Mikrohullámú sütő fut szinte minden modern otthonban. Ez a praktikus háztartási készülék képes újramelegíteni, kiolvasztani, sütni. Egyes modellek képesek grillezni és összetett programokat futtatni az ételek elkészítéséhez. A mikrohullámú sütő működési elve nem változott a feltalálása óta. A technológia fejlődésének köszönhetően azonban a gép biztonsága nőtt, és az elektromos áramkörök képesek a működési paraméterek átfogó ellenőrzésére és pontos felügyeletére.
A mikrohullámú sütő általános működési elve
A mikrohullámú tartalmak felmelegítésének fizikája meglehetősen egyszerű. A mikrohullámú sugárzás hatással van az élelmiszer molekuláira, és a kölcsönös súrlódás miatt hő szabadul fel. De ez túl egyszerű magyarázat.
A valóságban ingadozik csak vízmolekulák. Ha azonban egy tökéletesen tiszta, desztillált folyadékot tartalmazó poharat teszünk a mikrohullámú sütőbe, a hőmérséklet a szokásos mikrohullámú üzemidő alatt csak nagyon kis mértékben változik. Akkor miért lesz forró az étel?? Ezt a határfelületen lévő molekulák, azaz a különböző anyagok közötti súrlódás okozza. És mivel minden anyag szerkezete, legyen az akár egy ehető termék, akár egy fadarab, nagy, és szükségszerűen tartalmaz vizet a szerkezetében, különböző amplitúdójú rezgések vannak.
Fontos! A mikrohullám frekvenciáját úgy tervezték meg, hogy a folyadék molekuláira a lehető legnagyobb hatást gyakorolja. Sok hő távozik belőlük, mivel intenzíven villódznak és súrlódnak a szomszédos területekkel. A száraz és kémiailag tiszta anyagok nagyon lassan melegednek fel, de ezek a természetben ritkák.
Fémeket nem szabad mikrohullámú sütőbe tenni. Amikor mikrohullámú sugárzásnak vannak kitéve, felületi áramok alakulnak ki, és szikrázó, íves meghibásodások keletkeznek a kemence belső falain. A technológia fejlődése azonban megoldást talált. Ma már számos vállalat, például a Daewoo, gyárt mikrohullámú sütőket, amelyekben Fémtárgyakat lehet elhelyezni. Számos modellben zárt áramkörök is megengedettek, különösen a perem körül fóliapréseléssel ellátott tányérok vagy fémszegélyű díszedények.
Melyek a mikrohullámú sütő építésének elemei?
A mikrohullámú sütő felépítése első pillantásra nagyon összetett. A mikrohullámú sütőben használható gombok, kijelzők és programozóeszközök száma félrevezető a készülék tulajdonosa számára. Valójában minden sütő, legyen az mechanikus, érintőképernyős, távirányítós vagy hibrid elektronikus vezérlés, ugyanazokból a funkcionális blokkokból áll:
- Mikrohullámú generáló egység, magnetron és hullámvezetők;
- feszültségátalakító rendszerben a fő modul egy nagyfeszültségű felfokozó transzformátor;
- az érzékelők csoportjának részeként történő vezérlés;
- másodlagos védelmi rendszer;
- Mikrohullámú vezérlő áramkör.
Fontos! A sütőmodell összetettségétől függően számos opciót lehet beépíteni. Például grillsütő, másodlagos hullámszórók, további mikrohullámú áramfejlesztő egységek.
Tekintsük az egyes blokkokat külön-külön, abban a sorrendben, ahogyan azokat egy tipikus mikrohullámú sütőben használják.
Vezérlő áramkör
A fő mikrohullámú áramkör, amellyel a felhasználónak foglalkoznia kell, a vezérlőegység. Nyomógombokat, mechanikus kapcsolókat és gombokat használ a mikrohullámú sütő határérték paramétereinek beállításához. Azaz a működési teljesítmény vagy üzemmód, a főzési idő stb.
A vezérlő áramkör olyan összetett lehet, amilyet csak akar. A legegyszerűbb változat a következő körkörös szabályozók, amelyek közül az egyik az időzítő relé. A működési teljesítmény és az üzemidő beállítására szolgál. Egy másik, a felhasználók számára ismerős lehetőség Hibrid, nyomógombos. Valójában a funkcionalitása nem sokkal szélesebb a mechanikus szabályozásnál.
Érintőpanel, a legtöbb esetben elvileg nem különbözik a gomboktól. Egyszerűen megbízhatóbb és karbantartásmentes. A fejlett elektronikus vezérlőáramkörök programozást tartalmaznak, azaz a sugárzás kimenetét és időzítését egy előre beállított algoritmus szerint kapcsolják.
Feszültségátalakító rendszer
A mikrohullámú sütő olyan alkatrészekből áll, amelyek nagyon veszélyesek az emberre. A legfontosabb fokozattranszformátor. Amikor a vezérlőáramkör kiadja az üzemmód aktiválására vonatkozó parancsot, legfeljebb 4 kV-ot bocsát ki. Akár 10 A vagy annál nagyobb üzemi áram is lehetséges. Ez az elektromos működési paraméter rendkívül veszélyes az emberre.
Fontos! A feszültségátalakító rendszer legfontosabb és legdrágább része a fokozattranszformátor. A magnetron, az az elem, amely nélkül a mikrohullámú sütő alapelve nem valósítható meg.
Mikrohullámú generáló egység
A magnetron a mikrohullámú sütő szíve. Alapvetően ez egy átlagos vákuumcső, hasonlóak a régi televíziós mozgóképekben használtakhoz. Csak a magnetron hoz létre intenzív, nagy frekvenciájú elektromágneses hullámot, amely akkor keletkezik, amikor az elektronok áthaladnak a mágneses mezőn.
A sugárzást előállító egység nem csak egy mikrohullámú forrásból áll. Azért, hogy a hullámokat úgymond a sütő munkaterületére juttassa hullámvezetők. Ez van a csillámlemez mögött, amit mindenki lát a mikrohullámú sütő oldalán, amikor beteszi a reggeliző tányérját.
Elsődleges és másodlagos védelmi rendszerek
Az ellenőrző érzékelők szerepe nagyon egyértelmű. Biztosítják, hogy a kulcsfontosságú elektronikus és hardveres alkatrészek egyike se érje el a kritikus üzemmódot. Az érzékelők biztosítják a készülék zavartalan működését és megelőzik a veszélyes meghibásodásokat. De a mikrohullámú sütőnek van egy emberekre tervezett védelmi rendszere. A funkciókat az alábbiakban részletesen ismertetjük.
A vezérlőrendszer tehát inicializálja a magnetront. Ők állítják be a működési paramétereket, az időintervallumokat, változtatják a teljesítményt stb. A biztonsági és a vezérlőrendszer között is van visszajelzés. Az előbbi jelzéseivel a sütő teljesen leállítható, az üzemmód megváltoztatható, szervizüzenetet adhat ki, vagy hangjelzéseket adhat ki.
Mikrohullámú hullámeloszlási minták
Először a mikrohullámú generátor működését érdemes megvizsgálni. A magnetron szerkezete a kibocsátó elem és a mágneses mezőt létrehozó tekercs. Ez a lámpa, nagyjából, folyamatosan elhasználódik. Mindenki tapasztalta már azt a helyzetet, amikor a mikrohullámú sütő egyre gyengébben melegszik a használat során. Ez egy normális jelenség, minden modellt előbb-utóbb szervizelni kell magnetron csere.
A különböző gyártók (vagy fejlettségi szintek) sütőinek mikrohullám-mintázata eltérő lehet. A megoldás standard verziójában, amelyet a következő rendszerek használnak LG és sok más gyártó esetében csak egy hullámvezető van a magnetrontól a termékterületig. Egy csillámlemezzel van lezárva, hogy megakadályozza a törmelék és a gőz bejutását.
Fontos! Az egy hullámvezetővel rendelkező modellek, amelyek meglehetősen lokalizált hullámáramot bocsátanak ki, a terméktér ellentétes oldalán lévő reflektort használnak. Ez a fal homorú zónája. Segít a mikrohullámú sugárzás egyenletesebb eloszlásában a sütő teljes üregében.
Néhány mikrohullámú sütőben Samsung más elvet alkalmaz: egy fő hullámvezető és több résantenna van felszerelve. Ez lehetővé teszi az energiaáramlás egyenletes eloszlását, egy ún 3D-sugárzás. Ezenkívül a sütő a magnetron teljesítményének változtatásával folyamatosan melegíti az ételt a teljes térfogaton.
De a mikrohullámok előállításában a legfontosabb dolog a paramétereik. A mikrohullámú magnetron kibocsátási frekvenciája 2.45 GHz a vízmolekulák rezonanciaértéke, ami nagy amplitúdójú rezgést okoz számukra. Megmelegíti az ételt. A felszíni rétegek hője fokozatosan szétterjed az ételben.
Van néhány megoldás az ételek gyorsabb felmelegítésére a sütőtérben. Ez az, amit úgy hívnak boncolók. Ez a szerkezeti egység hasonlít a mikrohullámú sütő mennyezeti ventilátorához. Azonban egy másik feladatot is ellát, mégpedig a mikrohullámok eloszlatását.
A sütő egyéb funkcionális elemei érthető céllal rendelkeznek. Például egy grillsütővel ellátott mikrohullámú sütő nemcsak mikrohullámú hatást gyakorol az ételre, hanem infravörös sugárzás. Ez a sütő szép ropogós megjelenést kölcsönöz az ételeknek. Egyes sütőmodellek további ventilátorokkal lehetnek felszerelve a hőelvezetés érdekében.
Hogyan működik a biztonsági rendszer
Érdemes részletesen kitérni a biztonsági rendszerek működésére is. Két jelentős csoportba sorolhatók.
- A hardverparaméterek felügyelete. Ezek a magnetron hőmérséklet-érzékelője, a biztosítékok, a hűtőventilátorok. Úgy tervezték őket, hogy kizárják a lehetséges baleseteket és fenntartsák a normál elektronikus teljesítményt
- Emberi védelem áramütés és mikrohullámú sugárzás ellen.
Mindenki, aki legalább egyszer szétszedte mikrohullámú sütőjét, találkozott már az elektromos áram biztonsági rendszerével. A mikrokapcsolók a kulcsfontosságú szerelési pontokon vannak elhelyezve. Ha a fedelet eltávolították, a sütő nem kapcsolható be újra. Ezt a védelmi rendszer egyszerűen nem engedi meg.
De sokkal érdekesebb az az áramkör, ami semlegesíti a mikrohullámokat… Érdemes tudatosítani, hogy a sugárzás még elméletileg sem lokalizálható a sütőüregben. A hullámok visszaverődnek az ételről. Ezért a bejárati ajtót üveg, amelyre vékony fémrácsot helyeztek. Ez az antennamodul. Ez csatlakozik a levezetőhöz, amely a tárolt energiát visszatáplálja a készülék fő áramköreibe.
Fontos! A mikrohullám interferenciát generál a vezetékekben. Egyes otthonokban ez más készülékek (különösen a Wi-Fi routerek) működéséből is érzékelhető, különösen, ha egy nyilvánvalóan olcsó, rossz zajszűrővel ellátott sütő van használatban.
Mikrohullámú áramköri diagram
A fentiek alapján nem nehéz megérteni, hogyan működik egy mikrohullámú sütő, ha csak megnézzük a sütő külsejét, belenézünk az üregbe és a hátuljára. De ha tenni akarsz valamit, akkor segít, ha alapvetően érted, hogyan működnek együtt a komponensek. A mikrohullámú sütő sematikus rajza segíthet. A lemez felépítése csak első pillantásra tűnik bonyolultnak. Azonban minden elrendezés alapvető blokkokból áll. Példaként nézzük meg a mechanikusan vezérelt analóg modellt.
Az ábrán jól látható, hogyan történik az energia átalakítása és a biztonsági rendszerek működése. Az egyik legelső áramkör mindig a mikrohullámú sütő zajszűrő (ZAJSZŰRŐ). Ez az, ami tompítja az ajtóban lévő energiaelosztó által keltett rezgéseket, megvédve az embert a nagyfrekvenciás sugárzástól.
Ezután következik a Alapvető biztonsági rendszer. Ez egy érintkezési blokk az ajtóban, az egyik a testhez való illeszkedést, a másik a retesz helyzetét, a harmadik a kilincs helyzetét figyeli. Ha ezek bármelyike nyitva marad, a sütő nem fog működni.
A harmadik funkcionális egység – a biztonsági rendszer működtetők és lámpák. Itt ez ilyen egyszerű. A tányért, a ventilátort és a lámpát meghajtó motor egyenfeszültséggel működik. Az időzítő a beállított időintervallum végén megnyitja az áramkört.
Az utolsó működő áramkör – fokozattranszformátor, magnetron hőmérséklet-szabályozó érzékelő, annak meghibásodásvédelmi rendszere és biztosítéka. A végeredmény mindig ugyanaz. A sütő fő munkaszerve, a magnetron.
Következtetésként
Bár a mikrohullámú sütő rendkívül bonyolult, sőt veszélyes készüléknek tűnhet, tanácsos rendszeresen karbantartott. Biztonságos és egyszerű. Nem kell kinyitni a tokot, hogy eltávolítsa a port a hardverről. Elegendő tisztán tartani az élelmiszerrekesz falainak felületét, az ajtó üvegét. Időről időre óvatosan távolítsa el és törölje le a hullámvezető csillámborítását. És akkor a mikrohullámú sütő stabil a gyártó garanciájának időtartama alatt.
Hogyan kell egy mikrohullámú sütőt használni? Milyen funkciói vannak? Hogyan működik az étel melegítése benne? Mik a használati tanácsok? Kell valamilyen speciális edényt használni benne?
A mikrohullámú sütőt a következőképpen kell használni: helyezzük be az ételt az edénybe, majd helyezzük az edényt a sütőbe. Válasszuk ki a megfelelő időt és teljesítményt az étel típusa szerint. Nyomjuk meg a start gombot, és várjuk meg, amíg felmelegszik az étel.
A mikrohullámú sütőnek különböző funkciói vannak, például felolvasztás, melegítés és főzés. Ezeket a funkciókat az eszközön található gombokkal lehet beállítani.
Az étel melegítése a mikrohullámú sütőben elektromágneses hullámok segítségével történik. Ez a hullám áthatol az ételen, és a molekulák rezgésbe kezdenek, melynek következtében hő keletkezik. Ez a folyamat gyors és hatékony, azonban egyenletes melegítés érdekében időnként át kell forgatni vagy el kell helyezni az ételt a sütőben.
Használati tanácsok: mindig kövessük az ételre vonatkozó útmutatót, melyben megadják az optimális melegítési időt és teljesítményt. Kerüljük a fóliázott vagy elzárható edények használatát, mert ezek gátolhatják az elégítést. Ügyeljünk arra, hogy ne használjunk fém edényeket, mert azok a sütőben szikrákat okozhatnak.
A mikrohullámú sütők használatakor fontos az elővigyázatosság és az utasítások betartása. A megfelelő edények használata és az étel típusának figyelembevétele segít abban, hogy élvezetes és biztonságos legyen a mikrohullámú sütő használata.
Egy mikrohullámú sütő helyes használata során az ételt az edénybe helyezzük, majd az edényt a sütőbe helyezzük. Az étel típusa szerint válasszuk ki a megfelelő időt és teljesítményt. Ezután nyomjuk meg a start gombot, és várjuk meg, amíg az étel felmelegszik. Fontos megjegyezni, hogy a megfelelő edények használata és az étel típusának figyelembevétele biztosítja, hogy az étel élvezetes és biztonságos legyen.
Az ételt mindig edényben helyezzük a mikrohullámú sütőbe, és a megfelelő időt és teljesítményt válasszuk az étel típusa szerint. Miután beállítottuk, nyomjuk meg a start gombot, majd várjuk meg, amíg az étel elkészül. Fontos, hogy megfelelő edényeket használjunk, és figyelembe vegyük az étel típusát, hogy biztonságos és finom legyen az eredmény.
A mikrohullámú sütő használata során az ételt egy edénybe kell helyezni, majd az edényt a sütőbe kell tenni. Az étel típusának megfelelő időt és teljesítményt kell választani. Miután megnyomtuk a start gombot, csak annyi a teendőnk, hogy várjuk meg, amíg az étel felmelegszik. A mikrohullámú sütőkön különböző funkciókat állíthatunk be, mint például a felolvasztás, melegítés vagy főzés. Ügyeljünk arra, hogy az ételt rendszeresen át kell forgatni vagy el kell helyezni a sütőben, hogy egyenletesen melegedjen. Fontos, hogy mindig kövessük az ételre vonatkozó útmutatót, és ne használjunk fóliázott vagy fém edényeket. Vigyázzunk a szikrázás elkerülésére is. A mikrohullámú sütők használatakor legyünk óvatosak és kövessük az utasításokat, és az étel típusától függően válasszuk ki a megfelelő edényeket.
A mikrohullámú sütő használata során fontos figyelembe venni az étel típusát és az optimális melegítési időt és teljesítményt. Az étel elhelyezése az edényben, majd az edény elhelyezése a sütőben, majd a megfelelő idő és teljesítmény kiválasztása után a start gomb megnyomása után várjunk, amíg az étel felmelegszik.
Az eszközön található funkciókat beállíthatjuk az étel típusa szerint, mint például a felolvasztás, melegítés és főzés. Fontos az étel átfordítása az egyenletes melegítés érdekében, valamint kerüljük a fóliázott vagy elzárható edények használatát, valamint a fém edényeket a sütőben.
Az étel melegítése elektromágneses hullámok segítségével történik, mely hatékony és gyors, azonban az utasítások és biztonsági előírások betartása elengedhetetlen. A megfelelő edények használata és az étel típusának figyelembevétele segít abban, hogy biztonságos legyen a mikrohullámú sütő használata.
Hogyan működik a mikrohullámú sütő?