A vízkő jelentősen csökkenti a készülék élettartamát. Ezért a háziasszonyok számára elengedhetetlen, hogy tudják, hogyan lehet gyorsan és hatékonyan vízkőmentesíteni a mosógépet, és mit kell tenni a vízkő jövőbeni megelőzése érdekében.
A vízkő felhalmozódásának okai
A vízkő számos háztartási készülékkel kapcsolatos probléma, nem csak a különböző mosógépekkel. A gőzkazánokat, vasalókat, vízforralókat, sőt még néhány elektromos kandallót is érint a vízkő. Azokon a részeken képződik, ahol a víz elpárolog vagy felmelegszik. Azaz az automata mosógépben a vízkőnek kitett fő elem a következő A FŰTŐELEM (a cső alakú elektromos fűtőtestek jelölése). A fűtőelem meghibásodása a fő hiba, ami miatt a gép leállítja a víz melegítését, és hideg vízzel kezd el mosni.
A különböző sók, rozsda és egyéb szennyeződések jelenléte a vízben vízkő kialakulását okozza.
Minél szennyezettebb és keményebb a víz, és minél több sót tartalmaz, annál gyorsabban képződik vízkő a fűtőszálon.
A só felmelegítésekor a sószemcsék szén-dioxidra és szilárd csapadékra bomlanak, amely a fűtőelemre rakódik le. Bármilyen, még ha nagyon vékony is a lerakódás, megakadályozza a fűtést; ha a gépet évek óta nem tisztították, csak hideg vízre lesz szüksége a mosáshoz. Egy másik hátránya a növekvő energiafogyasztás. Ennek fő oka, hogy a vízkő rossz hővezető képességgel rendelkezik.
Hogyan kell vízkőmentesíteni egy mosógépet?? Hogyan lehet eltávolítani ezt a kellemetlenséget? Lehetséges a vízkő eltávolítása szakértő segítsége nélkül?? Hogyan kell tisztítani a mosógépet? Van néhány válasz, és ma megvizsgálunk néhányat közülük.
Első módszer – mechanikus
Hogyan kell vízkőmentesíteni egy mosógépet? Minden felhasználó, akinek a gépe leállította a vízmelegítést, felteszi magának ezt a kérdést. Most megvizsgáljuk a legbonyolultabb módszert – mechanikai. Ehhez távolítsa el a fűtőelemet, és egy kaparóval tisztítsa meg az esetleges berakódásokat. Ez a módszer nem mindenki számára alkalmas, mivel az ilyen tisztítás munkaigényes és károsíthatja a fűtőelemet.
A második módszer – citromsav
Ez egy kiváló, olcsó vízkőoldó. A vízforralók és vasalók vízkőtelenítése citromsavas ecettel meglehetősen triviális folyamat, amelyet mindenki legalább egyszer már megtett. Miért ne használhatná ugyanezt a módszert a gép vízkőmentesítésére??
Hogyan tisztítsuk meg a mosógépet a vízkőtől és a vízkőtől egy közönséges citromlével?? Egy legfeljebb 4 kg szennyest tartalmazó készülék tisztításához körülbelül 60 gramm citromsavra van szükség. A boltokban gyakran legfeljebb 20 grammos tasakokban árulják. Ez azt jelenti, hogy meg kell tennünk a minimális három tasak. Ha nagy mennyiségű ömlesztett savkészletünk van, mérhetjük kanálban: egy evőkanálnyi körülbelül egy tasak, azaz 20 gramm.
Miután megvásároltuk és előkészítettük a megfelelő mennyiségű mosószert, kezdjük el a tisztítást:
- Öntsük az oldat nagy részét a poros tartályba, a többit pedig magába a dobba.
- Ha a vízkő nem elég, és a gép új, akkor válasszon bármilyen teljes értékű mosási módot, például pamut 60. Ha gyakran és elég magas hőmérsékleten mos (ilyen körülmények között a vízkő gyorsabban képződik), és a gép több éves, akkor használja a pamut üzemmódot 90.
- Ezután megnyomjuk a start gombot, és várjuk az eredményt.
Ha a víz nem túl kemény, három-négy havonta egyszer vízkőtelenítheti a mosógépet. Ha a minőség hagy kívánnivalót maga után, akkor a legjobb, ha havonta egyszer tisztítja a készüléket.
