Ez a kézi szerszám nélkülözhetetlenné vált különböző területeken, különösen az építőiparban és a fémmegmunkálásban. Segítségével növeli a termelékenységet. A nagyszámú különböző tartozék megjelenése a készülék funkcionalitásának jelentős növekedéséhez vezetett.
De nem minden munkavállaló, aki rendszeresen használja a munkája során, tudja, hogyan kell helyesen használni a csiszológépet. Vegye figyelembe, hogy a szögletes köszörűgép biztonságos kezelésének elemi szabályainak figyelmen kívül hagyása nagyon veszélyes veszélyes sérülések, néha végzetes. Kerülje ezt el a kezelési útmutató betartásával. A sérülések megelőzésében nagy jelentőséggel bír a szerszámok megfelelő működésének fenntartása, a megfelelő egyéni védőeszközök használata és a különböző anyagok vágásához és köszörüléséhez használt korongok helyes megválasztása.
FT-1318 sarokcsiszoló
- profi;
Stern AG230B Professzionális nagydaráló 230mm
- fogantyúval vagy anélkül.
A nagy teljesítményű gépek 380 V-os háromfázisú feszültséggel működnek, míg a háztartási gépek egyfázisú 220 V-os feszültséggel. Alacsony fogyasztású vezeték nélküli modellek is kaphatók.
A sarokcsiszoló (sarokcsiszoló) a következő feladatokat tudja elvégezni különböző anyagokkal a munka főbb típusai:
- vágás;
- csiszolás;
- Polírozás.
A bontógépek mind a háztartási, mind az ipari környezetben népszerűek. Ez a következő tényezők által biztosított széles körű funkcionalitásnak köszönhető
- széles választék különböző mellékletek különböző anyagokból különböző műveletek elvégzéséhez;
- lehetőség rögzített speciális kötőelemek segítségével;
- egyes modellekben segédfogantyúk és többféle sebességbeállítás.
Ne feledje azonban, hogy az egyes anyagokhoz csak speciális lemezeket használnak.
Milyen veszélyeket rejtenek a sarokcsiszolók
A csiszolótárcsa fűrész nagy sérülésveszéllyel járó eszköz. Ennek okai a következők:
- A munkafej nagy fordulatszáma – több mint 10 000 fordulat/perc;
- a penge nagy része nyitott (nem fedett);
- A csiszolókorong különböző méretű darabokra törhet, amelyek aztán nagy sebességgel szétrepülnek;
- a munkaterület helyes megszervezésének gyakori elmulasztása;
- Fém (vagy más anyag) vágásakor vagy apró részecskék őrlésénél.
A csiszolókorong elakadása esetén, még ha enyhén meg is billen, szinte lehetetlen a kézben tartani az elektromos szerszámot. Ezt a szerszám nagy forgási sebessége okozza. Ezért a kezdőknek ajánlott a 115-125 mm átmérőjű tárcsákkal kiegészített, kis teljesítményű modellekkel dolgozni. Ez utóbbiaknak a legkisebb hibáktól is mentesnek kell lenniük, amelyek hirtelen törésükhöz és a csiszológép bizonytalan következményekkel járó kitépéséhez vezethetnek.
Általános biztonsági szabályok
A rúdfűrész használata során a sérülésveszély minimalizálása érdekében kezelje helyesen a fűrészt. A következő használati szabályokat kell betartani:
- Mindig használja egyéni védőfelszerelés. Az üzemeltető egészségi állapotának jónak kell lennie.
- A munka megkezdése előtt ellenőrizze, hogy a motorháztető megfelelően és biztonságosan van-e rögzítve, hogy működés közben ne essen le, és a szikrák ne csapódjanak vissza a kezelőre.
- Legyen nagyon óvatos fűrészeléskor, mert az ágak miatt a szerszám kiugorhat a kezéből.
- Ne illessze a körfűrészlapokat, mivel azokat különböző orsófordulatszámokhoz tervezték.
- A szerszámnak Tartsd mindkét kezeddel.
- A munka megkezdése előtt minden felesleges anyagot el kell távolítani, és a vágási síkot a megmunkálandó munkadarabon kívül más tárgyaktól szabadon kell tartani.
