A hideg időjárás kezdetével eszébe jutott, hogy valahol a kamrában kell lennie egy elektromos konvektornak, amely tökéletesen kiegészítette a múlt tél központi fűtését. A készülék csatlakoztatáskor nem mutat életjeleket, bár a hálózaton van áram? Ez azt jelenti, hogy az ok, amiért a konvektor nem akarja fűteni a helyiséget, a készülék belsejében rejtőzik. Ne siessen, hogy hívjon egy mestert – a konvektor javítása saját kezűleg is lehetséges.
Hőmérséklet-korlátozó
A fűtőberendezés feladata, hogy automatikusan kikapcsoljon, amikor a készülék belsejében a hőmérséklet eléri a gyártó által meghatározott határértéket. A vészhelyzeti hőleállító érintkezők mindig zárva vannak, ami könnyen ellenőrizhető egy próbaszondával.
Ha észleli szennyeződések, el kell távolítani, és ha az érintkezőkön üregek vannak, azokat csiszolódeszkával meg kell reszelni, majd B-70-es benzinnel zsírtalanítani kell. Minden műveletet óvatosan kell elvégezni, hogy ne sérüljön meg a bimetállemez, és ne sérüljenek a gyári beállítások.
Ha a termosztátot nem lehet megjavítani, akkor ki kell cserélni egy újjal, hogy megvédje magát az elektromos konvektor túlmelegedésével kapcsolatos különböző problémáktól.
Ellenőrizze a kapcsoló érintkezőit
Fűtőelemek
Ha minden kapcsoló működik, a vezeték sértetlen, de a konvektor mégsem működik, a hiba a fűtőelem meghibásodásában lehet. A modern konvektorokban egyszerre egy-három ilyen készüléket használnak.
Egy ilyen elem sértetlenségének ellenőrzésére egyszerű csíktesztet alkalmazunk multiméterAz egyik szondát a szerelési pontra helyezzük, a másik szondával pedig felváltva érintsük meg az elemek többi csapját. Gyakran a felhalmozódott vízkő vagy idegen szennyeződések rétege akadályozza a jó érintkezést. Minden érintkezőt és szerelési vezetéket fényesre szedünk, és megismételjük a méréseket… Ha a meghibásodás okát azonosítottuk, megpróbáljuk megjavítani a fűtőelemet, ha ez nem lehetséges – ki kell cserélni.
Kétféle fűtőelem létezik – zárt és nyitott.
Nyitott fűtőelemek
Ez a típus fűtőelemeket tartalmaz:
- Kerámiából készült lécek közé feszített tekercs;
- nikrómhuzal, felhúzott kerámia gyöngyökkel feltekerve;
- Kerámia mag, amelyre szorosan fel van tekerve egy nikrómszál.
A nyitott fűtőelemeket hőpajzsokkal kombinálják, hogy egyedi egységeket hozzanak létre.
Nyitott fűtőelem
Zárt fűtőelemek
Az ilyen fűtőelemek egy átlátszó üvegcsőbe zárt tekercsből állnak, amely kiváló hőátvitelt biztosít, de egyben árnyékolásként is szolgál a szigetelő. Ezek közé tartoznak a hermetikus csöves típusú elektromos fűtőelemek (TEN) – spiráljukat acélhüvely zárja körül, a dielektrikum pedig kvarchomok, amely szilárdan be van csomagolva.
Számos importált konvektorban találhat olyan fűtőtesteket, amelyeket úgy alakítottak ki, hogy egy speciálisan edzett üvegre vagy egy hőálló szövetbe szőtt nagyon vékony huzalra olyan bevonatot vittek fel, amely vezeti az áramot.
Zárt fűtőelem
Az ilyen elemeket nem lehet javítani, hanem újakra kell cserélni, amelyek a következő anyagokból készülnek Javító készlet, ha a gyártó gondoskodott róla. Pótalkatrészek hiányában a hazai alkatrészek közül kell választani – itt alapvető elektrotechnikai ismeretekre van szükség. Az ilyen részleteket jobb, ha egy szervizközpontra bízza, különben kénytelen lesz új konvektort vásárolni az Ön hozzá nem értése miatt leégett konvektor helyett.
Olvassa el továbbá: Hogyan kell szétszerelni és javítani egy olajfűtést.
A fűtőtest cseréje
A konvektor javítását könnyű saját kezűleg elvégezni, ha a fűtőelemek Magyarországon készültek. Ha ők nyitott típus, A javítás a következő módszerrel végezhető el:
- Távolítsa el az izzószálat a rúdról.
- Mérje meg a hosszát, és tekerje fel egy azonos keresztmetszetű, nikrómhuzalból készült tekerccsel.
- Tekerje a tekercset a kerámiacsíkok köré (viseljen kerámia biztonsági gyöngyöket).
- A régi felújítása.
A nikróm egyik sajátossága, hogy felmelegedve megnyúlik és meglazul, ezért az összeszerelés során kissé meg kell nyújtani, hogy elkerülhető legyen a veszélyes érintkezés a tok fém részeivel.
Zárt típusú fűtőtestek A tekercsek cseréje ugyanígy történik – távolítsa el a hibás tekercset a zárt üveggömbből, és cserélje ki egy újjal. De először mossa le benzinnel, hogy eltávolítsa a zsírt, és csak ezután folytassa a végső összeszerelést minden óvintézkedés mellett.
Ha a konvektor fűtőelemmel rendelkezik, az Ön feladata, hogy pontosan meghatározza a hibás működést, és a csere még egyszerűbb, mint más esetekben. A kiégett fűtőelem helyére új fűtőelemet szerelnek be, és a tápkábeleket csatlakoztatják.
