Hogyan kell helyesen földelni a kazánt az áramütés veszélyének elkerülése érdekében?? Ez egy fontos kérdés, amellyel komolyan kell foglalkozni. A mai lakások és házak szó szerint tele vannak mindenféle elektromos berendezéssel. Kényelmet, otthonosságot biztosít, és a modern élet elképzelhetetlen lenne nélküle. Ugyanakkor azonban a hálózathoz való állandó csatlakoztatás fokozott veszélyforrást jelent. Ezt megelőzheti azzal, hogy az elektromos biztonsági előírásoknak megfelelően földeli otthonát.
Védőföldelés
Munkavégzés
A kazán vezető részein átfolyó elektromos áram saját elektromos áramot hoz létre elektromágneses mező. A fűtőberendezés fém részeiben annak hatására kóboráramok keletkeznek, amelyek hozzájárulnak a korrózióhoz, ezen alkatrészek megsemmisüléséhez. Ugyanezt a hatást váltják ki a környezetet kitöltő egyéb elektromos készülékek mezői is. Néhány érzékeny ember képes ezt enyhe bizsergésként érzékelni. s kóboráramok A funkcionális (működő) földeléssel foglalkozni kell.
A földelőberendezések szerepe a következő:
- véd az elektromos túlfeszültségek ellen;
- a kóboráramokat elterelik;
- Az a tény, hogy a kazán otthon is javítható.
Ez a fajta biztonsági intézkedés különösen fontos Párás helyiségek esetén, A vízmelegítőt gyakran a következő körülmények között üzemeltetik. A készülék földelő hálózathoz való csatlakoztatása nullára csökkenti az esetleges negatív hatásokat. Meghibásodás esetén a vezetékre szerelt megszakító túláramvédelme működésbe lép (földzárlatok esetén), jelezve, hogy probléma van.
Útmutató a munka önálló elvégzéséhez
A múltban a többszintes házak lakásaiban lévő kazánok földelése gyakran úgy történt, hogy a kazánok burkolatát az épület feltételezett földelt fém közműveihez csatlakoztatták. Erre a célra használják a vízmelegítőt fűtési csövek, a vasbetonszerkezetekből kiálló vízvezetékek. Ellentétes az elektromos berendezések üzemeltetési szabályaival.
Napjainkban földelővezetőket (a külvilággal való látható összeköttetéshez) különösen az új épületek fürdőszobáiban használnak, és háromvezetékes kábeleket csatlakoztatnak a lakások összes aljzatához. Elegendő a külön vezetett véget a vízmelegítő testén lévő speciális érintkezővel összekötni.
Az ilyen épületek lakáskiosztóinak áramellátása főként kétvezetékes vezetékekkel történik. A hálózati pontok földeléséhez a vezetékeket teljesen ki kell cserélni.
A háromvezetékes kábelen kívül, magánlakásokban Földelő áramkörre van szükség. Ebben az esetben az eljárás a következő:
- A háztól és a kapcsolótáblától 3-5 méter távolságra egy körülbelül fél méter mély gödröt ásnak;
- A rendszer egy egyenlő szárú háromszög (oldalméretek – 1200-1500 mm) kalapált fém csapok (csövek) átmérője 1,5 cm, hossza legalább 2 méter;
- az elektródák tetejét legalább 4 cm széles és 0,4 cm vastag fémrúddal hegesztik össze;
- A földelővezetőt egy csavaron vagy hegesztett fülön rögzítik a gyűjtősínhez, és felvezetik a kapcsolótáblához;
- Temesse el az építményt.
Így a kazán földelése két vezetéken keresztül történik: a konnektoron és egy látható külső vezetéken keresztül. A kapcsolótáblában egy speciális gyűjtősínre vannak csatlakoztatva.
Egyéni ajánlások
A vízmelegítő földelése előtt fel kell szerelni magunkat egy szokásos villanyszerelői kéziszerszámkészlettel: fúrógép (perforátor), fogyóeszközök (huzal, csavarok, csavarok, alátétek és mások), létra. Egy multiméter, egy kétpólusú mutató vagy egy csavarhúzó-indikátor nem feltétlenül felesleges.
A földelőrendszert lehetőleg külön, látható áramkörként kell kialakítani, hogy vizuálisan, készülékek nélkül is ellenőrizhető legyen. Ajánlatos további védőkapcsoló eszközök telepítése és az összes csatlakozás állapotának rendszeres időközönkénti ellenőrzése. 3 havonta szemrevételezéssel ellenőrizni kell, és évente egyszer a csavarkötéseket meg kell húzni. Van még néhány egyéb ajánlás is.
- A kábelezés vezetékes kábelcsatornákban A mennyezeten és a falakon kívül. Illetve erre a célra válaszfalakat, merülő kábeleket, elosztódobozokat és vezetékdobozokat készítenek.
- A csatlakozásokon (aljzatokon, kapcsolótáblákon) végzett minden munkát teljes áramtalanítással kell végezni.
- A létrehozott földelő hurok impedanciája nem haladhatja meg a 4 ohmot.
- A fém alkatrészek korrózióját a speciálisan bevont elektródák használata késlelteti.
Földelt vízmelegítő – biztonságos készülék. Az áramütés veszélye nélkül használható. Elég könnyű egy védőáramkört saját maga összeállítani az összes szabály szerint. Ahhoz, hogy megbizonyosodjunk a megbízhatóságáról, gondoskodni kell az időszakos ellenőrzésekről.
?
Hogyan kell helyesen földelni a vízmelegítőt otthon, ha valaki maga szeretné elvégezni ezt a feladatot?