Hibaelhárítás hókotróhoz saját kezűleg

A hófúvó egy olyan készüléktípus, amely télen nagyon népszerűvé válik. Különösen a nyaralók és a magánházak tulajdonosai keresik. Hogy elkerülje, hogy a nagy hóesés miatt leálljon a felszerelése, készítse fel azt előre a télre. Az előkészítés a gép megelőző ellenőrzéséből áll az esetleges meghibásodások szempontjából. Ha ezek megtalálhatók, a legtöbb esetben a hómaró javítása saját kezűleg is lehetséges. Az alábbiakban a hókotróval kapcsolatos tipikus problémákat ismertetjük, és azt, hogy hogyan javíthatja meg azokat saját maga. De előbb meg kell ismerkednünk a technika belső működésével.

Hótoló építőelemek

Minden hókotró, függetlenül attól, hogy milyen motorral van felszerelve, a következő elemekből áll:

  • motor;
  • vödör;
  • rotor vagy csiga;
  • kipufogócsatorna;
  • sínek vagy kerekek;
  • vezérlőgombok;
  • vezérlőpanel (nem minden modellnél).

vödör

Csúszda

Az ernyő fő célja, hogy a gépből kidobott havat a kívánt irányba irányítsa. Egyes ereszcsatornákon is a dobási távolság beállításának lehetősége. Tartós műanyagból vagy fémből készülhet.

csiga

Az alábbiakban a csigás hókotró tervrajzokat találja, amelyeket ennek a szerelvénynek a javításakor használhat.

Decipher

Rotor

A csigához hasonlóan a rotor a hókotró fő szerve, de csak forgó típus. Ez az alkatrész fémből készül, és két vagy több lapátból álló korong alakú, vagy több lapátból álló, befelé fordított propeller alakú.

Sematikus diagram

Fontos! Vannak kétlépcsős hómarók, csigákkal és rotorokkal egyaránt. Ebben az esetben a csiga a havat a rotorhoz juttatja, amely aztán a havat a külső oldalra dobja ki.

Kerekek

A hószóró alváza szabványos kialakítású: fém felni és gumiabroncs.

Nyomok

A lánctalpak stabilabbá teszik a gépet, lehetővé téve, hogy a gépet a következő helyeken használják Nehéz terepviszonyokkal rendelkező területek, pl. lejtőkön, meredek lejtőkön és emelkedőkön.

Vezérlőgombok

A hosszú fogantyúk a hókotró mozgatására (nem önjáró) és különböző manőverek végrehajtására szolgálnak.

Vezérlőpanel

A billentyűzeten elhelyezhető a gyújtáskapcsoló, a kerékhajtás vagy a lánctalpas hajtókarok, az előre-hátra sebességváltó választó, az ernyőkar, a csigavezérlés, a motorvezérlés, a halogénlámpa kapcsolója.

A következő történik a benzinüzemű egység gyújtási rendszerének kapcsolási rajza, ami nem bonyolult és az ilyen típusú gépeken alapfelszereltségnek számít. Hasznos lehet a gyújtásrendszer hibáit saját kezűleg kijavítani.

Hóolvadás

Gyakori hófúvó meghibásodások és azok okai

A hókotrók egyszerű kialakításuk ellenére is hajlamosak a meghibásodásokra. A meghibásodások lehetnek egyszerűek – amelyeket Ön is meg tud javítani – vagy bonyolultabbak. Ilyen esetekben a hófúvó javítása nem lehetséges szakmai segítség nélkül. A hómaró leggyakoribb hibái a következők.

  1. A hókotró nem indul el. Az ok lehet egy hibás gyújtógyertya vagy a nagyfeszültségű kábel rossz érintkezése a tekercsben vagy a gyújtógyertya csomagtartójában.
  2. A motor nem indul zökkenőmentesen. A motor ilyen viselkedését gyakran az eltömődött gyújtógyertyaelektródák vagy a helytelenül beállított elektródahézagok okozzák.
  3. Fekete kipufogógázok. A fekete füstöt a rossz minőségű benzin vagy a zárt karburátor fojtószelep okozhatja.
  4. A gép megállt a továbbhaladásban. A problémát okozhatja meglazult hajtókábel, meghibásodott súrlódási hajtómű vagy vontatószíj.
  5. Erős rezgések. A gép túlzottan vibrál, ha a motort a vázhoz rögzítő csavarok meglazultak.
  6. Az indítókötelet nem lehet kihúzni. Ez azt jelenti, hogy valami beszorult a lendkerékbe. Nyissa ki a lendkerék mechanizmust takaró fedelet, és keresse meg az elakadás okát.
  7. A gép már nem szórja a havat. A garancia érvényét veszti, ha a hókotró megsérült, vagy ha a hajtószíj meglazult, vagy egyáltalán nem forog.

