A fém az az anyag, amelyhez a sarokcsiszolót eredetileg tervezték. Napjainkban betonacélok, különböző fémlemezek, különböző csőátmérők, tégla, beton, kő, csempe és egyéb építőanyagok vágására használják. A különböző tartozékok jelenlétének köszönhetően a fúrógép lehetővé teszi a termékek felületének polírozását és csiszolását is. A csavarfúróval történő fémvágás az egyik leggyakoribb alkalmazás. A sérülésveszély minimalizálása érdekében a gyakorlatokat helyesen és az általános és személyi biztonsági előírásoknak szigorúan megfelelően kell végrehajtani.
Fém sarokcsiszoló használatának előkészítése
A magfúró relatívnak minősül Veszélyes elektromos szerszámok. Sérüléseket okozhat a penge szétrepülése vagy a szerszám kiesése a kezéből. Mindkét esetben a veszélyek a készülék motorjának nagy fordulatszámával kapcsolatosak.
Használatuk javítja a fémforgácsolás minőségét és növeli a folyamat pontosságát. A munkakörülmények biztonsági szempontból is javulnak, ami növeli a termelékenységet.
A tartozékok használata lehetővé teszi, hogy a szerszám különböző alkalmazásokhoz gépként használható legyen.
Annak érdekében, hogy a vágási folyamat a lehető legbiztonságosabb legyen, a sarokcsiszolóval végzett fémmegmunkálásnak számos szabályt kell betartania. Ezek nagyjából előkészítő és fő (munka)tevékenységekre oszthatók.
A vágás megkezdése előtt mindig végezzen el néhány műveletet.
- Viseljen megfelelő védőkesztyűt és védőszemüveget Viseljen védőruhát és védőcipőt (csúszásgátló talppal), vastag szövetből vagy bőrből készült kesztyűk.
- a fűrészelendő anyag alakja és típusa alapján készítsen egy megfelelő tárcsát a fűrészelendő anyaghoz, majd helyezze a tárcsát a jelöléssel a felső rész felé, és szorítsa be az anyával.
A szerszám helyes működése
Ha bármilyen tárgyat sarokcsiszolóval akarunk vágni, a következő szabályokat kell betartani.
- Fémvágáskor mindkét kezével erősen fogja meg a vágógépet.
- Ne cserélje ki a tárcsákat, amíg azok le nem hűlnek elfogadható hőmérsékletre, miután kihúzta az elektromos szerszámot a hálózatból.
- A munkaeszközt ne tegye a földre vagy az asztalra (ne engedje ki a kezéből).
- Az elektromos darálót rendszeresen, körülbelül 5 percre be kell kapcsolni megállni pihenni, és tartsa a lemezt hűvösön.
- Mindig ellenőrizze a vágókorong állapotát, és győződjön meg róla, hogy nem nyomják össze a munkadarab élei.
- Ne hagyja felügyelet nélkül a gépet, ha az be van kapcsolva.
- Csak megfelelő méretű pengéket használjon, a használt szerszám használati utasításában meghatározottak szerint.
- A munkát lehetőleg olyan helyen kell elvégezni, ahol sík felületen, Így stabilan tarthatja a testét.
- tartsa távol a tápkábelt a forgó tárcsától, éles szélektől, 100 foknál melegebb tárgyaktól.
- Minden olyan mozgást, amely nem közvetlenül a vágáshoz kapcsolódik, kikapcsolt elektromos szerszámmal kell végezni.
- Álljon oldalra vagy a szerszám mögé, és dolgozzon a kezével úgy, hogy testének egyetlen része se legyen a vágási síkban.
Ha befejezte a fémvágást a vágóeszközzel, várjon, amíg a tárcsa teljesen leáll, majd húzza ki a tápkábelt. Ezt követően célszerű ellenőrizni, hogy nincsenek-e gyulladásra utaló jelek. Anyagvágáskor a jobbkezesek számára az a helyes, ha a jobb kezükkel a be-/kikapcsoló területén lévő markolatot jobb kézzel tartják. Bal keze a fogantyún nyugszik, amely felülről van becsavarva az elektromos szerszámba.
Az elektromos szerszámmal végzett munka nem végezhető súlyos fáradtság és alkohol, pszichotróp anyagok vagy kábítószerek hatása alatt.
Arra a kérdésre, hogy a tárcsának a daráló bekapcsolásakor Ön felé vagy Öntől elfelé kell-e fordulnia, nincs egyértelmű válasz. A használati utasítás szerint az első lehetőség a helyes. Ez azért van, mert az íves ívek a kezelőtől távolabbra irányulnak, és nem okoznak kárt. A kerék darabjainak is ugyanabba az irányba kell repülniük, ha darabokra törik.
A merülő-vágó tárcsa elakadása esetén azonban a szerszám a kezelő kezébe repül vissza, mivel a merülő-vágó tárcsa elakad. Emiatt sok szakember inkább úgy vágja a fémet, hogy a tárcsa Öntől elfordul. Az elektromos szerszámot kitépik a kezéből, és az ellenkező irányba hajítják. Ez csökkenti a sérülés esélyét, és a használót ruházat, cipő és kesztyű védi a szikrázó szikrák ellen.