- Tartson rendszeres szüneteket munka közben.
- A csiszolószerszám elakadása esetén azonnal ki kell kapcsolni.
- Stabil (kiegyensúlyozott) testhelyzetet kell fenntartani.
- Tápkábel a forgó alkatrésztől távol kell tartani, nehogy elvágja vagy rövidzárlatot okozzon.
- A szerszámot csak akkor szabad kiengedni a kezéből, ha a csiszolókorong teljesen megállt.
- Kapcsolja ki a sarokcsiszolót, amikor a munkaterületen mozog, és kapcsolja ki a hálózati feszültséget.
- Csak teljes sebességgel vág.
A fent leírt biztonsági óvintézkedéseket a sarokcsiszolók gyártói, valamint a munkavédelemmel foglalkozó szakosodott szervezetek (szolgálatok) dolgozták ki.
A biztonságos munkavégzés érdekében jobb, ha nem a legolcsóbb, hanem a jó hírű gyártóktól vásárolunk anyagokat.
A darálóval dolgozó személynek megfelelőnek és kiegyensúlyozott pszichológiai állapotban kell lennie.
Használt védőfelszerelés
A felhasználónak a sarokcsiszolóval végzett munka során a következő egyéni védőfelszereléseket kell viselnie:
- biztonsági maszk vagy védőszemüveg, amely minden oldalról takarja a szemét;
- kesztyű Vastag szövetből vagy bőrből készült;
- speciális cipők (ép, stabil) és munkaruházat;
- légzőkészülék, Beton, üveg- vagy kerámialapok, téglák, porcelánlapok, habtömbök, kő és más poros anyagok vágásakor viseljen védőkesztyűt, hogy a finom részecskék ne kerüljenek a légzőszervekbe.
Milyen módon lehet vágni a sarokcsiszolóval
Mielőtt elkezdené az anyag vágását, jó ötlet, hogy a vágógépet Ön felé vagy Öntől elfelé kell-e fordítani. A felhasználók körében nincs egyértelmű válasz, mindkét módszer működik. Ha a fúvóka az óramutató járásával ellentétesen forog, a szikrák (valamint a törött kerék) a kezelővel ellentétes irányba repülnek, de a szerszám visszacsapódása az elakadás során a felhasználóra hárul. A második esetben ez fordítva van. Biztonsági okokból úgy vélik, hogy a helyes forgás akkor van, amikor a szikrák a kezelő felé repülnek, mert amikor a szerszám elakad, a rántás az ellenkező irányba történik.
A gyártók minden esetben azt javasolják, hogy a sarokcsiszoló mozgása és a csiszolótárcsa forgásiránya az egyik oldalra. Ez jelentősen csökkenti annak kockázatát, hogy a tárcsa a megmunkálás során kikerüljön a horonyból. De így az anyagon lévő jelöléseket gyakran eltakarják a repülő szikrák.
Szerszám forgatásának módosítása a fogantyú és a védőszerkezet másik oldalra történő áthelyezésével lehetséges. Ez a legegyszerűbb módja (ha lehetséges). Egy bonyolultabb módszer a készülék elektromos áramkörének módosítása. De ez nem mindig segít.
A legfontosabb a vágószerkezet megfelelő elhelyezése, hogy a vágóvonal mindig a kezelő oldalán legyen. Ezután, ha a kefefej elakad, a vágógépet oldalra kell rántani.
Vágáskor a munkasík nem változhat, és nem lehet billenés. A tárcsáknak alkalmasnak kell lenniük a vágandó anyaghoz. Például betont, csempét vagy követ különböző átmérőjű gyémántcsiszolókorongokkal vágnak.
Az első módszer jobb hűtést eredményez, de szennyeződést hagy maga után, a második módszer viszont sok port termel. A nedves módszert nagy mennyiségű munka elvégzéséhez, a száraz módszert pedig egyetlen vágáshoz használják.
Minden anyagot mindig egyenletesen vágjon, hogy a vágókorong lassan, szinte kizárólag a gép súlya alatt süllyedjen bele. Ez megakadályozza a tárcsa elcsavarodását és csökkenti az elakadás kockázatát. Ha a folyamat lelassul, cserélje ki a vágófejet egy újjal.
A vágófűrészt a kezelési útmutató és a biztonsági utasítások szerint használja. A munkadarabnak a szerszám mozgási irányában kell forognia. Indítás előtt mindig járassa a gépet üresjárati fordulatszámon. Ne engedje, hogy a hegesztőgép vibráljon, melegedjen vagy bármilyen idegen zaj jöjjön ki belőle. A csiszolókorongokat sérülésmentesen kell használni. A legveszélyesebb tényező a visszarúgás. Ennek megelőzése érdekében el kell kerülnie a kerekek elakadását, amikor szünetben vágja az anyagokat.
Hogyan tudom biztosítani a biztonságos használatát a darálónak? Milyen lépéseket kell követnem, hogy elkerüljem a baleseteket és sérüléseket?
Hogyan lehet biztosítani a biztonságos használatot a darálónál? Milyen óvintézkedéseket kell tenni a balesetek elkerülése érdekében?
A daráló biztonságos használatának biztosítása érdekében számos óvintézkedést kell betartani. Először is fontos ellenőrizni, hogy a daráló teljesen kikapcsolt állapotban van-e, mielőtt bármilyen javítást vagy karbantartást végeznénk rajta. Emellett fontos felügyelni a munkát, és mindig megfelelő védőfelszerelést viselni, mint például szemüveget és kesztyűt.
Fontos, hogy a darálót mindig stabil alapon helyezzük el, hogy elkerüljük az esetleges felborulást. Emellett fontos, hogy csak az erre a célra kijelölt anyagokat daráljuk, és soha ne próbáljuk meg erőltetni a gépet túl vastag vagy kemény anyagok feldolgozásakor. Mindig kövessük az adott daráló gyártója által előírt utasításokat, és soha ne hagyjuk felügyelet nélkül a működő gépet.
Ezek az óvintézkedések segítenek abban, hogy biztonságosan használjuk a darálót, és minimalizáljuk a balesetek kockázatát. Fontos, hogy mindig óvatosan járjunk el, és ne hagyjuk figyelmen kívül a biztonsági előírásokat.
Hogyan lehet biztosítani a biztonságos használatot a daráló esetében?
A biztonságos használat érdekében a darálót mindig stabil és sík felületre helyezzük. A darálót csak akkor kapcsoljuk be, ha a fedél teljesen rá van zárva és a tartály is megfelelően illeszkedik. Mielőtt bekapcsoljuk, ellenőrizzük, hogy a környezetben nincs semmilyen akadály, ami veszélyeztetheti a használatot. Soha ne nyúljunk a darálóba, amíg az be van kapcsolva vagy a pengék még forgásban vannak. Használat után mindig kapcsoljuk ki és húzzuk ki a daráló hálózati csatlakozóját. Ügyeljünk arra, hogy ne legyenek gyerekek a daráló közelében, és soha ne hagyjuk figyelés nélkül működés közben. Rendszeresen takarítsuk és tartsuk karban a darálót, hogy megelőzzük a meghibásodásokat és a baleseteket.
A daráló biztonságos használatához fontos, hogy mindig stabil és sík felületre helyezzük. Csak akkor kapcsoljuk be, ha a fedél megfelelően zárva van és a tartály is helyesen illeszkedik. Mindig ellenőrizzük, hogy nincsenek akadályok a környéken, ami veszélyeztetheti a munkát. Soha ne érjünk a darálóba, amíg az be van kapcsolva vagy a pengék még mozognak. Használat után mindig kapcsoljuk ki és húzzuk ki a hálózati csatlakozót. Ne engedjük a gyerekeket a gép közelébe, és soha ne hagyjuk őket felügyelet nélkül. Ne feledkezzünk meg a rendszeres takarításról és karbantartásról sem, hogy megelőzzük a meghibásodásokat és a baleseteket.
Hogyan lehet szakszerűen és biztonságosan használni a darálót? Milyen óvintézkedéseket kell betartani a művelethez? Milyen anyagokat szabad és milyeneket nem ajánlott megdarálni? Kisgyermekes családban hogyan lehet elkerülni a baleseteket? Köszönöm a segítséget!