A hókotró nem indul el

Ha a hómaró nem indul, először ellenőrizze az üzemanyag minőségét: a motor nem indul el, ha már körülbelül 3 hónapja van a tartályban. Engedje le a régi benzint, adjon hozzá friss benzint, pumpálja a karburátorba (ha a kézikönyv előírja), és próbálja meg beindítani a motort. Az üzemanyag cseréje általában pozitív eredményre vezet.

A motor indításával kapcsolatos problémák a következő helyzetekben fordulhatnak elő.

  1. Az olajérzékelő megakadályozza a motor indítását. Ellenőrizze, hogy elegendő olaj van-e a motor forgattyúházában a mérőpálca segítségével. Ha az olajszint megfelelő, akkor lecsatlakoztathatja az érzékelőt. Ha a motor az érzékelő leválasztása után elindul, az érzékelőt ki kell cserélni.
  2. Az indítógomb megnyomása után az önindító nem mozdul el. ellenőrizze az akkumulátort, mivel alacsony hőmérsékleten gyorsan veszít a töltöttségéből. Meleg helyen töltse fel az akkumulátort, majd helyezze be a gépbe, és indítsa be a motort az indítómotorral. Az is előfordulhat, hogy az önindító nem indul el, ha meghibásodott. Ezt nagyon egyszerű ellenőrizni: próbálja meg beindítani a motort a kézi önindítóval. Ha a motor mégis beindul, az önindítót meg kell javítani vagy ki kell cserélni.
  3. Az indító nehezen forgatja a motor forgattyútengelyét. Ez egy jellegzetes, halk zaj hallatán hallható. A forgattyústengely forgási problémái általában a hideg időjárás miatt besűrűsödött motorolajnak tudhatók be. A gépet egy ideig meleg garázsban kell elhelyezni, amíg a motor felmelegszik szobahőmérsékletre, és ezután a hószóró kigurul az utcára, és a motor beindul.

Fontos! Soha ne próbálja a motort forrasztólámpával felmelegíteni. Ez általában az üzemanyag felrobbanását és tüzet okoz. A motoron számos műanyag alkatrész is található, amelyek magas hőmérsékletnek kitéve deformálódhatnak.

Ha az ICE nem indul sem kézi indítóval, sem elektromos indító segítségével, vagy indítás után megfullad, akkor a hiba 2 „bűnös” lehet: a gyújtásmodul vagy a karburátor.

Problémák a gyújtógyertyával és a gyújtással

Annak ellenőrzéséhez, hogy a motor nem a gyújtógyertya miatt indul-e, csavarja ki a gyújtógyertyát a hengerből. Ellenőrizze az elektródákat. Ha berakódtak vagy üzemanyaggal borítottak, alaposan tisztítsa meg őket, szárítsa meg alaposan és állítsa be a megfelelő távolságot – Ennek 0,75 mm-nek kell lennie.

A következőképpen járjon el. Helyezze a kupakot a gyújtógyertyára, és érintse azt (fémanyát) a motor hengerhéjához. Húzza meg a készülék kézi indítójának kurbliját. Ugyanakkor szikrának kell lennie az elektródák között. Ha a szikra nem jelenik meg, gyenge vagy a szigetelő oldalára tér ki, cserélje ki egy újjal.

Ha a gyújtógyertya cseréje után még mindig nincs szikra, a probléma a gyújtásrendszerben van (gyújtótekercs, mágnestekercs stb.).d.). A probléma leggyakrabban a következő lépésekkel oldható meg A gyújtás beállítása.

  1. Távolítsa el a mágnest fedő sapkát.
  2. Távolítsa el a gyújtásmodult tartó csavarokat.
  3. Vegyünk egy kis darab papírt egy A4-es méretű normál nyomtatólapból. Tekerje fel a papírt 4-szer.
  4. Helyezzen egy papírcsíkot a gyújtásmodul alá a következő képen látható módon.
    Borító
  5. A motorháztető eltávolítása után látni fogja a lengőkarokat.
    Dipstick

    Normális esetben, ha a mérőpálcát a résbe helyezi, nem szabad túl szabadon futnia, de nem is szabad túl szorosnak lennie. Először csavarja ki a jobb oldali lengőkaron lévő (kisebbik) záróanyát, majd lazítsa meg a nagy anyát.

