A mai piac a különböző típusú és telepítési módú antennák széles választékát kínálja, az olcsóktól a fejlett multifunkcionális eszközökig. Sok fogyasztó azonban nem hajlandó túlfizetni egy gyári termékért, amikor saját kezűleg is lehet antennát építeni.
Ez az eljárás nem olyan bonyolult, mint amilyennek első látásra tűnik. Szinte bármiből lehet igazán működő eszközt készíteni. Az összeszerelés mellett nézzük meg a főbb berendezéstípusokat, a kritikus paraméterek kiszámításának szabályait és az antenna helyes helyét a csatlakozással együtt. Mindez lehetővé teszi, hogy a készüléket az adott körülményekhez igazítsa.
Antennatípusok
A hagyományos TV-antennás megoldások kétpólusú berendezések, amelyek egy kiválasztott frekvenciatartományban képesek jeleket sugározni és fogadni is. Ebben a szegmensben két alapvető modelltípus létezik.
- VHF / MV. A készülék a méteres sávban működik. Az antenna 1 és 300 MHz közötti frekvencián fogadja a földfelszíni televíziós hullámokat.
- UHF / DMV. A berendezéseket a 0,3-3 GHz-es sávban deciméteres jelekkel való működésre tervezték.
Hogyan működik a TV-antenna
Modern földfelszíni DVB-T adások UHF frekvenciákon. Ez lehet klasszikus (DVBT2) vagy műholdas (DVBC2). Az első esetben 314 és 898 MHz közötti frekvencián sugárzó földi továbbsugárzókról van szó, a második esetben pedig ultranagy sávú berendezésekről, amelyek 1 GHz-től 1 GHz-ig sugároznak.
Ennek alapján a következő kép rajzolódik ki: a digitális televíziózáshoz használt alapantenna a következő hullámhossz-határokkal rendelkezik. Vagyis mielőtt megépítené saját készülékét, ki kell számolnia a kritikus paramétereket.
Ha otthonában több TV van, akkor tudni szeretné, hogyan csatlakoztathat 2 vagy 3 TV-vevőt egy antennához.
Miért számolja ki az antennát
Lehetőség van a mindenfrekvenciás antenna vagy a bármilyen tartományban működő eszköz összegyűjtésére, figyelembe véve azokat a feladatokat, amelyeket az antennának el kell végeznie. És a köztük lévő különbség igen jelentős. Az univerzális antennák észrevehetően kevésbé képesek a gyengített jelek vételére, különösen azokéra, amelyeket elnyom a háttérben lévő erősebb sugárzás. Az egysávos készülékek nem olyan fontosak a hullámminőség szempontjából.
A feladatot az is nehezíti, hogy a jel minőségének ellenőrzése az összeszerelés után nagyon nehéz, sőt lehetetlen. Az analóg tányér egyszerű: még a leghalványabb visszhangot is felfogja az átjátszóból. Mivel a digitális televíziónak stabil és tiszta jelre van szüksége, ellenkező esetben Egyáltalán nem lesz kép, még csak zaj sem. És a berendezés összeszerelése után nem világos, mi a probléma: az antenna, a vevő vagy a kábel.
A mai okos TV-k olyan funkciókkal rendelkeznek, amelyek minőséget mutatnak Jelenlegi digitális jelszint, Ez megkönnyíti a jövőbeli antenna formátumának kiválasztását, valamint a telepítést. Más eszközök nem rendelkeznek ilyen funkciókkal. Ezért olyan fontos, hogy a számításokat helyesen végezzük el, elkerülve ezzel az antennákkal kapcsolatos problémákat.
Számítási eljárás
A mai digitális műsorszórás különböző frekvenciasávokon és multiplexekből szerveződik. A hullámhosszok is eltérőek. Ahhoz, hogy az antenna jó jelet fogjon és hangoljon, a kibocsátott hullámokat a lehető legközelebb kell állítani az állomás aktív területéhez.
Számítási séma:
- A T2 hullámhossz kiszámítása minden egyes multiplex esetében.
- Jelöljön ki egy maximális hosszúságú szinuszhullámot.
- Számítsa ki az optimális hullámforma félhosszú keresztmetszetét.
Nézzük meg a Budapesti és a Budapesti régió lakosainak számítási példáit.
A fővárosban három digitális televíziós multiplex működik:
- 1 csomag – 546 MHz;
- 2 csomag – 498 MHz;
- 3. csomag – 578 MHz.
A hullámhossz kiszámításához egy egyszerű képletet kell figyelembe venni – L = 300 / F. F a frekvenciát jelöli MHz-ben. Így 300 osztva 546-tal 0,55 m, azaz.d. A számításokból kitűnik, hogy minden csomag a következő hullámhosszt küldi ki:
- L1 = 0,55 m;
- L2 = 0,60m;
- L3 = 0,52m.
