A modern otthon elképzelhetetlen számos különböző készülék nélkül, amelyeket a hálózatra kell csatlakoztatni. De nem minden vezeték bírja a terhelést. A régebbi épületeket nem úgy tervezték, hogy ennyi elektronikát tudjanak befogadni, ami baleseteket, túlfeszültséget és egyéb kellemetlenségeket okozhat. Ezek az elektromos hibák könnyen tönkretehetik a hűtőszekrényt, a TV-t és még a mosógépet is. Az ilyen balesetek megelőzése és a készülékek védelme érdekében megfelelő RCD biztosítékra van szükség. Pontosan melyik – további részletekért.
A RCD működése és összetevői
Miből készült a készülékvédő? A szabványos adagoló a következő részekből áll:
- transzformátor;
- védőburkolat;
- Megszakító;
- önellenőrző érzékelő;
- Mágneses kioldószerkezet.
Az RCD-k akkor kezdenek el működni, amikor a vezetékek túlterheltek nagyfeszültség. Ilyen körülmények között a készülék erőszakkal megnyitja az áramkört és áramtalanítja a tápegységet. A megszakító akkor is kiold, ha egy csupasz vezeték vízzel vagy egy személlyel érintkezik.
Nem csak a készüléket mentheti meg a földzárlat-megszakító – életeket is menthet.
A múltbeli régimódi biztosítékokkal ellentétben a biztonsági biztosíték újrafelhasználható. Nem kell minden csepp után újjal helyettesíteni.
Hogyan válasszunk egy RCD-t
Természetesen a vásárlás előtt azonnal felmerül a kérdés – milyen automatikus megszakítót kell elhelyezni a mosógépen? A kérdés megválaszolásához vessünk egy pillantást a szabványos előírásokra. A népszerű modellek 2 kW-ot fogyasztanak, ami meghaladja a 10A értéket (itt olvashat többet a mosógépek teljesítményéről és fogyasztásáról). Ennek alapján a megszakító berendezés vagy az automatikus megszakító értéke nem haladhatja meg a 10A értéket, ezek a paraméterek 16 ampernek felelnek meg.
Semmilyen körülmények között sem szabad a megszakítót túlbecsülni, mert ez érvényteleníti az elektromos ellátást.
A szakértők szerint a kismegszakító egyik legfontosabb paramétere a következő szivárgási áram. Ez az a hely, ahol a legtöbb RCD kölcsönhatásba lép a. A 10 mA-es hibaáramú megszakító ideális az új vezetékezéshez. Más szóval, a fázis- és a nullavezető áramainak különbségének legalább 10 mA-nek kell lennie, különben a készülék nem szakítja meg az áramkört. Ha már évek óta használja a vezetékeket, jobb, ha 30 mA-es RCD-t használ. Ez segít elkerülni a hibás kioldásokat.
Döntő tényező a gyártó. Ezáltal az érzékelők drága Legrand, ABB és olcsó IEK érzékelőkre oszlanak. Ezek a vállalatok a legnépszerűbbek és legelismertebbek a fogyasztói elektronikai piacon. Ne próbáljon spórolni: a kínai megfelelő természetesen még olcsóbb lesz, de soha nem garantálja az igazi európai minőséget. A rossz RCD kiválasztása azt eredményezheti, hogy a készülék bekapcsolásakor állandóan ki kell kapcsolni a biztosítékot.
Az RCD kizárólag háromvezetékes berendezésekhez való. Ha otthonában csak kétvezetékes rendszer van, akkor a géphez csatlakoztatott áramkörhöz földelőcsatlakozást vagy védővezetőt kell csatlakoztatnia.
RCD saját maga telepítése
A földzárlat-megszakító telepítésének folyamata a fürdőszobai áramkörben egyszerű. Ehhez futtasson egy 3×2,5 VWG vezetéket egyenesen az elosztótábláról. A speciális védőburkolattal ellátott RCD-k közvetlenül a mosókonyha mellé telepíthetők Az aljzat vízálló. Kövesse az alábbi utasításokat:
- Vegyünk egy mérőeszközt, és határozzuk meg a vezeték fázis- és semleges helyzetét.
- Csatlakoztassa őket közvetlenül a megszakító áramkörhöz.
- Vezesse át a fázis- és a nullavezetőt a készülék házán keresztül, és csatlakoztassa egy nedvességálló aljzathoz.
Ez a legegyszerűbb kapcsolási rajz egy biztonsági érzékelőhöz. Ha a mosógépen kívül egynél több készüléket csatlakoztat a hálózathoz, telepítse a következőket További Egy hibaáramú készülék. Erre az intézkedésre azért van szükség, hogy a készülékek zavartalan működése akkor is biztosított legyen, ha több fogyasztó meghibásodik.
Egy RCD megvásárlása megmentheti készülékeit a kritikus meghibásodásoktól és a vezérlőegységek meghibásodásától. A túlfeszültség okozhat tüzet a gép vezérlőegységében, kritikus szivattyú meghibásodást, a vízelvezető rendszer meghibásodását és egyéb károkat. A RCD az Ön egészségét is védheti: anélkül a készülék működtetése során áramütést okozhat. Ne próbáljon spórolni a biztonsági termékeken, különben a végén új mosógépet kell vásárolnia. Az érzékelő beszerelése legfeljebb fél órát vesz igénybe.
Kérdésem az olvasónk nevében: Milyen szempontok alapján válasszuk ki az automatikus megszakítót a mosógéphez?
Az automatikus megszakító kiválasztásakor fontos szempontok lehetnek: a mosógép teljesítménye, a biztonságos használat, az áramellátás stabilitása, valamint az eszköz megbízhatósága. A megfelelő áramkör védelméhez érdemes olyan automatikus megszakítót választani, amely megfelel a mosógép teljesítményének és az otthoni elektromos hálózat kialakításának. Fontos figyelembe venni a túlfeszültség elleni védelmet és az eszközök gyors kiiktatását vészhelyzetek esetén. Érdemes megbízható, minőségi terméket választani a biztonságos és hosszú távú működés érdekében.