  6. Helyezzen egy tapintásmérőt a lengőkar alá, és enyhén húzza meg az anyát. Ellenőrizze a szorítóerőt a rögzítőelem enyhe elmozdításával.
    Karburátor

    Hófúvó karburátorának felépítése:

    • úszókamra;
    • úszó tűszeleppel;
    • keverőkamra;
    • diffúzor;
    • fojtószelep;
    • porlasztó;
    • üzemanyagszelepek;
    • légszelep;
    • fúvóka.
    • Az úszó a karburátorban lévő üzemanyag mennyiségéért felelős. Ha az üzemanyag mennyisége csökken, az úszó leereszkedik, és a tűszelep megnyitja az üzemanyag-ellátást. Ha elegendő mennyiség van, az úszó ismét felemelkedik, és a szelep elzárja a bemeneti nyílást. Ezután az úszókamra után az üzemanyag a fúvókán és a porlasztón keresztül a keverőtartályba áramlik. Itt keveredik az üzemanyag a levegővel, amely a szívócsatlakozón keresztül jut a kamrába. A légáramlást a fojtószelep szabályozza.

      A legtöbb karburátor meghibásodását az eltömődött járatok okozzák, amelyeken keresztül a benzin a keverőkamrába jut. Ezért szükséges A karburátor tisztítása.

    1. A tisztítási folyamat megkezdése előtt csavarja le a karburátortartályon található oldalsó anyát. Ez egy dugó, amely a benzin leeresztésére használható. Ne feledje, hogy a dugó kicsavarásakor tegyen alá egy kis edényt.
      csésze
    2. Gyakran láthatja az olajos szennyeződések felhalmozódását a csészében, amelyeket el kell távolítani.
      Kihúzza a karburátort
    3. Távolítsa el a szűrőt a csapokról.
    4. Ezután csatlakoztassa le az összes összekötőszerkezetet és üzemanyagtömlőt a karburátorról.
    5. Vegye le a fojtókart a karburátorról, és vegye le az egész egységet a csapokról.
    6. A karburátor alján egy úszót és egy tömítőgumit lát. El kell távolítani és alaposan meg kell tisztítani.
      fúvóka
    7. A fúvóka alatt egy kis cső alakú persely található. Azt is el kell távolítani, és minden lyukat, beleértve az oldalsó lyukakat is, ki kell tisztítani.
    8. Ezután távolítsa el az úszót és a tűt úgy, hogy csipesszel kihúzza a csapot. Öblítse ki benzinnel, és alaposan szárítsa meg.
      Pin
    9. A karburátor tisztításának folytatásához csavarja ki a szerelvény tetején lévő műanyag csavart. Mielőtt azonban kicsavarja, ne feledje, hogy mennyire volt becsavarva. Ebben a példában a csavar kb. 2-3 mm-re áll ki.
      Gumidugó
    10. Öblítse át és fújja ki sűrített levegővel a házban lévő lyukat, ahol a dugó volt. Kompresszor vagy normál kézi szivattyú is használható. Használhat benzint vagy speciális benzint az öblítéshez öblítő folyadék.
      A csavar rögzítése ragasztóval

      Cserélje ki a hókotró meghajtószíjakat

      A hófúvók hajtásszíjait úgy tervezték, hogy a forgómozgást a hajtótengelyről a hajtott tengelyre továbbítsák.

      A hókotrókon 2 féle szíj létezik. Az első szíj a gép csavartengelyét köti össze a hajtótengellyel, a második szíj pedig a forgó mozgást továbbítja a kerekekre.

      Ha tehát a hómaró nem mozog előre, vagy a csiga nem forog, akkor ellenőrizze a szíjakat, és szükség esetén cserélje ki őket. Az öv felszereléséhez a hókotróra a következőképpen járjon el.

