Egy szakértői csoport olyan programot hozott létre, amely lehetővé teszi az állati genomszekvenciák azonosítását és összehasonlítását. Ennek a fejlesztésnek köszönhetően lehetővé válik, hogy nyomon kövessük az egyik állatfajnak a hierarchia általános szerkezetében a többi állatfajhoz való közelségét, és elemezzük a különböző fajok képviselőiben az evolúció során bekövetkezett változásokat.
A Föld bolygón több millió nagyon különböző állatfaj él. Az olyan kulcsfontosságú tényezőket, mint a megjelenés, az életmód és az étkezési szokások, nagymértékben meghatározzák a gének. Ezeknek a készleteknek a változatossága jelentősen eltér a fajok számától, a szakértők összesen mintegy 20 000 különböző génkombinációt tartanak számon. Így kiderül, hogy a fajok nem csak és nem annyira magukban a génekben különböznek egymástól, hanem az egymáshoz viszonyított elhelyezkedésük paramétereiben is. A tudományban van egy speciális kifejezés, a „synteny”, amely a genom egyes elemeinek sajátos elrendeződési sorrendjére utal.
A projekt egyik fejlesztője, Ksenia Krasheninnikova mérnök a gorilla és a csimpánz példáját hozta fel, amelyek génkészlete azonos, de éppen az eltérő szekvenciájuk miatt különböznek egymástól.
Ahhoz, hogy pontosan meg lehessen találni a genomszerkezetek közötti különbségeket, a szakértőknek először meg kell találniuk ezeket az eltéréseket. Manuálisan nem lehet ezt megtenni, mert túl sok adatot kell feldolgozni. Ezért a tudósok megpróbáltak speciális programokat létrehozni a kiválasztási folyamat megkönnyítésére és optimalizálására.
Az új fejlesztést, amelyet halSynteny-nek hívnak, a fejlesztők szerint a korábbi rendszerekhez képest nagyobb adatfeldolgozási sebesség jellemzi. Ezenkívül a szoftver egyszerre két formátumban is képes dolgozni.
A sebességnövekedéshez a szintenikus szekvenciák keresésének alapvetően eltérő megközelítése járul hozzá. Általában a technikák elő-annotálást használnak, de a halSynteny esetében a technológia összehangolást is tartalmaz, amelyben egy génkészlet különböző részeit hasonlítják össze a többivel. Az eredmény egy sor hasonlóság, amelyek alapján következtetéseket lehet levonni a különbségekre vonatkozóan.
A C++ programozási nyelv használatának köszönhetően a program jobb teljesítményt nyújt, így minden számítás többször gyorsabb, mint más módszerekkel.
Az új rendszer tényleg megkönnyíti a géntechnikusok munkáját? Milyen konkrét újításokat hoz a számukra és hogyan befolyásolja a munkafolyamatot?
Az új rendszer valóban megkönnyítheti a géntechnikusok munkáját. A konkrét újítások közé tartozik az automatizált gének szekvenálása és manipulálása, ami jelentősen felgyorsítja és hatékonyabbá teszi a kutatási folyamatot. Emellett az új rendszerben a géntechnikusok könnyebben elérhetik és feldolgozhatják a nagy mennyiségű adatot, amely elősegíti a részletesebb elemzéseket és eredmények elérését. A munkafolyamatot is befolyásolja, mivel az új rendszer lehetővé teszi a gyorsabb és pontosabb kísérleteket, illetve a szimulációk és modellezések végrehajtását. Ezáltal a géntechnikusok hatékonyabban tudnak dolgozni és gyorsabban juthatnak eredményekhez.