Rögtönzött napelemes vízmelegítők

Ha valaha is jártál délen, valószínűleg gyakran észrevetted, hogy a házak tetején állva. Az útmutatók elmagyarázzák, hogy ezek a napelemek a víz és a lakás fűtésére szolgálnak. Ahogy külföldön, úgy nálunk is progresszív embereket támogatnak alternatív energiaforrások. A napkollektoros vízmelegítő az egyik ilyen sikeres találmány, amely télen is megfelelően működik.

Hogyan működik a napenergia a készülékben

A Nap egy nagyon erős, és ami a legfontosabb, végtelen hőenergiaforrás. Senki sem kér pénzt a használatáért, ezért érdemes elgondolkodni azon, hogyan használhatod ki az előnyödre. A gyárilag gyártott napkollektoros vízmelegítők sok pénzbe kerülhetnek. Ha megismeri egy ilyen eszköz elveit, akkor valami hasonlót készíthet a saját kezével. oktatás 1 Ha egy ilyen eszköz elveit megismeri, akkor a saját kezével készíthet valami hasonlót. Bár több példa is van ilyen eszközre.

Vízmelegítő

A hőátadás egyéb változatai

Nyilvánvaló, hogy a fent említett esetben nem mutatható ki amatőrség. De van egy másik változata is a nyomás nélküli napkollektoros kazánnak. Itt A hőátadás közvetlenA réztekercset egy téglalap alakú burkolat zárja körül. Ezután csatlakozik a tárolótartályhoz. A víz itt természetes módon kering, és a napsugarak azonnal felmelegítik, növelve az egész tárolótartály melegét és teljes tartalmát. A tekercscsövet egy sötét színű fémlemezbe nyomják. Robusztus üveg révén további védelemmel rendelkezik a csapadékkal szemben.

Van egy hátránya – ez a kialakítás csak felhőtlen, napos időben fog jól működni.

Végül, egyszerűen csatlakoztathatja a napelemeket egy hagyományos vízmelegítőhöz. Ez a konstrukció nagyon drága, de egész évben működhet.

Rögtönzött napelemes vízmelegítők

A ház fűtésének ökológiai megközelítése iránti vágy dicséretes – annál is inkább, mert egy ilyen rendszert saját kezűleg készíthet. Nézzük meg néhány érdekes gyakorlati megvalósítását az ilyen tervek, és milyen hatékonyak a házi készítésű napkollektoros vízmelegítők.

Egy egyszerű napelemes vízmelegítő

Az egyszerű megoldás az lenne, ha egy (legfeljebb két) feketetartályt telepítenénk a ház tetejére. A házban lévő vízvezetékhez van csatlakoztatva – ami azt jelenti, hogy jó napsütésben a meleg víz közvetlenül a zuhanyzóba áramlik (nyáron a melegben a fűtés gyorsan megtörténik).

Egy kazánváltozat

Mindkét esetben vannak jelentős hátrányok:

  1. Egy egyszerű tartály hatástalansága felhős időben.
  2. A fűtőedényt minden reggel meg kell tölteni, és le kell fedni. Ha a nap felhők mögé bújik, akkor mérje fel a felmelegedett víz mértékét, és további felhasználás céljából engedje le a vizet.
  3. A lapos vályúszerű eszköz rossz, hogy meg kell tartsa vízszintesen. Nem élünk a trópusokon, ami azt jelenti, hogy télen a nap magasan a horizont fölé emelkedik, a készülék hatékonysága csökken.

Sokkal hatékonyabb, hogy további telepítés a kollektor, bár ismét házi készítésű. A hőfogadó méretezése után építsen egy héjat, amelyben a tekercset elhelyezi. Releváns hőszigetelés – ezért jobb, ha a tekercstestet fából készítik. A második pont a hátsó fal szigetelése (lehetőleg habosított polisztirolnal).

Hogyan kell összeszerelni egy hűtőbordát

A legegyszerűbb napkollektoros vízmelegítő lehet, hogy a saját kezét a rendszer ezeket az alkatrészeket:

  • tárolótartály;
  • utántöltőtartály;
  • a gyűjtő.
Fűtési opció

Mi kell egy ilyen tekercsnek a hőcserélő felülete legyen?? A következő esetekben acélradiátorok méretük, de annak érdekében, hogy ne növeljék a ház súlyát, ne szereljenek be két panelnél többet. Más anyagokkal a helyszínen kell majd számolni.