Fűtőberendezés javítása
Használati szabályok
Sok felhasználó úgy véli, hogy ismeri ezeket a szabályokat, de valójában gyakran rosszul használják a konvektorokat, ami hozzájárul a drága berendezés gyors romlásához. Kövesse a gyártó egyszerű útmutatásait, hogy konvektora hosszú ideig működjön.
- Soha ne takarja le a burkolatot ruhával vagy takaróval – a levegő keringése károsodik, és a készülék károsodása garantált.
- Ne szárítsa a nedves ruhákat a konvektoron – erre vannak speciális hajtogató eszközök.
- Magas páratartalmú helyiségek esetén használja az IP 24 jelöléssel ellátott modelleket.
- Ne feledje, hogy a konvektor burkolata nem védett a mechanikai behatásoktól, a külső ütések bármit károsíthatnak a készülék belsejében – az egyszerű érzékelőtől a drága fűtőelemig.
- Ne használjon olyan dugókat és aljzatokat, amelyeket nem a konvektorhoz terveztek, mert kiéghetnek és tüzet okozhatnak.
- A véletlen égési sérülések elkerülése érdekében tartsa távol a gyermekeket a működő készüléktől.
- Ne érintse meg a kapcsolókat nedves kézzel – az áramütés veszélye drámaian megnő.
- Kerülje el az apró tárgyak konvektor belsejébe kerülésének veszélyét.
Olvassa el azt is: hogyan működik az elektromos konvektor.
A termék hosszú ideig tart, és használat közben nem hagyja cserben, ha a nyári időszakban ideiglenesen nem használja, és nem csomagolja be műanyag zacskó és helyezze a dobozt száraz helyiségbe. Az ilyen eszközök örök ellensége – a por – nem lesz képes behatolni a burkolatba és felhalmozódni a fűtőelemeken.
A jobb tömítettség érdekében – használjon porszívót egy rövid ideig, hogy kiszívja a felesleges levegőt, és 100%-os légzárást kap.
Szia! Szeretném megkérdezni, hogy van-e lehetőség az elektromos konvektor önjavítására, ha esetleg meghibásodik? Vagy mindig szakemberhez kell fordulni ilyen esetekben? Köszönöm a válaszod!
Igen, van lehetőség az elektromos konvektor önjavítására, ha saját magunk meg tudjuk találni a hiba okát és rendelkezünk a szükséges ismeretekkel és eszközökkel. Azonban, a konvektorok bonyolultabb rendszerek, így ha bizonytalanok vagyunk vagy nem vagyunk tapasztaltak az elektromos készülékek javításában, mindig ajánlott szakemberhez fordulni ezekben az esetekben. A szakember segít megállapítani a hiba okát és megteheti a szükséges javításokat biztonságosan és hatékonyan.
Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy milyen a hiba forrása, vagy ha nem rendelkezünk a megfelelő ismeretekkel és eszközökkel, akkor a saját magunk általi javítás kockázatos lehet, és akár súlyosabb problémákat is okozhat. Ha pedig az elektromos konvektor garanciális időn belül van, akkor az önálló javítás akár a garancia érvényességét is érintheti. Tehát mindig érdemes felkeresni egy szakembert, aki megfelelően képzett és tapasztalt az elektromos készülékek javításában.
Ha nem vagyunk biztosak a hiba forrásában, vagy hiányoznak a megfelelő ismeretek és eszközök, akkor nem ajánlott saját magunknak megjavítani a problémát. Ez kockázatos lehet és akár súlyosabb gondokat is okozhat. Ha a konvektor még garanciális időn belül van, akkor a saját javítási kísérlet akár érvénytelenítheti a garanciát is. Ezért mindig jobb szakemberhez fordulni, aki rendelkezik a megfelelő képzettséggel és tapasztalattal az elektromos készülékek javításában.
Nem ajánlott saját magunknak megjavítani a problémát, ha nem vagyunk biztosak a hiba forrásában, vagy hiányoznak a megfelelő ismeretek és eszközök. Ez kockázatos lehet és akár súlyosabb gondokat is okozhat. Ha a konvektor még garanciális időn belül van, akkor a saját javítási kísérlet akár érvénytelenítheti a garanciát is. Ezért mindig jobb szakemberhez fordulni, aki rendelkezik a megfelelő képzettséggel és tapasztalattal az elektromos készülékek javításában.
Ha nem vagyunk biztosak a hiba forrásában, érdemes szakembert hívni. Ha garanciális időn belül van a konvektor, az önálló javítás érvényességét is érintheti. Ne kockáztassunk, inkább bízzunk szakemberben, aki rendelkezik megfelelő ismeretekkel és tapasztalattal az elektromos készülékek javításában. A szakértő segítségével biztonságban tudhatjuk otthonunk elektromos fűtését.
Kedves olvasó! Szeretnék érdeklődni, hogy van-e lehetőség az elektromos konvektor önálló javítására? Vagy mindig szakembert kell hívni? Ha van önállóan megoldható problema, mik lehetnek ezek és hogyan lehetne orvosolni? Köszönöm a segítséget!
Kérdéseim vannak az elektromos konvektor önjavításával kapcsolatban. Hogyan kezdjek hozzá a javításhoz? Van-e olyan kézikönyv vagy útmutató, amit követhetek? Mire figyeljek oda, hogy biztonságos legyen a javítás? Van-e bármilyen speciális eszköz, amire szükségem lehet? Köszönöm!