A mikrohullámú sütő nélkülözhetetlen a konyhában: gyorsan felmelegítheti a korábban főzött ételeket, párolhatja a zöldségeket és a hústermékeket, fantáziadús és forró szendvicseket készíthet és még sok más…. Mint minden készülék, a sütő is meghibásodhat, és a leggyakoribb hiba a túlfeszültség miatt kiégett biztosíték. Részletesen elmagyarázzuk, mely biztosítékok a mikrohullámú sütőben és a csere algoritmusa.
A sütőhöz tartozó biztosítékokról a készülék használati utasításában tájékozódhat. Sok modern mikrohullámú sütő nem tartalmaz nagyfeszültségű biztosítékot – a gyártó egyszerűen nem rendelkezik ilyennel a gyárban, így a hálózati védőkészülék elvégzi az összes munkát. De csak akkor robban ki a magnetron áramkörben, ha a transzformátor hosszabb ideig kettős terhelésnek van kitéve.
Ez negatív hatással van a transzformátorra, és gyakran idő előtti meghibásodását okozza.
Egy másik érdekes tulajdonság, amivel csak kevés felhasználó van tisztában: amikor a A nagyfeszültségű védőelem kiégett, A magnetron kivételével minden alkatrész működik: a biztosíték be- és kikapcsol, a termék munkazajt ad, de nem melegszik. Ha a hálózati biztosíték vagy a vezérlőpanel kiég, a mikrohullámú sütő nem reagál a műveletekre – a bekapcsolásra tett minden kísérlet sikertelen (további információkért lásd: Mi a teendő, ha a mikrohullámú sütő nem kapcsol be).
A biztosíték ellenőrzése multiméterrel
Fordítsa el a gombot a hangjelzéshez, és nyomja a szondát az alkatrész különböző végeire. A nulla ellenállás azt jelzi, hogy a biztosíték jó állapotban van (0 Ohm). A kijelzőn megjelenő egyes jelzi, hogy a biztosíték kiégett. A végtelenbe hajló ellenállás törést jelez.
A biztosíték cseréjéhez a következőkre lesz szüksége hasonló biztosíték. A pontos ampermérőszám (teljesítmény) általában az elemre van bélyegezve. Ha az alkatrésznek alacsonyabb értéke van, a mikrohullámú sütő, ahogy mondják, minden zörejnél leáll, míg a túlbecslés az egész áramkör kiégését okozza.
Biztosítékcsere:
- Tudja meg, hol található az elem (használati utasítás, adatlap).
- Távolítsa el a biztosítékot fedő panelt.
- Óvatosan vegye ki a biztosítékot a reteszek sérülése nélkül (lehetőleg csipesszel).
- Az új biztosítékot is óvatosan helyezze be.
- Tegye vissza a panelt a helyére, és rögzítse azt.
Biztosíték a mikrohullámú sütőben
Előfordulhat, hogy a mikrohullámú sütő nem indul el, vagy a biztosíték folyamatosan kiég a csere után. Ebben az esetben érdemes Ellenőrizze a reteszeket. Az elem nem mozoghat, hanem szorosan illeszkednie kell közéjük: vegye ki az elemet, óvatosan húzza össze a reteszeket, és helyezze vissza a biztosítékot.
Az alkatrész ára A sütő gyártmányától és modelljétől függően. A népszerű klasszikus modellekhez való univerzális biztosítékok bármely elektronikai és készülékkereskedőnél megvásárolhatók. Az egzotikus opciókhoz a márka szervizközpontjával kell kapcsolatba lépnie. Az árak széles skálán mozoghatnak – 100-tól 2000 forintelig.
Óvintézkedések a cseréhez
Amikor a készüléket leválasztják a hálózatról, a kondenzátor egy ellenállásnak köszönhetően automatikusan lemerül. Egyes modellekben azonban ez utóbbiak hiányozhatnak vagy nem működnek. Ezért minden javítási munka elvégzése előtt mindig távolítsa el a biztosítékokat egy speciális szerszámmal Védje magát kesztyűvelA kondenzátor tárolja a korábban felhalmozott feszültséget, és leggyakrabban elég jelentős.
A kondenzátor lemerítése A biztosíték visszaállításának több módja is van. A legegyszerűbb, de nem a leghumánusabb módszer a kondenzátor érintkezőinek lezárása egy fémtárgy, például egy csavarhúzó segítségével. De ha így kezelik, fennáll a lehetősége, hogy az egész áramkör meghibásodik. különösen drága, kiterjedt funkciókkal rendelkező modellek.
A legjobb megoldás egy egyszerű 20 ohmos ellenállású ellenállás használata. A felgyülemlett feszültségtől is meg lehet szabadulni a következőkkel közönséges villanykörte. Egyszerűen zárja rövidre a keret és a bázis vezetékeit, és az áram a lámpába áramlik.
Sok felhasználó figyelmen kívül hagyja a technikusok figyelmeztetéseit, de ha el akarja kerülni az elektromos sérüléseket, amelyek végzetesek lehetnek, mindig kövesse a nagyfeszültségű alkatrészeket tartalmazó termékek javítási utasításait.
- Működés közben soha ne érintse meg a készülék belső részeit kézzel.
- A mérőműszer szondáit krokodilcsipeszekkel kell ellátni.
- A biztosítékokat csak speciális szigetelt csipesszel vagy csavarhúzóval és szigetelőnyéllel távolítsa el.
Olvasson tovább: Miért szikrázik a mikrohullámú sütő belseje?.
Bármilyen biztosíték cseréjének munkálatai során kerülje el, hogy a mikrohullámú sütő más részeit védtelen kézzel érintse meg. Ilyen esetekben jobb, ha túlságosan védekezünk, mintha súlyos áramütést kapnánk.
Hogyan lehet kicserélni a mikrohullámú sütő biztosítékát megfelelően, anélkül hogy veszélyeztetném magamat vagy a készüléket? Melyik típusú biztosítékot kellene beszerezni ehhez?