A mosógépek vízkőmentesítésének ezen módszerének előnyei:
- Nagyon egyszerű és hihetetlenül olcsó. A szakember hívása, a speciális ügynökök megvásárlása sokkal többe kerül. A citromsav nagyon jó vízkőoldó a mosógépek számára.
- A citromsav ilyen kis mennyiségben ártalmatlan. Az egyes mosások során hozzáadott speciális mosószerek azonban a ruhákon maradhatnak.
- A citromlé nagyszerűen megszabadítja a gépet még a legnagyobb vízkőlerakódásoktól is. A vízkő ellen nem rosszabb, mint a speciális vegyszerek, mivel a karbonsavak közé tartozik, amelyek a sókkal és fémekkel érintkezve reakcióba lépnek.
Egy óvatossági intelem a citromsavval kapcsolatban:
- Nem tanácsos az előírt mennyiségnél többet használni.
- A gépet nem szabad az ajánlott hőmérséklet (90 fok) felett bekapcsolni.
A harmadik módszer az ecetsav
A felhasználók szerint a mosógépet ecetsavval is vízkőmentesítheti. Ez a módszer kevésbé népszerű és ritkán használják. De az ecetsav is nagyon hatékony, és segít megszabadulni a vízkőtől. Ez sokkal agresszívabb, mint a citromsavas ecet, ezért nagyon óvatosan használja. Végül is, nem akarja elveszíteni a mosógépek gumi alkatrészeit?
A vízkő eltávolítása mosógépben ecettel:
- A mosási ciklus megkezdése előtt mindig távolítsa el az összes tárgyat a dobból – ellenkező esetben megsérülhetnek.
- Öntsön fél csésze 9%-os ecetet a mosószeres fiókba. Ne felejtsen el kesztyűt viselni, mivel a vízkőoldó a kezén lévő bőr korrózióját okozhatja.
- Futtassa a gépet. A mosási mód legyen a leghosszabb, és a hőmérséklet – magas.
- Fél óra elteltével nyomja meg a szünet gombot, majd egy vagy másfél óra elteltével indítsa újra.
- Mosás után öblítse ki a dobot és a mandzsettákat vízzel. Figyeljünk a poros tartályra, mert oda tesszük az ecetet.
- A legvégén futtasson le egy rövid mosást, hogy eltávolítsa az ecetmaradványokat a gépből.
Ennek az eljárásnak az előnyei hasonlóak a citromsavas módszer előnyeihez. A termék olcsó, önmagában is használható, megbirkózik a legsúlyosabb szennyeződésekkel, még a penész ellen is küzd. Az ecet minden háztartásban megtalálható, és kiválóan alkalmas gépek tisztítására és vízkőmentesítésre.
Ennek a módszernek azonban van egy hátránya: kellemetlen szagú, ami miatt további mosást kell futtatni.
Negyedik módszer – speciális jogorvoslatok különböző vállalatoktól
Ön dönti el, hogy a fenti módszereket használja-e vagy sem. A nem megfelelő mennyiségű sav vagy ecet károsíthatja a gépet. Aki kételkedik, választhat bármilyen speciális vízkőoldót.
A piacon vannak a gépgyártók által forgalmazott vízkőoldó szerek. A Candy, az Electrolux, a Bosch és még sokan mások is rendelkeznek ilyenekkel. Nem mindig van lehetőségünk megvásárolni egyet, de ha mégis, akkor a polcainkon található termékkínálatból választhatunk. Használhat olyan szereket, mint az Anti-Kick-Off vagy a Calgon, Filtero, Five Plus vagy Frau Schmidt.
Használat előtt gondosan olvassa el a csomagolás hátoldalán található utasításokat. Végül is minden terméknek megvan a maga sajátossága. Ez segít a mosógép megfelelő tisztításában.
Hogyan előzze meg a vízkő kialakulását
A vízkő nagyon veszélyes. Ha nem távolítják el időben, nagy a valószínűsége, hogy a fűtőelemet ki kell cserélni egy újra. Számos megelőző intézkedést tehet ennek elkerülése érdekében:
- Az első védelmi módszer nem mindenki számára megfelelő. A gép telepítésekor a vízellátó tömlőre egy speciális eszközt kell felszerelni, amely megakadályozza a vízkő képződését magas hőmérsékleten.