A burkolat készülhet rétegelt lemez és fadeszkák. Az elülső oldalon érdemes tartós és átlátszó polikarbonátot alkalmazni, amely olyan jól néz ki, mint az üveg. Maga a tárolótartály a következőkből készül lemezanyag. Vagy még jobb, ha veszel egy kész tankot. Csatlakozó csövekként ajánlott a műanyag (A fém műanyag csövek jó választás).

A házi készítésű napkollektoros vízmelegítők jellemzői

A házi készítésű kazán előnyei nyilvánvalóak:

  • a lehető legtovább teljes terheléssel működjön;
  • A kezdeti anyagberuházás megtérülése;
  • üzemanyag-fogyasztás;
  • a termék azonnal használatra kész.
házi készítésű fűtőberendezés

Mindezek a szempontok azonban csak akkor pozitívak, ha bizonyos fontos feltételek teljesülnek.

  1. A készülék paramétereinek pontos beállítása. A tervezési terhelésnek közel kell lennie a szokásos napi fogyasztáshoz.
  2. Az állandó melegvíz-ellátás biztosítása érdekében felszerelhet egy kiegészítő fűtés. Ajánlott bekapcsolni, ha a naperőmű nem biztosítja a szükséges terhelést. Ez az elem a vízhőmérséklet-különbség kiküszöböléséhez szükséges.
  3. Fontos a terhelés megfelelő elosztása, amelynek egyik paramétere a víz áramlási sebességének szabályozása.
  4. Ha a vizet nem kell azonnal elfogyasztani, a tartályban a következőkre van szükség további hőszigetelés. Az utolsó pont vonatkozik a felhős napokra is (vastagabb szigetelés ajánlott).
  5. A hűtőborda bevonatának növelnie kell az abszorpciós képességét (a legegyszerűbb fekete festékkel, ideális esetben szelektív bevonat jobb).
  6. A tartályban két napra elegendő melegvíznek kell lennie.
  7. A gyűjtőcsőből a tartályba futó csöveket a lehető legkevesebb hosszúságúra kell csökkenteni, és jól szigetelni kell, hogy a hőmérséklet-emelkedést fenntartsák.
  8. A hidegvíz-bemeneti csőnek a tartály alján kell elhelyezkednie. A felmelegített víz felfelé áramlik. A kimenet felett helyet kell hagyni a rendszerben a távozó melegvíznek.
  9. Most a tartály telepítése: ha ezt egy épületben teszi, akkor jelentősen csökkenti a hőveszteséget. Ha mégis, akkor is a lakókörnyezetbe jutnak, nem pedig a levegőbe. A padlás például jó hely erre. Amikor tetőre szerelés Fontos, hogy a kollektort dél felé orientáljuk és a helyi szélességi körhöz döntsük (ez egész évben növeli a hatékonyságát). A legjobb szög télen 60 fok, nyáron 30 fok lenne; a gyakorlatban jobb, ha egyszerre 45 fokot adunk meg.
  10. A ház szerkezetének készen kell állnia arra, hogy ellenálljon egy teli tartály terhelésének.
  11. Egy másik fontos pont: hogyan lehet megakadályozni a rendszer befagyását hidegebb éghajlaton?? Használható szigetelő levehető fedél, vízelvezető berendezés telepítése vagy fagyálló oldat használata vízben. Az utóbbi lehetőség népszerűvé vált – csak ebben az esetben egy spirál tekercsbe öntik, amelynek falain keresztül a hőcsere megtörténik.

A napkollektoros vízmelegítő használata megtakarítja az üzemanyagköltségeket és csökkenti a szénlábnyomot. Egy ilyen rendszer saját maga is felépíthető – fontos, hogy rendelkezzen minimális vízvezeték-szerelési ismeretekkel, és kövesse a fenti ajánlásokat.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 2
  1. Dániel

    Hogy működnek ezek a rögtönzött napelemes vízmelegítők és milyen hatékonyságot lehet tőlük várni?

    Válasz
  2. Gergő Cziráki

    Elnézést a találkozásért, de lenne egy kérdésem az rögtönzött napelemes vízmelegítőkkel kapcsolatban. Mennyire hatékonyak ezek a rendszerek a magasabb latitudón található területeken? Van-e szükségük folyamatos napsütésre működésükhöz, vagy tudnak energiát termelni felhős időben is? Köszönöm előre is a válaszukat!

    Válasz
Hozzászólások hozzáadása