Számos oka lehet annak, hogy a mosógép nem üríti ki a vizet, vagy egyáltalán nem üríti ki, de az egyik eredmény az, hogy nem tudja elvégezni a következő mosási lépést. Ez a fajta hiba viszonylag gyakori, de akár saját maga is megoldható szervizhívás nélkül. Ehhez azonban azonosítani kell az okot, ami miatt a víz nem folyik ki.
Ha ilyen probléma merül fel, az első teendő nem az, hogy megpróbáljuk megtalálni az okot, hanem inkább távolítsuk el a vizet és az anyagot a dobból. Ha ez nem történik meg, kellemetlen szag is keletkezhet, amitől nagyon nehéz megszabadulni.
Hogyan ürítsünk le egy törött mosógépet magunknak
Összesen ötféleképpen lehet kiszorítani a vizet. Ezek függetlenek a készülék márkájától és költségétől. Az első teendő minden esetben a készülék áramtalanítása. Ez nagyon fontos, különben fennáll az áramütés veszélye a víz leeresztésekor. Ezen kívül rengeteg rongyot és folyadékgyűjtő edényt kell készletezni. A lábasok és fazekak is alkalmasak. Ezután az ajánlott vízelvezetési módszerek valamelyikét lehet alkalmazni.
A leeresztő tömlő
Ha a mosógép elromlott, a legegyszerűbb és leggyorsabb módszer a maradék víz eltávolítása a lefolyóért felelős tömlőn keresztül. Ehhez:
- Ha a tömlő közvetlenül a lefolyóba vezet, csavarja ki a lefolyóból.
- A tömlőt eressze le a lehető legmélyebbre a hordóba, és a szabad végét helyezze egy megfelelő tartályba. Ha ez helyesen történik, akkor a víz elkezd kifolyni a.
Ez az alternatíva a leghatékonyabb, mivel lehetővé teszi a dob szinte teljes kiürítését. Ez azonban nem mindig alkalmazható. A Bosch és Siemens márkájú készülékek speciális tömlővel vannak felszerelve, amely Ha a tömlőbe hurok van beépítve. A készülék házában található, és arra van szükség, hogy megakadályozza a víz túlcsordulását a tömlőn keresztül mosás közben. Ez a módszer nem alkalmas ezekhez a gépekhez.
A lefolyószűrő használata
Ha figyelembe vesszük a modern mosógépeket, szinte mindegyiknek van egy speciális szűrője a lefolyón. Elsődleges célja, hogy megakadályozza az apró törmelékek bejutását a szennyvízszivattyúba. Ezek lehetnek gombok, gemkapcsok vagy érmék. Leggyakrabban a készülék elülső alsó részén található, és egy fedéllel vagy patenttal van lezárva. A víz leeresztéséhez járjon el a következőképpen
- Könnyen hozzáférhetővé kell tenni a leeresztő szűrőt.
- Döntse hátrafelé a gépet, hogy az elülső szűrő alá csúsztathasson egy tartályt.
- Csavarja le a szűrőfedelet. Könnyen kinyitható kézzel. Lehetőség van fokozatosan kicsavarni, hogy a víz szabályozottan folyjon ki.
Ennek a módszernek van egy hátránya. Nem számít, hogy milyen gondosan öblíti a gépet, a víz egy része mégis kifolyik a padlóra, és azt fel kell szedni egy ronggyal.
A vészleeresztő tömlő használata
Ez a módszer elérhető a legmodernebb modellek esetében. Az a tény, hogy szinte mindegyiküknek van egy speciális leeresztő tömlője, amely vészhelyzetben leereszti a vizet. Ez leggyakrabban ugyanott található, ahol a leeresztő szűrő is. Ez egy egyszerű módja a víz leeresztésének. Csak el kell távolítani a fedelet vagy a csapóajtót, és magunk felé kell húzni a tömlőt. Helyezze a laza végét egy tartályba, és vegye le a dugót.
De a tömlő kis átmérője miatt elég sokáig kell várni, amíg a víz teljesen lefolyik. Nem sok ilyen kialakítású mosógépmodell létezik.
Lefolyás közvetlenül a nyíláson keresztül
Ha az előző módszerek egyike sem megfelelő, a legkézenfekvőbb módszer a készülék leürítése a fedélen keresztül. Az eljárás végrehajtásához a következő lépéseket kell követni.
- Ellenőrizze a dob szintjét. Ha a víz az ajtó alsó pontja fölött van, a gépet kissé hátra kell dönteni, és ebben a helyzetben rögzíteni kell.
- Óvatosan nyissa ki a zsilipet.
- Egy nagy bögre vagy merőkanál segítségével kanalazzuk ki a vizet a dobból.
Fontos megjegyezni, hogy ez a módszer nem mindig lehetséges. Hosszú időbe telik, A víz nem ürül ki teljesen. Továbbá, a készülék egyes modelljeinél a nyílás meghibásodás esetén automatikusan blokkolódik, és nem nyitható ki.
