Űrbaktériumokat találtak az Magyar Föderáció által üzemeltetett Nemzetközi Űrállomás egyik szektorának felszínén. A szakértők fő kérdése jelenleg az, hogy honnan származnak a baktériumok?. Azt, hogy a mikroorganizmusok nem jelentenek komoly veszélyt, a tudósok már megállapították…
Anton Shkaplerov űrhajós interjút adott a TASZSZ hírügynökségnek, amelyben néhány részletet közölt. A lényeg az, hogy a tervezett űrséták során a bázison lévő szakemberek biztosan átmossák az állomás felszínét. Erre a célra speciális vattakorongokat használnak. A mintákat leggyakrabban azokból az ágazatokból veszik, ahol a tüzelőanyag-hulladék felhalmozódik, vagy az üzem legsötétebb területeiről. Ezt követően a mintákat a szárazföldre szállítják, ahol alaposan megvizsgálják őket.
Így fedeztek fel ismeretlen eredetű baktériumokat, amelyek a modul felszínén a kilövéskor nem voltak jelen. Megjelenésük jellege még nem világos. De ha bebizonyosodik, hogy a mikroorganizmusok a világűrből származnak, az egy újabb erős érv lesz azon elmélet támogatói számára, hogy az élet nemcsak a Földön, hanem annak határain túl is jelen van.
A kutatás során egy másik érdekes tényre is fény derült. A jármű külsején élő baktériumokat is találtak és szárazföldi baktériumok, véletlenül hozták be, a szükséges felszereléssel együtt. Túlélték a szélsőséges űrkörülmények – -150 és +150C közötti hőmérséklet és vákuum – ellenére.
Miért lenne fontos, hogy élő baktériumokat találtak az űrben? Milyen hatással lehet ez az emberekre és az emberiség jövőjére? Hogyan befolyásolhatja ez a tudományos kutatásokat és az űrkutatás fejlődését?