Vegyük figyelembe, hogy a korong alsó, a kezelőhöz legközelebbi része hatékonyabban vágja a fémet.
A jó eredmények elérése érdekében vegye figyelembe a következő irányelveket a fémlemezek vágásakor.
- A hűtés javítása érdekében a fűrészelési művelet elvégzésének helye öntözés, Ez szintén növeli a kerék élettartamát.
- Csak akkor kezdje el a vágást, amikor a forgó tárcsa forog: ne forgassa a szerszámot, amíg az álló tárcsa érintkezik a munkadarab felületével.
- A bádoglemez (fémlemez) vagy különböző geometriai alakzatok vágásához kényelmesebb kis tárcsákat használni, Kidolgozott lemezek („szilánkok”).
- Ne gyakoroljon túl nagy nyomást: a vágási munkát szinte teljes egészében a gép súlyának kell elvégeznie.
- Ha a vágókorong megáll a vágási hézagban (amikor a szerszám ki van kapcsolva), a munkát nem szabad folytatni, amíg azt el nem távolítják.
Ha lassú tempóban fűrészel, akkor a következőket kell tennie Vágófej cseréje. A sarokcsiszoló túlzott megterhelése fémvágás közben túlmelegedést vagy a forgó kerék elakadását okozhatja.
Kör alakú lyuk kivágása fémen felületkezelő géppel
A gyakorlatban gyakran van szükség arra, hogy egy kört vágjunk a fémbe, és az egyetlen rendelkezésre álló szerszám egy sarokcsiszoló. De erre a célra elegendő. Az alkalmazás vágási algoritmusa a következő.
- Rajzoljon egy kört a fém felületére iránytűvel, vagy egy előre elkészített papír vagy karton sablonra krétával vagy filctollal.
- Tartsa a vágógépet a fémlemez felületéhez képest ferdén, és végezze el a fém durva vágását a megjelölt körvonal mentén, rövid mozdulatokat végezve a tárcsával (kis szegmensekben fűrészelve).
- Ezután a fúvókát ugyanígy mozgatva mélyítse a vágásnyomot, amíg a teljes vágás létre nem jön.
- Minden vágást csak egyenes vonalban szabad végezni;
- A különböző íves kontúrokat különálló, kis hosszúságú egyenes szakaszokra kell vágni, miközben a felesleges részeket el kell távolítani;
- a munkadarabot több menetben kell teljesen lefűrészelni, minden egyes menetben mélyítve a vágásnyílást;
- Ha szögeket, I gerendákat, csatornákat vagy síneket kell vágni, minden egyes alkatrészt külön-külön kell fűrészelni.
Az öntöttvas, rozsdamentes acél és színesfémek, pl. alumínium és réz vágása a következő eszközökkel történik speciális kerekek, ezekhez az anyagokhoz tervezték. A lemezekre vonatkozó összes szükséges információt a termék oldalán található jelölés tartalmazza. Ebben az esetben a kerekek töltőanyag-tartalmukban különböznek egymástól:
- egyes csövek szuperötvözött anyaggal vannak ellátva, amely képes ötvözött acélt vágni;
- Mások lágy kötőanyagokat használnak.
Ne vágjon rozsdamentes acélt közönséges fémtárcsákkal, mert azok olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek a nyírási felület gyors korrózióját okozhatják. Az alumínium és a réz nagyon képlékeny nemesfémek. Ezeket egy sarokcsiszolóval vágják, paraffin leöntésével a tárcsa által kialakított horony. Ennek során be kell tartani a tűzvédelmi szabályokat.
Ajánlások fémcsövek vágásához
A különböző fémekből készült csövek vágása gyakori gyakorlat a felújítási és építési munkálatok során. A termékek levágása szükséges a szennyvíz- és fűtési rendszerek, vízvezetékek telepítéséhez. A sarokcsiszoló jól megbirkózik a különböző feladatokkal ezen a területen. A használandó tárcsákat a cső anyagának megfelelően kell kiválasztani.
Lehetőség van sarokcsiszoló használatára:
- a csődarabokat különböző szögben, pl. 45 és 90 fokban vágja le;
- Nagy átmérőjű munkadarabok vágása;
- a négyzet alakú (téglalap vagy négyzet alakú) csövek egyenletes vágásához;
- Végezze el a cső alakú munkadarabok hosszirányú vágását;
- Öntöttvas csövek fűrészelése;
- vékony falú csövekre vágva.
Ha a sablon a helyén van, a háromszög két rövid oldalának valamelyikének párhuzamosnak kell lennie a cső középső tengelyével.
Ha szükség van a vágásra 90 fokos szögben, Egyszerűen tekerje körbe a csövet (hengeres) vagy körbe (profilozott) a kerületén egy papírlappal. Ezután a vágási vonal megjelölésre kerül. A profilcső kijelölése is nagyon könnyen elvégezhető egy szabványos szögdarab segítségével.
Ha 45 és 90 fokos szögben jelentős mennyiségű profilcsövet kell vágni, készítsen megfelelő sablont ebből az anyagból, de nagyobb keresztmetszettel. Ez lehetővé teszi, hogy csak egyszer mérjen. A kezdeti jelöléshez használjon építési szöget vagy szögmérőt. Amikor a sablon elkészült, a vágandó anyagot a sablon belsejébe helyezzük, a vágási vonalakat megjegyezve. Fűrészelés akkor.
Más szögekhez is készítenek állványokat. Ez a módszer növeli a munka hatékonyságát.
Öntöttvas és vékonyfalú csövek vágásának sajátosságai
Az öntöttvas törékeny anyag. Öntöttvas cső fűrészeléséhez csővágóval a következőképpen járjon el
- jelölje meg a vágási vonalat;
- A cső alá egy fadarabot helyeznek, hogy megtámasszák;
- néhány milliméter mély kontúrvágást végezve;
- Helyezzen egy vésőt a kialakított mélyedésbe;
- A kalapácsot keményen és élesen ütik az előszerkezetre.
Az ütközés után a cső a vágás mentén felhasad. A szélei kellően laposak lesznek. Szükség esetén kiegészítő kezelést kapnak.
Megoszlanak a vélemények arról, hogy lehet-e fúrógépet használni a vágáshoz. a beépítési útmutatóban le van írva, hogy a profilozott lemezeket nem szabad sarokcsiszolóval fűrészelni. Használjon ehhez más eszközöket. Ezeket azonban meg kell vásárolni, ami nem mindig indokolt a munka mennyisége miatt, és további pénzügyi befektetést is igényel. Ha nincs más szerszámunk, mint a felületfűrész, akkor mielőtt a sarokcsiszolóval vágnánk, tudnunk kell a következőket negatív következmények.
- Ha egy fém csempét vagy deszkázatot sarokcsiszolóval vág meg, a vágási területen és környékén a védőbevonat tönkremegy, és a vágott él rozsdásodni kezd.
- az anyagot kivonják a garancia alól.
- A repülő szikrák nem csak a lemez többi részének megjelenését ronthatják el (a festék kifakulása), hanem a polimer bevonatot is károsíthatják.
- A vágás a széleinél elszakadhat.
A fenti negatív következmények mindegyike minimalizálható, ha a zsindelyt vagy fémet esztergával vágja, betartva az alábbi ajánlásokat:
- a telepítés előtt azonnal végezze el az összes munkát;
- kezelje a vágott éleket korrózióvédő szerrel;
- Soha ne alapozza és ne fesse le a vágott éleket;
- Használjon minimális vastagságú fémtárcsákat (legfeljebb 1 mm);
- Gyorsan kell vágni, hogy a szélek rendben maradjanak;
- óvatosan csiszolja le a szakadt éleket.
A fűrészelés előtt végezze el a szokásos fűrészelési munkálatokat jelölőlapok.
Ha négyzetet kell vágnia, akkor a következőképpen járjon el
- Rajzolja a lap felületére;
- vágja át az anyagot a megjelölt kontúr mentén egy esztergapaddal;
- Végül minden egyes sarkot gondosan kivágunk.
Köröket vagy más alakzatokat vágunk, ugyanabban a mintában dolgozva.
A fémlapok és trapézlemezek vágásához használt eszterga megkönnyíti a munkát. Kényelmesebb a zsindelyek vágása, mert a lap méretét közvetlenül a tetőn lehet beállítani.
A zsindelyek vagy trapézlemezek garancia alatt tartása érdekében mérje meg a tárgyat, és rendelje meg a gyárilag vágott lapokat. Megpróbálhat olyan méretű anyagot is találni, amely nem igényel alulvágást.
A fém fűrészelése egy csavarvágóval olcsó, szinte megfizethető és meglehetősen hatékony módja a vágásnak. Ennek során az egyes anyagokhoz megfelelő és hibátlan pengéket használjon. Nemcsak az eredmény minősége, hanem az Ön egészsége is függ tőle. Fémfűrészeléskor feltétlenül be kell tartani a biztonsági szabályokat és egyéni védőfelszerelést kell viselni. Ne feledje, hogy a sarokcsiszolóval végzett munka során bármilyen hiányosság és figyelmetlenség sérülést okozhat. Tehát koncentráltan és óvatosan kell dolgoznia.
Kedves olvasó! Milyen szabályok léteznek a fémvágásra csapológéppel kapcsolatban? Melyek a legfontosabb biztonsági intézkedések és hogyan lehet elkerülni a baleseteket? Milyen anyagokat lehet vele feldolgozni? Érdemes speciális védőfelszerelést használni? Köszönöm!
Milyen biztonsági intézkedéseket kell betartani a fémvágás során csapológéppel?