvenc zenéjét. Első pillantásra igen, de mint gyakran, az éremnek van egy másik oldala is. Próbáljuk meg megérteni az FM-vevő eszközök jellemzőit, és megtudni, hogy miért jobb néha saját kezűleg antennát készíteni.

Milyen antennák vannak

A rendszeres antennák esetében a boomboxok és zenegépek esetében minden többé-kevésbé érthető. A leggyakoribb típusok egyszerű, összehajtható, visszahúzható kialakítású fémrudak. Abban a ritka esetben, ha a hagyományos antenna meghibásodik, további jelerősítők állnak rendelkezésre.

Tehát vannak irányított és nem irányított antennák. Ezek a következő kategóriákba sorolhatók:

  • Lemez (A magánházakban gyakran látható, ismerős parabolaantenna, amelyet általában műholdas adások vételére terveztek).
  • Drót (Többnyire hajlítható drót, amely bármilyen alakúra alakítható és abban a helyzetben rögzíthető.).
    drótantenna

Az antennák formái és méretei nem korlátozottak; a legmerészebb megoldásokat is megtalálhatja a kínálatban, de a hangminőség nem csak attól függ, hogyan néznek ki, hanem magának a zenei központnak a jellemzőitől is. Nem minden mikro-rendszer képes teljes mértékben kihasználni a vevőantenna képességeit, és ez gyakran az oka annak, hogy sokan kísérleteznek ezekkel az eszközökkel.

Nézzük meg részletesen, hogyan javíthatja a rádiójelet saját kezűleg, pénzügyi befektetés nélkül.

FM antenna saját kezűleg

Ha valamilyen okból kifolyólag az ipari megoldás nem illik, akkor az FM antennát saját kezűleg is összeszerelheti. Az eljárás nem túl bonyolult, különösen azok számára, akiknek már van némi tapasztalatuk a rádiós eszközökkel. Az antenna többféleképpen készülhet.

A drótból

Bárki elkészítheti; néhány egyszerű eszközre lesz szükségünk, amelyek minden háztartásban megtalálhatók:

  • Egy darab rézhuzal.
  • A szokásos konyhakés.
  • Fogó.

Megjegyzendő, hogy hazánk fm jelének nem minden területe stabilan lefedett az egész területről. Egyes távoli helyeken a szokásos beépített zenei központ antennája nem elegendő. Ebben az esetben az eszközök tulajdonosai saját kezűleg próbálják meg felerősíteni a jelet. Leggyakrabban OEM fm antennaként látható drótba tekerve. Más esetekben ezt a vezetéket kiveszik az ablakon kívülre (például egy nyitott ablaküvegbe), abban a reményben, hogy az valahogy erősíti a jelet. Gyakran azonban az ilyen gyakorlatok hasznosak, és a rádió még mindig fogható.

Házi réz antenna

Szóval, bontjuk le részletesen, hogyan lehet ilyen erősítőt készíteni a rendszeres antenna kezével. Fokozatosan készül:

  1. Vegyünk egy darab rézdrótot.
  2. Mérje meg a szükséges hosszúságot, és vágja le fogóval vagy drótvágóval.
  3. Most tisztítsa meg a levágott drótdarabot egy közönséges késsel.
  4. Ezután a megtisztított vezetéket biztonságosan rá kell tekerni a meglévő antennára, és megpróbálni elkapni a jelet.

Ha nem történt jelentős javulás, akkor a zenei központ hátuljára kell figyelni. Azon a területen, ahol a dugók aljzatai találhatók, gyakran van egy úgynevezett bemenet további antennák számára. Egyesek úgy erősítik a jelet, hogy egy vezetéket helyeznek a csatlakozóba, de meg kell jegyezni, hogy ez a gyakorlat általában a készülék instabil működéséhez vezethet, és néha a károsodásához vezethet. Ezen túlmenően a módszer hatékonysága erősen megkérdőjelezhető.

Egy régi TV-antennából

Abban az esetben, ha a vezeték típusú eszközzel történő erősítés nem működik, megpróbálhatja a következőket rúdantenna. Nagymértékben irányított és ellenállóbb a városi interferenciával szemben. Leggyakrabban egy meglévő, régi televíziós antennából készül, mivel egyes műsorszóró frekvenciák eltolódtak, vagy akár online vagy műholdon keresztül is sugározhatók.

Az irányított csap (rúd) antenna egy teljesítményelemből (boom), két passzív rendezőből, egy hurokvibrátorból és egy reflektorból áll. Mérete közvetlenül függ attól a tartománytól, amelyben a jelet fogadják.

Ahhoz, hogy saját kezűleg készítsd el, a következőkre van szükséged:

  1. Rögzítse az energiaszerkezetet az épület külső oldalához.
  2. Csatlakoztasson egy vezetéket a zenegép megfelelő csatlakozójába (ehhez szüksége lesz egy megfelelő csatlakozóra és némi forrasztópáka készségre).
  3. Rádiók keresése.

Fóliából farostlemezzel

Ez az egyik legegyszerűbb lehetőség, ahol minimális erőfeszítésre van szükség, valamint anyagokra.

Fontos! Ezek a megoldások kevésbé hatékonyak, mint mások. Ha tehát túl messze van a jelforrástól, jobb, ha más megoldásokat vesz fontolóra.

Az antenna elkészítéséhez a következőkre lesz szükséged:

  • Egy kis darab farostlemez;
  • Egy közönséges darab fémfólia;
  • Jó 50-75 ohmos árnyékolású kábel
  • Zenei berendezésekhez csatlakoztatható dugó;
  • forrasztópáka.

Vágjunk ki egy üreges négyzetet vagy téglalapot a fóliából. Egy 50 x 50 cm-es antenna 2-3 cm-es kerületvastagsággal optimális. Ha a jelforrás jelentős távolságban van, a teljes méret növelhető. Miután a farostlemez méreteit hozzáigazították a fóliából nyert alakhoz. Ez utóbbin egy kis bevágást (1-2 cm) kell készíteni.

fólia és farostlemez fm antenna rajza

Ezután ragassza a fóliát a farostlemezre irodai ragasztóval. Forrasztja a kábel középső magját és az árnyékolást az antenna alsó részéhez. Ugyanakkor a forrasztások közötti távolságnak legalább 3-4 cm-nek kell lennie. Az antenna lehet Beltéren és kültéren egyaránt használható.

egy csőből

Használhatja a hagyományos csövek, amelyeket a házi kommunikáció telepítésénél használnak. Fontos meggyőződni arról, hogy nem tartalmaznak rozsdát és idegen oxidokat, például mészkő és egyéb szennyeződéseket. Mindez megnehezíti a jel továbbítását.

Szükséged lesz még:

  • ferritmag;
  • ragasztószalag;
  • írószerpapír;
  • ragasztó;
  • sárgaréz fólia;
  • 0,25 mm-es sodratú rézkábel;
  • dugó.

Tanácsadás! A ferritmag megtalálható a régi csöves televíziókban használt transzformátorokban. Ha nehezen talál rézfóliát, használhat helyette rézfóliát.

házi antenna csövekből

Helyezze a papírt és a ragasztószalagot két rétegben a ferritmagra, majd helyezze a fóliát úgy, hogy a tekercs kb. 1 cm-rel átfedésben legyen. Győződjön meg róla, hogy az oldalak nem érintkeznek egymással. Tekerje a 25 sodrású drótot három egyenlő csíkkal (7, 12 és 25 sodrás) a létrehozott képernyő köré. Ezután az összes pajzsot hurokba tekerik és összekötik. Csak a dugót kell csatlakoztatni.

