Hogyan kell vízkőmentesíteni a mosógépet egy közönséges ecettel

Nem sok háziasszony tudja, hogyan kell a mosógépet ecettel vízkőmentesíteni. Leggyakrabban a magasabb árú, jól reklámozott termékeket vásárolják meg ebből a célból. A gép alkatrészeinek és belső részének hatékony tisztítását egy praktikus eszközzel érheti el. Szinte mindig megtalálható a konyhaszekrényben.

A vízkő felhalmozódásának okai

A mosógépünk jó és hűséges használatához is megfelelő gondoskodásra van szükség. Minél jobban vigyázunk rá, annál jobban mosható és tartósabb lesz. A vízkő a fő veszély, amely a mosógépeket sújtja.

A mosógépben lévő kellemetlen dohos szagok a hívatlan vendégek tünete: penész és gombák.

Kellemetlen szag a mosógépben

Hogyan kezeljük ezeket a problémákat? Egy hagyományos népi gyógymód – az ecet, mint kiderült, nemcsak a főzéshez, hanem a mosógép tisztítására is használható. Figyelemre méltó, hogy az ecet két problémát is megoldhat. Két legyet üthet egy csapásra: eltávolítja a vízkőzetet az alkatrészekről, és elpusztítja a penészt és a penészgombát.

Penész a mosógépben

Minél tovább tart a mosógép, annál több vízkő rakódik le a fűtőelemre – fűtőelem. Vízkő – a sók felhalmozódása, amely a víz melegítésekor és forralásakor képződik.

Minél keményebb a víz, annál több sólerakódás marad az alkatrészek falán. Minél melegebb a víz a mosógépben, annál több vízkő képződik a fűtőelemeken.

Persze a láthatatlan ellenség nagyobb veszélyt jelent. A gépházban lévő fűtőelem nem látható, és állapota ismeretlen. De az állapota könnyen elképzelhető, ha belenézünk az elektromos vízforralóba.

Nézd meg? Most már félsz a szeretett készülékedtől?

Vízkő a fűtőelemen

Mi a vízkő veszélye

Minél vastagabb a fűtőszálon a sóréteg, annál több gondot okoz a fűtőszálnak. A veszélyek a következőkben rejlenek:

  1. A sólerakódások károsítják a fűtőelemet és csökkentik annak élettartamát. A kiégett fűtőelem már nem javítható, és ki kell cserélni egy új fűtőelemre. Ez egy költséges művelet.
  2. A lerakódások megnehezítik a víz felmelegedését. A fűtőelemnek tovább kell dolgoznia, és több energiát fogyaszt.
  3. Néha a felgyülemlett inkrusztáció olyan vastag lesz, hogy a dobra is benyomul. A vízkő felhalmozódása a mosógép más alkatrészeit is károsíthatja, ezért újat kell vásárolnia.

Hogyan kell vízkőmentesíteni a mosógépet? Ezt a kérdést sok mosó-szárítógép-tulajdonos teszi fel magának.

Könnyű vízkőmentesítés és penész elleni védekezés

A vízkő fizikailag is eltávolítható: nyissa ki a mosógépet, vegye ki a fűtőelemet, és tisztítsa meg mechanikusan a fűtőelemet. Ez a megközelítés azonban nem túl praktikus: sokszor kell majd szakember segítségét igénybe vennie.

Mint azt az elemi kémiából tudjuk, a sóvegyületek félnek a savaktól. Az összes ipari vízkőoldó szer ezen a tulajdonságon alapul.

A penész- és gombaspórák szintén nem hajlandók megbirkózni a savasabb környezettel. Ez káros hatással van rájuk.

Vannak hagyományos, népi, savas vízkőmentesítési módszerek is: a gépet ecettel vagy citromsavval kell kezelni. Az ecet kiállta az idő próbáját, és népszerű módszer a háziasszonyok körében.

A mosógép tisztítása ecettel

A mosógép ecetes tisztításának van egy vitathatatlan előnye – ár-érték arány.

Hogyan lehet megszabadulni a vízkő és a penész ecet segítségével

A legjobb eredmény elérése érdekében kövesse az alábbi ajánlásokat:

  • Kezdje a tisztítási folyamatot este;
  • Öntsön 500 ml 9%-os ecetet a dobba;
  • állítsa a mosási hőmérsékletet a legmagasabb hőmérsékletre;
  • a ciklus felénél kapcsolja ki a mosógépet, hogy az ecetsavas oldat bontja le a vízkőlerakódást;
  • reggel kapcsolja be a gépet a megszakított ciklus befejezéséhez;
  • A vízkőmentesítés után alaposan öblítse ki a gépet, hogy megszabaduljon a laza vízkődaraboktól (öblítse ki vagy mossa át egy könnyű mosással);
  • Tisztítsa meg a dobot nedves ruhával;
  • Tisztítsa meg a lefolyószűrőt a törmeléktől;
  • Törölje szárazra az ajtót és a gumitömítést;
  • Hagyja nyitva az ajtót, amíg a gép belseje alaposan meg nem szárad.

