A globális éghajlatváltozás és a környezeti fenyegetés miatt szakértők ezrei töprengenek a katasztrófa megelőzésének új módjain. A közelmúltban mutatták be a GPT-2 nevű új mesterséges intelligencia rendszert a The Economist által szervezett Open Future verseny keretében.
A demonstráció részeként a hírszerzést megkérdezték az éghajlatváltozás elleni küzdelemre javasolt módozatairól. A rendszer egy 400 szavas esszét készített, amely a meglévő gazdasági modellek javítására vonatkozó legfontosabb ötleteket és javaslatokat vázolja fel.
Az AI mindenekelőtt egy alternatív energiarendszer megszervezését javasolta, amelynek működésének fő feltételei a környezetbarátság és az elterjedtség lennének. Ennek megteremtéséhez forrásokat (beruházásokat) kell gyűjteni egy mindenki számára hozzáférhető infrastruktúrába. Az Algoritmus rámutatott, hogy az emberek nincsenek kellőképpen tisztában a probléma nagyságrendjével és a globális gazdasági szerkezetátalakítás következményeivel, ezért világos és részletes tervre van szükség. A terv konkrét lépések leírását tartalmazza a fosszilis tüzelőanyagokról az új energiaforrásokra való áttérés érdekében.
Ennek eredményeképpen egy új, független modell épül ki, amely megújult munkahelyek bevezetését foglalja magában. A mesterséges intelligencia azt sugallja, hogy a rendszer elegendő erőforrással fog rendelkezni a bolygó összes lakosának energiaszükségletének kielégítésére.
Az AI az üzletvitel új módját – energiahatékonyság – stratégiai célként javasolja. Ehhez azonban alapvető változásra van szükség a vállalkozók gondolkodásmódjában. Csak a környezetkárosító tevékenységek önkéntes elhagyása fogja ténylegesen csökkenteni a légkörbe kerülő szén-dioxid-kibocsátást.
Az eredmény elérése érdekében az algoritmus a nemzeti kormányok, a vállalkozók és az átlagemberek háromoldalú együttműködését javasolja. Minden résztvevőnek teljes mértékben tisztában kell lennie tettei következményeivel, és korszerű élet- és munkamintákat kell kialakítania.
A világ egyik központi, megoldásra váró problémájának tartja az algoritmus a növekvő népességszámot. Az, hogy ennyi embert kell ellátni, elkerülhetetlenül a földterület kimerüléséhez és az éghajlatváltozáshoz vezet. Az éghajlat természeti katasztrófákat okoz. Ha a világrend nem változik, az emberiségnek sivár jövő elé néz. A fejlesztésre fordított energia mennyisége csökkenni fog, a légkörben lévő szén-dioxid mennyisége pedig növekedni fog. Mindez áradásokhoz, aszályokhoz és más szélsőséges időjárási jelenségekhez vezet, ami éhínséget, betegségeket és betegségeket okozhat.
A szakértők meglehetősen szkeptikusak voltak a mesterséges intelligencia esszéjével kapcsolatban, mivel túlságosan elvontnak és konkrétumokat nélkülözőnek tartották. A szakértők nem értették az „alternatív gazdaság” fogalmát, és úgy érezték, hogy a rendszer nem hozott új megoldásokat a problémára, hanem csak átfogalmazta a korábban már bemutatottakat.
Hogyan működik ez a mesterséges intelligencia rendszer és milyen módszereket javasol pontosan az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez?