Minden szerszám elhasználódik, és ez alól a rotációs kalapács sem kivétel. A forgókalapácsok egyik leggyakoribb hibája a hibás tokmány. Előfordulhat, hogy a bitek nem illeszkednek megfelelően, és néha nem lehet őket eltávolítani. Leggyakrabban a nem megfelelően karbantartott szerszámok okozzák. Bár a tokmány kialakítása meglehetősen összetett, javítása vagy cseréje teljes mértékben egy otthoni ezermester hatáskörébe tartozik.
Hogyan tervezték a tokmányt
A modern forgókalapács tokmány SDS kialakítású. E rövidítés mögött a Steck, Dreh, Sitz szavak állnak. Németből lefordítva ez azt jelenti: „behelyezni, elfordítani, rögzíteni”. A fúrókalapácsba a fúrószegeket ebben a sorrendben kell behelyezni. Nem számít, hogy fúrószár, ásó vagy fúróadapter; ;. A leggyakoribb tokmánytípusok:
- SDS-plus;
- SDS-max.
Mindkét típus lehetővé teszi a gyors tartozékcserét.
SDS-plusz
Ez a kialakítás a következő jellemzőkkel rendelkezik könnyűfúrók, 20 mm átmérőjű lyukak fúrására tervezték betonba vagy téglába. A bit szárában négy nyílás található. A hornyok (4) vezetik a szerszámhegy mozgását behelyezéskor, érintkeznek a tokmány ékeivel (5) – ez biztosítja a munkaszerszám forgását. A hornyok (2) a fúrószár rögzítésére és a golyók megtartására szolgálnak, hogy megakadályozzák a fúrófejek kipattanását.
Egyéb tokmányok
Az SDS mellett vannak kevésbé elterjedt szorítókialakítások is. A sima szárú fúrószárak rögzítésére szolgálnak.
Távolítsa el a rögzítőgyűrűt és az alátétet. Így szabadul ki a rugó.
A hengert négy persely tartja a helyén, amelyek egyszerre illeszkednek a kalapácstengely falain keresztül. A betétek a falba süllyesztve vannak, és nem tudnak fennakadni. A betétek kiemeléséhez a legmegfelelőbb szerszám a fúrófej Kis mágnessel vagy mágneses csavarhúzóval. Enyhén csavarja a felszabadult tokmányt egyik oldalról a másikra. Az ellenőrzés után állapítsa meg: a teljes tokmányt vagy csak néhány alkatrészt kell kicserélni. Szerelje vissza a fordított sorrendben.
Tipikus problémák a szorítóegységgel
A motoros kalapács tokmányának leggyakoribb hibái a következők.
- Porvédő sapka kopott vagy repedezett, az építési por behatol a tokmányba, beszennyezi a kenőanyagot és megakadályozza az elfordulást.
- Tartógyűrű. Ha meglazítja a rugót, a golyók kiesnek a hornyokból, és a fúrók nem tartanak.
- Irányított henger. A kopott belső hornyok megakadályozzák a fúrók biztonságos rögzítését a helyükön.
- Tavaszi. Kopása vagy törése csökkenti a lengéscsillapítást.
- golyók. A kopás miatt csökkent átmérő lehetetlenné teszi a fúró megtartását.
A golyók, a rugó és a rögzítőgyűrű más gépekből származó megfelelő alkatrészekkel helyettesíthetők, vagy megpróbálhatja megépíteni a sajátját. A porvédő sapkák és a vezetőhenger javíthatatlanok, és azokat eredeti, szervizelhető alkatrészekre kell cserélni.
Minden szükséges alkatrész beszerezhető a szaküzletekben.
Mint látható, a forgó kalapács tokmányának javítása nem olyan bonyolult. A szerszámra vonatkozó garanciaidő lejárta után, törés esetén a kalapácsot saját erőből, a szervizközpont felkeresése nélkül is meg lehet javítani.
Milyen szempontok szerint terveznek és javítanak fúrószerszámokat?