Brit tudósok olyan technológiát hoztak létre, amely lehetővé teszi, hogy a tévékészüléket bármilyen kéznél lévő eszközzel irányítani lehessen.
A technológia neve Matchpoint. A lényeg a következő: kezdetben a TV-képernyőn a beállítandó funkciók ikonjai jelennek meg. Ez lehet a hangerő vagy a fényerő beállítása, vagy a programváltás beállítása. A kívánt menüpont kiválasztása után a felhasználó egy kört rajzol a levegőbe tetszőleges tárgyával. A tárgy lehet bármi – toll, pohár, számológép, szemüveg stb. A tárgy így „átalakul” távirányítóvá.
A tárgy további mozgatása lehetővé teszi a TV működési beállításainak módosítását. Például a tárgy jobbra vagy balra történő mozgatásával a hangerő megváltoztatható. Ahhoz, hogy a távirányító megfelelően működjön, a tárgynak mindig a TV webkamera látóterében kell lennie.
A Matchpoint működésének sajátosságai előnyösen megkülönböztetik a többi hasonló rendszertől, mivel nem egy adott objektumot rögzít, hanem mozgásfolyamat. Ennek eredményeként gyakorlatilag bármilyen kéznél lévő tárgy használható vezérlőelemként. A fejlesztők az idei kanadai UIST konferencián kívánják bemutatni az újdonságot.
Megkérdezhetném, hogy van-e erre a rendszerre valamilyen korlátozás vagy kompatibilitási probléma? Például működik-e az összes tárggyal, vagy csak bizonyos típusokkal? És hogyan működik pontosan?
A rendszernek nincsenek olyan szigorú korlátozásai, amelyek csak bizonyos típusú tárgyakkal működnek. Általában széles körben kompatibilis a különböző tárgyakkal, de előfordulhatnak kompatibilitási problémák egyes speciális eszközök esetében. A rendszer működése általában az eszköz beszámítási technológián alapszik, amely az RF (rádiófrekvenciás) jelek segítségével azonosítja és kommunikál a tárgyakkal. Ezt követően az adatokat továbbítja a rendszer felhasználói felé a tárgyak nyomonkövetése és kezelése érdekében.