    1. Válassza le az ernyőt a hófúvóról.
    2. Távolítsa el a védőburkolatot, amely az ékszíjtárcsákat takarja.
      Csigák
    3. Kapcsolja le a csigamechanizmust a gép motorjáról néhány csavar kicsavarásával.
      Öv
    4. Húzza a csigamechanizmust (lehet, hogy egy másik személy segítségére lesz szüksége) a motorhoz, és helyezze a szíjat a hajtótengely csigájára, amíg az egyik oldalon a nyomógörgő és a csigához rögzített rugó meg nem fogja. A görgő a szíj megfeszítésére szolgál.
    5. Amikor a csigamechanizmust a motorhoz csavarozza, a csigahajtószíj cseréje befejeződik.

    Abban az esetben, ha a gép nem hajlandó hajtani, 2 lehetséges ok áll fenn: a súrlódó gyűrű elkopott és a kerék meghajtószíj elszakadt. Ha a súrlódás rendben van, akkor a hiba kijavításához ki kell cserélni a hajtószíjat.

    Cserélje ki a hajtószíjat ugyanúgy, mint a csigaszíjat. Csak a csigamechanizmus lecsatlakoztatása után vegye le a kerékhajtó szíjtárcsát eltakaró fedelet (nyíl).

    Vágott csavarok

    Ha a forgó csiga akadályba ütközik, például egy járdaszegélybe vagy kőbe, a csavarok leválnak, a csiga leáll, és azt veszi észre, hogy a motor működése közben nem dobja ki a havat. A nyírócsavarok ezáltal védelmet nyújtanak, és megakadályozzák a sebességváltó és a csiga sérülését.

    Nyírócsavarok cseréje, ha a csiga nem forog, ez könnyen elvégezhető. Igazítsa a csigán lévő lyukat a tengelyen lévő lyukhoz, és helyezze be a csavart, majd rögzítse az anyával vagy a rugós kapcsokkal a következő képen látható módon.

    Fogaskerekek

    Sebességváltó

    Fogaskerék a fogaskerékben

    A fogaskerék fogai általában töröttek, ezért vegye le a tengelyről, és cserélje ki egy újjal.

    Tanácsadás! A két testrész összecsavarozása előtt kenje be bőségesen grafitzsírral az összes fogaskereket.

    Súrlódó gyűrű

    A súrlódó kerékre egy gyűrűt szerelnek.

    Ábra

    • Vegye le a kerekeket a gépről;
    • távolítsa el a forgattyúházfedelet a 4 vagy 6 csavar kicsavarásával (modelltől függően);
    • Távolítsa el az alvázat;
    • Távolítsa el a jobb és a bal karimát (lásd a „A jobb és a bal karima eltávolítása” című részt). az alábbi ábrán) a csapágyakat fedő fedelek;

    A pilótafülke kialakítása

    Szerelje össze a teljes súrlódási szerelvényt és a hómarót, mint egészet, fordított sorrendben.

    Tippek a hófúvók megfelelő használatához

    Annak érdekében, hogy meghosszabbítsa a hókotró élettartamát és csökkentse a különböző meghibásodások valószínűségét, be kell tartania bizonyos szabályokat az ilyen típusú berendezések gondozására vonatkozóan.

    1. Mielőtt beköszönt a tél Ellenőrizze az összes rögzítőcsavart a hókotróra, és szükség esetén húzza meg újra. Ellenőrizze a szíjak feszességét és a gép összes mozgó alkatrészének állapotát is.
    2. Fordítsa a gépet fejjel lefelé, és ellenőrizze kaparótengely integritása, amelynek az a feladata, hogy lekaparja a havat a földről. Ha ez az alkatrész elkopik, és nem cserélik ki időben, az a csigaház károsodását okozza.
    3. Vigyázz! ellenőrizze az olajszintet a motor olajteknőjében. A forgattyúsházon van egy erre a célra szolgáló speciális mérőpálca. Minél gyakrabban ellenőrzi az olajszintet, annál kisebb a valószínűsége, hogy a motor meghibásodik. Az olaj átlagosan 25 óra üzemidő után fogy el.
    4. Ne állítsa le a gép motorját közvetlenül a hóeltakarítás befejezése után. Hagyja a gépet üresjáratban a csigát forogni. Ez lehetővé teszi, hogy a hókotró mozgó részei eltakarítsák a hó- és jégmaradványokat. Javasoljuk továbbá, hogy a hóval vagy jéggel borított alkatrészeket öntse le meleg vízzel, majd törölje le és szárítsa meg a csigát. Ha nedvesség került a gép fogaskerekeibe, akkor azt a következő eszközökkel lehet eltávolítani Spray paraffin (palackokban árulják). Tisztítás után a hómarót meleg garázsban vagy más zárt helyen kell tárolni.
    5. Szezononként legalább egyszer Ellenőrizze és tisztítsa meg a gyújtógyertyát. Szükség esetén cserélje ki az alkatrészt egy újjal.
    6. Szezononként egyszer minden csapágyat, váltót és vezérműtengelyt is zsírozni kell. A zsírozáshoz a következőket teheti használja a LITOL-24-et.
    7. Mielőtt a hómarót hosszabb időre tárolni kezdi, a következőket kell tenni: a gép minden részéből el kell távolítani a felgyülemlett szennyeződéseket; a gép minden egységéből el kell távolítani a nedvességet; a tartályból le kell engedni a benzint, és minden kezelőelemet meg kell kenni; az akkumulátort (ha a gépbe tervezték) ki kell venni, és a géptől elkülönítve kell tárolni.