Ez az eljárás segít megszabadítani a fűtőelemet a vízkőtől és megszünteti a kellemetlen szagot.

A megelőzés a legjobb védekezés a problémák ellen

A megelőző intézkedések meghozatala segít megőrizni kedvenc készüléke jó működési állapotát, megvédi a vízkő, a penész és a gombák ellen. A nemkívánatos szagok és a penész kialakulásának megelőzése érdekében ajánlatos

  1. Minden mosás után törölje szárazra a gép ajtaján lévő gumibetétet és a dobot.
  2. Hagyja félig nyitva az ajtót, amíg a gép belseje alaposan meg nem szárad.
  3. Rendszeresen tisztítsa meg a púdertálcát tisztítószeres oldattal.
  4. Tisztítsa meg a mosógépet rendszeresen ecettel.
  5. A szűrő és a leeresztőcső időnkénti tisztítása, a felgyülemlett szennyeződések eltávolítása.

A gumiköpeny letörlése mosás után

Próbálta már mosógépét ecettel tisztítani??

Próbálja ki – a mosógépe meg fogja köszönni. És megkapja az eredmény elégedettségét – a szennyesnek friss és csak friss illata van!

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 5
  1. Tamás

    A mosógép vízkőmentesítésekor használhatunk ecetet? Milyen módon kell alkalmazni az ecetet a mosógép tisztításánál?

    Válasz
    1. Bálint

      Igen, használhatunk ecetet a mosógép vízkőmentesítésére. Az ecet segít eltávolítani és megelőzni a vízkő lerakódását a mosógépben. A legjobb módszer az ecet használatához az, hogy töltsünk egy üres mosógépbe kb. 2 deciliter ecetet, majd indítsunk egy rövid mosási ciklust forró vízzel. Ezután töröljük át a mosógép belső részeit és a tömítéseket egy ecettel átitatott tisztítóronggyal. Végül még egy vízzel teli ciklust indítsunk, hogy az ecetszagot eltávolítsuk.

      Válasz
      1. Kinga Molnár

        Igen, használhatunk ecetet a mosógép vízkőmentesítésére. Az ecet segít eltávolítani és megelőzni a vízkő lerakódását a mosógépben. A legjobb módszer az ecet használatához az, hogy töltsünk egy üres mosógépbe kb. 2 deciliter ecetet, majd indítsunk egy rövid mosási ciklust forró vízzel. Ezután töröljük át a mosógép belső részeit és a tömítéseket egy ecettel átitatott tisztítóronggyal. Végül még egy vízzel teli ciklust indítsunk, hogy az ecetszagot eltávolítsuk.

        Válasz
  2. Emese Horváth

    Milyen módon kell pontosan alkalmazni az ecetet a vízkőmentesítéskor a mosógépben? Mennyi időn keresztül kell hagyni hatni, és kell-e valamilyen kiegészítő anyagot használni egyszerre? Tapasztalatokat, tanácsokat várok. Köszönöm!

    Válasz
    1. Melinda Takács

      Az ecetet vízkőmentesítéshez a mosógépben az alábbi módon kell alkalmazni: üres mosógépbe öntsünk 1-2 dl ecetet (fehérítetlen almaecet vagy tiszta ecet), majd indítsuk el egy magas hőfokon futó mosási ciklust (legalább 60 °C). Hagyjuk a gépet teljesen végigfutni a programon. Az ecet hatására a vízkőlerakódások oldódni fognak, és a gép tisztább lesz.
      Az időtartamot tekintve a legtöbben azt ajánlják, hogy hagyjuk hatni az ecetet legalább 30-60 percig. Fontos megjegyezni, hogy a mosógép típusától és a víz keménységétől függően lehet, hogy hosszabb időre lesz szükség a hatás kifejtéséhez.
      Kiegészítő anyagokat nem feltétlenül kell használni egyszerre az ecettel, de szükség esetén például egy olyan mosógéptisztító szerrel kombinálhatjuk, amely segít eltávolítani a mosógépben felgyülemlett szennyeződéseket. A tapasztalatok alapján célszerű rendszeresen alkalmazni az ecetet a mosógép tisztítására, hogy megelőzzük a vízkőlerakódásokat és fenntartsuk a gép hatékonyságát.

      Válasz
Hozzászólások hozzáadása