A második állomás multiplexe maximális hosszúságú szinuszhullámmal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a további számítások során ezt kell használni. Még ki kell deríteni a jövőbeli antenna aktív területének értékét. A hullám szinuszos alakú, így a keresztmetszete a hossz felének és a félhosszúság negyedének felel meg. Helyettesítsük be az adatokat: 0,6 osztva 4-gyel 0,15 m. Ez 15 cm a digitális TV esetében.
Csatlakoztassa és igazítsa az antennát
A számítások elvégzése után ki kell választani az antenna helyét és a csatlakoztatás módját. A két paraméter szorosan kapcsolódik egymáshoz, és ellentmondásban állhat egymással. Először is érdemes eldönteni a helyszínt: beltéren vagy kültéren fog-e működni.
Ez utóbbi esetben a vételi problémák egy kicsit kevésbé. Kültéri antenna Telepíthető például egy tetőre, ahol az átjátszó jelét nem akadályozzák falak vagy más épületek. De ez egy kétélű kard. Tény, hogy a műsorszórás minőségét befolyásolja a kábel hossza, és a kültéri berendezéseknél ez a paraméter észrevehetően magasabb lesz, mint az otthoni berendezéseknél.
Kültéri antenna
Ennek eredményeképpen a jel szóródni fog a tévé felé. Minél hosszabb a kábel, annál nagyobb a zaj. Ezért kompromisszumot kell találni. Ha az épület nagyon sűrű, vagy az állomás messze van, az antennát a szabadban kell elhelyezni. Erős átjátszójel és akadályok nélkül egy szobai egység is megfelel.
Fő fogadás! Nincsenek egyértelmű iránymutatások az antennák telepítésére vonatkozóan. Minden egyes terület egyedi felszerelés elhelyezését igényli. A legjobb, ha megnézzük a szomszédos házakat. Ha kültéri antennákkal egy szintben vannak, a jövőbeli eszköz formátuma elég nyilvánvaló.
Ha pontos információra van szükség, érdemes speciális technikákat alkalmazni. A piacon elérhető a földfelszíni jel minőségének mérésére szolgáló műszerek. A legfontosabb, hogy a készüléknek támogatnia kell a digitális DVD-T és DVB-T2 formátumot. Az ilyen berendezések spektrumanalizátor funkcióval rendelkeznek, amely kiküszöböli az antenna telepítésének hibáit.
Antennák készítése saját kezűleg
Tehát, miután kiszámította a paramétereket és meghatározta az antenna helyét, elkezdheti az építkezést.
Koaxiális kábellel
A legegyszerűbb konfiguráció a DMV fogadására rövid idő alatt saját kezűleg elkészíthető rögtönzött anyagokból. Mindössze egy koaxiális kábelre és egy megfelelő méretű rétegelt lemezdarabra van szüksége.
Gyártási folyamat.
- A drótvágóval vágjunk le 2 x 56 cm-es darabot a drótból.
- Készítsünk egy hurkot a végén minden egyes szakasz, amely kell 1 cm.
- Hajlítsa meg a drót négyzeteit, és kösse össze a hurkokat. Forrasztjuk a kábelt a négyzetekre az ábrán látható módon. Az egyik négyzethez egy központi magot forrasztanak, a másikhoz pedig egy fonatot. Az elemek közötti távolságnak 2 cm-nek kell lennie. A teljes szerkezet egy 20 literes vizes palack fedelébe ragasztóval rögzíthető.
Ez a dmv vevő bárhol elhelyezhető, és ez nem igényel erősítőt. Kivéve, hogy erősítőre akkor lehet szükség, ha a készüléket kültéren kell elhelyezni, és a kábel hossza jelentős. Ebben az esetben a jelveszteség kompenzálása érdekében telepíteni kell a.
Műanyag lemez-fémcsőből készült
A televíziós antenna a saját kezűleg lehet tenni, és egy közönséges műanyag csőből. Ez egy 480 MHz és 1000 MHz közötti lehetséges tartományban működő DMV-vevőberendezést eredményez. Ez a „modell” 16 mm átmérőjű csövet és 5,5 m hosszú kábelt használ. A gyűrűhöz 55 cm csőre lesz szükséged, a rúdhoz pedig 14 cm-re, ami egy negyed hullámhossznak felel meg. Ez arra szolgál, hogy jobban illeszkedjen a kábel külső fonatához és csökkenti a nagyfrekvenciás áramok.