A koaxiális kábelből

Ennek a tervnek az antennái jól mutatták magukat instabil jelek esetén. Tisztességesen működik zivatarokban, erős havazásban és más rossz időjárási viszonyok között. De azzal a feltétellel, hogy azt használják Jó kábel, SAT-50 vagy DG-113 típus. Ha az antennát egy szobában kívánja elhelyezni, akkor használhatja a házilag gyártott RK-75-öt.

Szükséges anyagok:

  • TV kábel;
  • Egy két méter hosszú műanyag cső;
  • vasból vagy fából készült rúd.

Mérje a TV kábel végétől kb. 70-75 cm-re és távolítsa el a szigetelést, Ügyeljen arra, hogy ne sérüljön meg a pajzs és a mag. A legjobb, ha előzetesen összetörjük a szintetikus fonást, majd óvatosan csupaszon a vágott oldalon.

Ezután rögzítse a kábelt a műanyag csőben, és rögzítse a szerkezetet az oszlophoz. Az optimális jel megtalálása az árboc forgatásával. Ha a forrás messze van, a pólus meghosszabbítható.

A fólia előkészítésekor ügyeljen arra, hogy ne sértse meg a képernyőt. Az antenna ekkor minimális interferenciával fogadja a jelet.

Különleges jellemzők

Ne felejtsük el, hogy a jel hajlamos romlani, és néha teljesen eltűnik éjszaka és az időjárási körülményektől függően. Például esőben, hóban vagy erős szélben. Meg kell azonban jegyezni, hogy ha van jel, az oszlopantenna biztosítja annak minőségi átvitelét. Továbbá nem minden zenei központ képes a hardveres jelerősítésre. A probléma különösen hangsúlyos különösen az olcsó modellek esetében, Ahol nem számít, hogy milyen antennát csatlakoztatunk a rendszerhez, a jel vételében nincs változás.

Ritka esetekben (kísérletképpen) a felhasználók megpróbálnak jobb vételt elérni úgy, hogy egy közönséges TV-antenna dugóját az FM-csatlakozóba dugják. Ez nem mindig jó ötlet; a rövidzárlatokkal és túlfeszültséggel kapcsolatos problémák nagyobb valószínűséggel fordulnak elő.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy:

  1. Megbízható vétel csak akkor lehetséges, ha a jelforrás a következő irányban van.
  2. Este és éjszaka a jel jelentősen gyengül a nagy hatótávolságú vétel hiánya vagy csökkenése miatt.

Az antennát bármelyik zenei központhoz saját kezűleg is elkészítheti, a legfontosabb dolog az, hogy gondosan kövesse az utasításokat és türelmet mutasson.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 4
  1. Olivér

    Szia! Szeretném megkérdezni, hogy hogyan tudnék saját kezűleg készíteni egy antennát zenei központomhoz? Milyen anyagokra lenne szükségem és milyen lépéseket kellene követnem? Nagyon köszönöm előre is a választ!

    Válasz
    1. Gáspár Mészáros

      Szia! Egy saját antennát könnyedén elkészíthetsz otthon zenei központodhoz. Ahhoz, hogy ez sikerüljön, szükséged lesz egy hosszú drótra (pl. réz), egy fa vagy műanyag rúdra, egy antenna csatlakozóra és csavarokra. Első lépésként válaszd ki a megfelelő dróthosszat a kiválasztott frekvenciának megfelelően, majd csavard azt az antenna csatlakozóra. Ezután erősítsd meg a drótot a rúdra, majd a zenei központodhoz csatlakoztatva kipróbálhatod az antennát. Jó munkát!

      Válasz
  2. Patrik

    Hogyan lehet saját kezűleg elkészíteni egy antennát egy zenei központhoz?

    Válasz
  3. Gergő Cziráki

    Hogy lehet saját kézzel készíteni egy antennát egy zenei központhoz? Van valami speciális anyagra vagy képességre szükség hozzá? Milyen lépéseket kell követni a folyamat során?

    Válasz
Hozzászólások hozzáadása