Amikor eldöntjük, hogy melyik vízmelegítő a jobb, leggyakrabban a választás a gázra esik. Ezeket a készülékeket a megbízhatóság jellemzi, valamint az, hogy az átfolyós típusuknak köszönhetően nagy mennyiségű vizet képesek valós időben felmelegíteni. Amikor földgázüzemű átfolyós vízmelegítőt telepít lakásba vagy magánházba, be kell tartania néhány szabályt.
Nagyon gyakori a zárt gázkazán beépítése magánlakásokba is, a viszonylag egyszerű telepítés miatt.
Telepítési hely kiválasztása
Annak ellenére, hogy a telepítés helyét az előkészített projekt határozza meg, azoknak, akik a konyhájukban szeretnének vízmelegítőt elhelyezni, ismerniük kell a gázmelegítő lakásba történő telepítésének szabályait.
- A fűtőberendezés csak a konyhában vagy más nem lakás céljára szolgáló helyiségben helyezhető el, a fürdőszobán kívül, Az új szabályozás nem engedi meg ennek a készüléknek a jelenlétét a lakásban.
- Az oszlop füstgázok számára kialakított kivezetés és a falba épített kéménycsatornába való bevezetés összekapcsolásához használhatja a következőket horganyzott vagy rozsdamentes acélcső, legalább 1 mm falvastagsággal. Az átmérőnek 120 mm-nek kell lennie. Alumíniumcső vagy hullámos cső használata nem kívánatos.
Gázkazán kéménye magánlakásnál
- A kéményben jó huzatot kell biztosítani, és dokumentálni kell, hogy a huzat elfogadható.
- A készülékkel ellátott helyiségnek jól szellőztethetőnek kell lennie (huzatos ablakkal kell rendelkeznie).
Távolítsa el a régi készüléket
Mielőtt kicserélné gázbojlerét egy újra, a régi vagy elromlott egységet le kell szerelnie a falról:
- Kezdje a készülék gázellátásának elzárásával a megfelelő szelep elzárásával. Most egy nyitott végű villáskulccsal vagy állítható csőkulccsal nyissa ki a gázellátás készülékhez való csatlakoztatásához használt cső vagy tömlő anyáját. Ha a csövön lévő anyát nem lehet könnyen kicsavarni, mert már régóta át van festve, akkor speciális oldószerrel kell eltávolítani. Ezután az egyik állítható csőkulccsal tartsa a gázcsövet, a másikkal pedig csavarja ki az anyát.
- A következő lépés a készülék vízvezetékről való leválasztása. Ha a korábban beszerelt egység közelében nem volt vízelzáró szelep, el kell zárni a fő vízcsapot az egész lakásban. Mielőtt azonban vizet csatlakoztatna az új vízmelegítőhöz, ne felejtsen el 2 csapot felszerelni (egyet a készülék bemeneténél, egyet pedig a kivezető csőnél). Ez megkönnyíti a fűtőberendezés karbantartását a jövőben.
- A következő lépésben el kell távolítani a csövet, amely összeköti a fűtőtestet a kémény és csavarja ki az összes rögzítőelemet, amely a készüléket a falon tartja.
Ez az ábra Bosch gázkazán telepítésére szolgál, de más gyártók kazánjaira is érvényes.
A beépítési magasság meghatározása után tegye a következőket
- Miután megmérte a tartó rögzítőelemek közötti távolságokat, vízmérték és mérőszalag segítségével vigye át azokat a falra;
- Lyukasztóval készítsen lyukakat a falba a fali dugók vagy a kampós konzolok számára;
- a kampók becsavarása után függessze fel a készüléket rájuk;
- Most telepítse a víztömlőket, csavarozva őket a vízmelegítő bemenetéhez, valamint – a lefolyóhoz;
- a tömlők csapokhoz való csatlakoztatásának tömörségének ellenőrzéséhez a hidegvíz-bemenetelt és a melegvíz-csapot a fogyasztási helyen ki kell nyitni;
- A kéménycsövet ezután a Bosch készülékre vonatkozó fenti ábra szerint lehet a telepített készülékhez csatlakoztatni, a könnyebb telepítés érdekében vezeték használata (ehhez a kéménybe megfelelő átmérőjű karimát kell szerelni);
- A gázvezeték csatlakoztatásához szakembert kell hívni, aki megfelelően elvégzi és kiadja a készülék regisztrációs tanúsítványát.