- A második (kémiai) mindenki számára elérhető. Ez abból áll, hogy a készülék használatakor egy speciális tálcába vízkőoldó szert adagolnak, hogy megakadályozzák a vízkő kialakulását. Hátrányai is vannak – drága, és tönkretehet néhány dolgot. Kisgyermekes anyák számára sem alkalmas. Végül is a nagy mennyiségű vegyi anyag nem tesz jót senkinek – és a gyermekekre is veszélyes lehet.
Örömmel tájékoztatjuk, hogy egyes mosószerek már tartalmazzák ezt a mosószert. Nem jó ötlet extra ecetet használni.
Hogyan lehet megszabadulni a vízkövet a mosógépben? Mik a hatékony módszerek és termékek, amelyeket ajánlotok a vízkőmentesítéshez? Van-e házi praktika, amely segíthet ebben a folyamatban? Köszönöm a segítséget!
A vízkő eltávolításához a mosógépből több hatékony módszer is létezik. Az egyik lehetőség a fehér ecet használata. Egyszerűen öntsünk egy kis mennyiséget ecetet a mosógép vízlágyító adagolójába, majd indítsuk el a mosógépet üres tartállyal, és válasszunk a legmagasabb hőfokú programot. Az ecet hatékonyan oldja és feloldja a vízkövet.
Házi praktikaként a citromsavat is alkalmazhatjuk. Keverjünk össze néhány evőkanál citromsavat vízzel, majd öntsük a keveréket a mosógépbe. Indítsuk el a mosóprogramot, és hagyjuk, hogy a citromsav hatásosan megtisztítsa a rendszert.
Emellett kaphatók különféle vízkőoldó termékek is a piacon, amelyek hatékonyan eltávolítják a vízkövet. Érdemes választani olyan terméket, amely kíméletes a mosógép számára és nem károsítja a gép belsejét.
Fontos megjegyezni, hogy rendszeres vízkőmentesítés szükséges, hogy megelőzzük a vízkőfelhalmozódást a mosógépben. Érdemes legalább havonta egyszer elvégezni a fent említett módszereket, hogy a mosógép hosszú élettartama megőrizhető legyen.
A vízkő eltávolításához a mosógépből több hatékony módszer létezik. Az egyik lehetőség a fehér ecet használata. Egyszerűen öntsünk ecetet a vízlágyító adagolóba, majd indítsuk el a mosógépet üresen, legmagasabb hőfokon. A citromsav is jó megoldás lehet, keverjünk össze citromsavat vízzel és öntsük a mosógépbe. Vízkőoldó termékek is elérhetők a piacon, de fontos választani egy kíméletes terméket. Rendszeres tisztítás javasolt, hogy megelőzzük a vízkőfelhalmozódást és megőrizzük a mosógép élettartamát. Legalább havonta egyszer érdemes elvégezni ezeket a módszereket.
A vízkő eltávolítása mosógépből, hatékony módszer, hogy egy ecetes vízes oldatot használjunk. Töltse fel a mosógépet vízzel, majd adjunk hozzá egy pohár ecetet. Futtasson egy hosszú mosást a legmagasabb hőfokon. Ezt követően végezzen egy másik mosást csak vízzel, hogy kiöblítse az összes maradványt. Keresse a boltban elérhető vízkőoldó termékeket is. Van néhány házi praktika is, amelyek segíthetnek, például citromsav használata vagy egy kevés meleg vízben oldott szódabikarbóna felhasználása. Fontos, hogy rendszeresen végezze el ezt az eljárást a mosógépen, hogy megakadályozza a vízkő lerakódását.
Az ecetes vízes oldat használata hatékony módszer a vízkő eltávolítására a mosógépből. Fontos, hogy állítsa be a legmagasabb hőfokot, és fussa végig a teljes mosást. Ne felejtse el a második mosást is, hogy kiöblítse az összes maradványt. Ezen felül, keresse a boltban kapható vízkőoldó termékeket, vagy használjon házi praktikákat, mint például citromsav vagy szódabikarbóna használata. Ne feledje, rendszeresen végezze el ezt az eljárást a mosógépen, hogy megakadályozza a vízkő lerakódását és megőrizze a gép hatékonyságát.