Sörösdobozokból
A sörösdobozokból készült antenna deciméteres és metrikus hullámhosszúságokat is képes fogadni. Ennek a zseniális CHNA-nak az elkészítéséhez 2 doboz (0,5 l vagy 0,75 l) sörre vagy más italra van szüksége. Mielőtt azonban a TV-antennát elhelyezné, van néhány dolog, amit figyelembe kell vennie anyagi követelmények. Ajánlott olyan minőségi TV-kábelt vásárolni, amelynek impedanciája 1 méterenként 75 ohm. Hogyan válasszuk ki a megfelelő kábelt? Győződjön meg róla, hogy a középső vezető erős, a fonás pedig kettős és folyamatos.
Szükség lesz egy rendszeres elkészítésére is fából készült remegő, Egy pár önmetsző csavar, némi szigetelőszalag vagy ragasztószalag, és ha van, forrasztópáka és ón.
- Ahhoz, hogy házi készítésű antennát készítsen, először elő kell készítenie a kábelt. Ehhez mérjen ki 10 centimétert a végétől, és végezzen egy bemetszést. Ezután húzzon le egy kis szigetelési részt, hogy elérje a szigetelőszövetet, amelyet egyetlen tekercsbe kell csavarni.
- A kábel másik végére egy hagyományos dugót csatlakoztatunk, amely a TV-vevőhöz csatlakozik.
- Miután csatlakoztatta a vezetékeket a vevőhöz, rögzítenie kell valamire. Használhat egy közönséges fa rudat, felmosórongyot stb. Ebben az esetben egy állványt használnak (könnyű felakasztani a megfelelő helyre). Használjon ragasztószalagot vagy ragasztószalagot a dobozok rögzítéséhez. A dobozok rögzítésénél fontos betartani egy szabályt: a dobozoknak összehangolva (egy vonalon), különben a jel vétele gyenge lesz. Ajánlott a konzervdobozokat 75 mm-rel osztani, de egy kicsit kísérletezhetünk. A legjobb, ha ablak közelébe helyezzük.
Az összes folyamat illusztrálására videót is megtekinthet:
Így, az antennák készült a kezét, segít, hogy pénzt takarít meg a vásárlás, és bizonyos esetekben, hogy kijusson a helyzetből, amikor van egy TV, de a rendszeres antenna nem működik, vagy nincs antenna egyáltalán. Annál is inkább, hogy a saját készítésű példányok vételi minősége nem rosszabb, mint a gyári analógoké. Ha nem akarja, hogy a készüléket magad, hasznos információ arról, hogy milyen antenna jobb vásárolni a boltban.
Szia! Szeretném megkérdezni, hogy te már készítettél-e valaha saját kezűleg TV-antennát? Ha igen, milyen tapasztalatokkal rendelkezel és milyen anyagokat használtál? Ha nem, de érdekel a téma, lenne-e kedved megpróbálni elkészíteni egy TV-antennát? Előre is köszönöm a válaszod!
Szia! Igen, már készítettem saját kezűleg TV-antennát. Tapasztalatom pozitív volt, mivel a saját antennával jobb minőségű és több csatornát tudtam fogni. Az anyagok között használtam rézkábelt, koaxiális kábelt, valamint fémrudakat. Ha érdekel a téma, örömmel segítek a készítésben vagy tanácsot adok.
Szia! Sajnos, én még sosem készítettem TV-antennát saját kezűleg, mégis érdekel a téma. Ha van kedved és úgy gondolod, hogy segítségemre lehet, szívesen megpróbálnék elkészíteni egy TV-antennát. Nagyon kíváncsi vagyok, milyen tapasztalatokat szerezhetek ezzel a projekttel. Köszönöm előre is a válaszodat!
Szia! Igen, már készítettem saját TV-antennát. Használtam hozzá rézdrótot, fából készült tartót és csatlakozókat. Tapasztalataim szerint nagyon jó minőségű képet biztosított, és sok csatornát fogott be. Ha érdekel a téma, mindenképpen javaslom, hogy próbáld ki! Nagyon izgalmas és kreatív feladat, és nagyon sokat lehet belőle tanulni. Remélem, neked is olyan pozitív tapasztalataid lesznek, mint nekem! Köszönöm a kérdést!
Szia! Szeretném tudni, hogy mik a legfontosabb lépések és anyagok a TV-antenna saját kezű készítéséhez? Van valamilyen jó útmutató vagy tipp, amit ajánlasz erre a célra? Köszönöm előre is!
Hogyan lehetne önállóan elkészíteni egy televíziós antenna? Milyen alkatrészekre lenne szükségem és milyen lépéseket kell végrehajtanom a folyamat során? Közben érdemes figyelembe venni a minőséget és az antennát körülvevő elektromágneses interferenciákat is? Köszönöm!