    Az elektromos hókotrókat ugyanúgy kell kezelni, mint a benzinmotoros gépeket, kivéve a belső égésű motor karbantartására vonatkozó szabályokat.

    Értékelje ezt a cikket
    ( Még nincs értékelés )
    Balázs Kozma

    Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

    Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
    Comments: 6
    1. Ábel

      Szia! Szeretném megkérdezni, hogyan lehetne otthoni körülmények között elvégezni a hibaelhárítást egy hókotró esetében? Milyen lépéseket kellene követnem, és milyen eszközökre lenne szükségem? Köszönöm!

      Válasz
      1. Bálint

        Szia! A hókotró hibaelhárításához először is ki kell jelölni, mi a probléma. Ellenőrizd a motor olajszintjét és a hűtőfolyadékot. Ha van benzin a tankban, próbáld megindítani a motort. Ha nem indul, ellenőrizd a gyújtást és a gyertyát. Tisztítsd meg a szűrőket és a szivattyúkat. Ha a hókotró elakad, ellenőrizd a hajtóművet és a lánckereket. A hibák javításához szerszámokra, olajra és szűrőkre lesz szükséged. Ha nincs tapasztalatod, fordulj szakemberhez. Sok sikert! Köszönöm!

        Válasz
    2. László Tóth

      A kedves olvasó nevében szeretném megkérdezni, hol találhatok részletes útmutatót a hibaelhárításhoz, ha szeretnék saját kezűleg hókotrót javítani?

      Válasz
      1. Gergely

        Részletes útmutatót a hókotró javításához a hókotró gyártója vagy forgalmazója általában biztosít. Ajánlom, hogy először az adott márka hivatalos weboldalát keresse fel, ahol megtalálhatja a termék specifikációit és használati útmutatóját is. Emellett sok esetben találhat online fórumokat vagy videókat is, ahol tapasztalt tulajdonosok osztják meg a hibaelhárítási tippeket és trükköket. Ha a probléma bonyolultabb, vagy nem talál megoldást, érdemes lehet szakemberhez fordulni a hókotróval kapcsolatos javításért.

        Válasz
      2. Zsombor Csaba

        Egy jó hely az otthoni hókotró javításához a gyártó weboldala lehet, ahol általában megtalálhatók részletes útmutatók és videók a hibaelhárításhoz. Emellett érdemes lehet keresni hókotró fórumokon vagy közösségi oldalakon is, ahol tapasztalt felhasználók oszthatnak meg hasznos tippeket és trükköket. Ezen kívül könyvtárakban vagy könyvesboltokban is találhatsz szakirodalmat a témában. Fontos azonban, hogy mindig tartsd szem előtt a biztonságot és szükség esetén fordulj szakemberhez a komolyabb problémák megoldásához.

        Válasz
        1. László Tóth

          A hókotró javításának egy jó helyszíne lehet a gyártó weboldala, ahol részletes útmutatókat és videókat találhatsz a hibaelhárításhoz. Emellett érdemes lehet fórumokon vagy közösségi oldalakon is keresgélni tapasztalt felhasználók segítségéért. Szakirodalmat is találsz a témában könyvtárakban vagy könyvesboltokban. Fontos azonban, hogy mindig tartsd szem előtt a biztonságot, és ha szükséges, kérj segítséget szakembertől a komolyabb problémák megoldásához.

          Válasz
    Hozzászólások hozzáadása