Ezzel befejeződik a gázfűtés csatlakoztatási eljárása.
Telepítési előírások
A gázüzemű vízmelegítők telepítését a soklakásos épületekben az alábbi dokumentumokkal összhangban kell elvégezni: SNiP 42-01-2002, SNiP 31-01-2003 és SNiP 41-01-2003.
A jóváhagyás megadása után a szakértők csatlakozás a felszállócsőhöz (ha szükséges), csatlakoztasson egy tömlőt a fűtőberendezéshez, és ellenőrizze a készülék és a kémény helyes felszerelését. Ezután a gázszerelőnek kell üzembe helyeznie és beállítania a készüléket.
Ezenkívül a tulajdonosnak a következő papírokat kell átadni:
- A műszaki felügyelőtől származó dokumentum;
- A tűzoltóság megfelelőségi igazolása;
- az oszlop üzembe helyezését megerősítő aktus.
Ezenkívül ezt a fűtőberendezés-szerelési projektet műszaki ellenőrzéssel kell dokumentálni.
Összefoglalva, azt mondhatjuk, hogy a gázbojler a legkényelmesebb és leggazdaságosabb készüléktípus a melegvíz-ellátáshoz. A telepítést és a független csatlakoztatást a megállapított előírásoknak megfelelően kell elvégezni, és csak egy bizonyos pontig, nevezetesen addig, amíg a készüléket a gázhálózatra nem csatlakoztatják.
Szeretném megkérdezni, hogy milyen lépéseket kell megtenni a gázüzemű vízmelegítő beszereléséhez és csatlakoztatásához? Milyen engedélyekre vagy szakemberekre van szükség? És mennyire bonyolult vagy veszélyes lehet ez a folyamat?
A gázüzemű vízmelegítő beszereléséhez és csatlakoztatásához bizonyos lépéseket kell megtenni. Először is, ajánlott egy szakemberrel konzultálni, aki képes lesz meghatározni a megfelelő típust és kapcsolódó felszerelést. Ezt követően az engedélyek beszerzése szükséges lehet, beleértve a gázművek által kiadott gázcsatlakozási engedélyt és a helyi hatóságok által megkövetelt építési engedélyt is. Mivel a gázgaléria beszerelése és a vezetékek csatlakoztatása szakmai szaktudást igényel, javasolt egy képzett szakember alkalmazása. Mivel a gázüzemű vízmelegítők kezelése potenciálisan veszélyes tud lenni, fontos, hogy a felhasználó megfelelő képzésben részesüljön annak biztonságos használatával kapcsolatosan. Minden esetben fontos a gyártó utasításainak és a biztonsági előírásoknak való megfelelés, hogy minimalizálják a balesetek kockázatát.
Kedves Olvasó! Arra lennék kíváncsi, hogy milyen szakemberre lenne szükség a gázüzemű vízmelegítő beszereléséhez és csatlakoztatásához? Ki végezheti el ezt a munkát, illetve milyen engedélyekre van szükség? Köszönöm szépen előre is a választ!
A gázüzemű vízmelegítő beszereléséhez és csatlakoztatásához általában gázszerelőre van szükség. Ez a szakember rendelkezik a szükséges ismeretekkel és tapasztalattal a gázüzemű készülékek telepítéséhez, javításához és karbantartásához. Fontos, hogy csak jogosult szakember végezze el ezt a munkát, hiszen a gázüzemű berendezések telepítéséhez szigorú szabályok és előírások vonatkoznak a biztonságos használat érdekében. Az engedélyek szempontjából is fontos, hogy a gázszerelő rendelkezzen a szükséges képesítésekkel és engedélyekkel a munkavégzéshez. Köszönöm a kérdést!