A vízelvezető könyök használata
Ha az összes előző lehetőséget kipróbáltuk, de azok hatástalannak bizonyultak, vagy egyszerűen nem megfelelőek egy adott készüléktípushoz, marad egy utolsó módszer – a maradék víz eltávolítása a lefolyócső segítségével. Így a folyadékot a készülék dobjából kiszorítják.
Fontos megjegyezni, hogy ha a lefolyószűrő kicsavarásakor nem jön ki belőle víz, az azt jelzi, hogy valami eltömődött a lefolyócsőben. Így az utóbbi módszerrel nem csak a víz lefolyása, hanem a mosógép meghibásodásának oka is kideríthető. Ehhez a következőképpen járjon el:
- Szerelje le a készülék hátulját, és keresse meg a vízelvezető csatlakozót.
- Tegyen alá egy kis edényt, és biztosítson rengeteg ruhát.
- Csavarja le a szivattyúhoz való csatlakozást rögzítő kábelkötegelőt, és távolítsa el a csatlakozót. Ekkor a víz elkezd kiömleni.
- Ha úgy tűnik, hogy semmi sem történik, akkor a csatlakozó blokkolva van. A dugulást az ujjával vagy egy hosszú, hegyes tárggyal távolíthatja el.
Ezek a módszerek segítenek a víz leeresztésében, ha a gép meghibásodott. Ezután folytathatja a hiba okának kivizsgálását.
Olvassa el továbbá: A mosógép szivattyúmechanizmusa.
A rossz vízelvezetés okai
Mindenképpen ki kell deríteni, hogy miért nem szivárog a víz a mosógépből. A hibás szivattyúzás oka lehet:
- A szűrőberendezés eltömődése. Különböző apró tárgyak, amelyek mosás közben a zsebekben maradtak – ruhanemű, papírdarabok, érmék stb. Ezért nem tud a készülék megfelelően lefolyni. Javasoljuk, hogy rendszeresen tisztítsa meg a szűrőt, hogy a mosás a szokásos módon történjen.
- A lefolyócső eltömődött. Ez nagyon gyakori oka a tartály nem teljes leürítésének. A tömlőt le kell választani és meg kell tisztítani.
- A szivattyú nem működik rendesen. A mosógépnek ez a része szerelvényekkel, műanyag járókerékkel és elektromos motorral rendelkezik. A szivattyú meghibásodásának okai lehetnek a járókerék tengelye köré tekeredett haj és szálak. A vízelvezető rendszer emiatt teljesen elzáródhat. A szivattyú tisztításával kapcsolatos további információk itt találhatók. A hibás szivattyút okozhatja a hibás járókerék vagy a hibás elektromos motor is. A teljes szerelvényt ki kell cserélni, különben a készülék egyszerűen nem fog megfelelően működni.
- Vezérlőmodul meghibásodása. A hibás firmware vagy a kiégett mikroáramkörök miatt a modul működésképtelenné válhat, és a mosógép ennek következtében nem lesz képes kiszivattyúzni a vizet. Ha ez megtörténik, a programor javítása vagy cseréje segíthet.
- Nem megfelelő tömlőszerelés. A szivattyú teljesítménye hosszabb használat esetén csökken. Ez a kapacitás általában elegendő a víz kiszivattyúzásához egy általában körülbelül 1,5 méter hosszú tömlő segítségével. Ha hosszabb tömlőt használ, a leeresztő szivattyú egyszerűen nem fogja teljesen kiszivattyúzni a vizet. Ez akkor fordulhat elő, ha egy elavult készüléket új helyre költöztetnek, és a tömlő hossza jelentősen meghosszabbodik. A mosógép leürítésének helyes módjáról olvassa el cikkünket.
- Hibás vezetékezés. A mosógép helytelen telepítése miatt túlzott rezgések léphetnek fel. Elektromos vezetékezési hibák keletkezhetnek, amelyek miatt a szivattyú nem pumpál megfelelően. Ezt csak úgy lehet megoldani, ha egy szakembert alkalmazunk.
Ha a mosógép már több mint 7-8 éve használatban van, és a mosáskor hangot ad ki, akkor a szivattyú elromolhatott. A vezetékeket ki kell cserélni.
Számos modern mosógépet kijelzővel szereltek fel, amely nemcsak a gép működési módját mutatja, hanem a következő információkat is hibakódok. Ez lehetővé teszi a hiba megbízhatóbb diagnosztizálását.
Néha lehetetlen minden olyan meghibásodást kijavítani, ami miatt a mosógép nem tudja magától megfelelően kiszivattyúzni a vizet. Az automata mosógépek rosszul szivattyúzhatják a vizet, mert a mosógép belsejében lévő, a leeresztő szivattyúhoz csatlakozó aljzat eltömődött. A szivattyú törés, elektromos vezetékek, valamint törés elemek áramkörök és a program modulok az automata gép nem csak üres víz rosszul, hanem nem is szivattyúzni egyáltalán. Ha Ön nem ért a mosó-szárítógép javításához, hívjon egy magasan képzett szakembert.
Mi lehet az oka annak, hogy a mosó-szárítógép nem ürül ki megfelelően?