A Michigani Egyetem szakértői egy új felfedezést jelentettek be. Kiderült, hogy egy számítógépes tomográf segítségével megállapítható, hogy egy személy hajlamos-e részt venni terrorista csoportokban.
A kutatók két éve rendszeres kapcsolatot tartanak a spanyol fővárosban élő pakisztáni közösség tagjaival. A kísérlet eredményeinek pontos értelmezéséhez a pszichológusoknak bizalmi kapcsolatot kellett kialakítaniuk az alanyokkal, majd a résztvevőket egy speciális kérdőívvel tesztelték. A kérdések célja az volt, hogy feltárják a közösség tagjainak a két fő terrorista csoport által terjesztett jelszavakhoz és felhívásokhoz való hozzáállását. A kísérletben résztvevőknek a tomográfiás vizsgálatok során további kérdéseket tettek fel.
A kérdések lényege lehetővé tette, hogy meghatározzák a beszélgetőpartner reakcióját egy eseményre, amely inkább a valláshoz kapcsolódik. Vizsgálták például az emberek Mohamed prófétához való hozzáállását és az iszlám által engedélyezett termékek elérhetőségét a szupermarketekben.
Megállapították, hogy a különböző esetekben a páciens agyának teljesen különböző részei aktiválódtak. A kritikai elemzésért, a logikus gondolkodásért és a racionalitásért felelős területek pedig teljesen rendben voltak. Azok az emberek, akik erőszakosan reagálnak a próféta képének bármilyen megszentségtelenítésére, nem vették figyelembe a visszafogottság és a tolerancia létező európai alapelveit, még akkor sem, ha megfelelő környezetben nevelkedtek. Ebben a helyzetben csak a genetikusan vagy nagyon korán kialakult kulcsértékek érvényesültek.
A kísérlet második részében az emberek egy irritáló tényezőre adott reakcióit próbálták enyhíteni. Előzetesen ismertették velük a saját közösségükben a résztvevők körében végzett korábbi tanulmányok eredményeit. Természetesen a végleges számadatokat úgy retusálták, hogy az iszlamisták elméjét felkavaró provokatív tényezőkre adott lágyabb, kevésbé radikális reakció képe rajzolódjon ki. Ennek eredményeképpen az agynak az események értelmezéséért felelős része, amely korábban „aludt”, aktiválódott. A vizsgázók elkezdtek gondolkodni, elemezni, és az azonos tényezőkre adott reakcióik kiszámíthatóbbá és kevésbé kockázatossá váltak.
Az MRI-készülék valóban felismeri a potenciális terroristákat? Mi alapján történik ez az azonosítás?