...

Hogyan készítsünk egy tojás inkubátort otthon

A gazdaságok, baromfitenyésztők és tenyésztők számára az otthoni inkubátor jövedelmező és hatékony eszköz. Lehetővé teszi a csibék teljesen ellenőrzött körülmények között történő előállítását, és növeli a csibék túlélési arányát. Könnyű saját kezűleg inkubátort készíteni. Ez lehet a legegyszerűbb megoldás egy kartondobozban, vagy a legfejlettebb az automatikus tojásfordítással.

inkubátor

A saját építésű inkubátorral szemben támasztott általános követelmények

A háztartási vagy mezőgazdasági termelő által házilag készített inkubátorral szemben támasztott fő követelmény, hogy a tojások számára ugyanazokat a feltételeket teremtse meg, mint a tyúk általi természetes keltetés. Ez a leírás az egység számos paraméterére bontható:

  • Szabályozott, stabil hőmérséklet egyenletesen elosztva az egész készülékben;
  • páratartalom;
  • A petesejt érésének mechanikája, a pete elfordulása.

E kritériumok mindegyike megköveteli a vezérlőrendszerek és az automatikus szabályozás alkalmazását az inkubátorok gyártásakor. A legegyszerűbb otthoni használatban egy egyszerű higanyos hőmérővel ellenőrizheti a hőmérsékletet a fűtési rendszer kézi kikapcsolásával. Hasonlóképpen, a páratartalom biztosítása egy lapos vizes edény elhelyezésével a tojókamrában.

Tojáskeltető méretei

A munkaterület kapacitása rendkívül fontos. Ha a keltető nem megfelelően van méretezve, a kamrában nem lesz elég hely a hő egyenletes eloszlásához. Ebben az esetben a gazda házi készítésű gépe lesz a tojások egy részét túlmelegítjük vagy alulmelegítjüka. Ezenkívül nem lehet biztosítani a megfelelő inkubációhoz szükséges páratartalmat.

A tojásrakó és a fűtő-szellőző rendszer elhelyezésére szolgáló kamra hozzávetőleges mérete így néz ki:

  • 20 tojáshoz – 230x430x260 mm hosszúság-szélesség-magasság;
  • 70 tojás esetében – 550x550x280 mm;
  • 500 tojáshoz – 910*560*1180 mm.

Ez a dobozméret optimális inkubációs hőmérsékletet biztosít Olcsó infravörös megvilágítók. A legegyszerűbb esetben ez egy kis teljesítményű izzó lehet. egy technológiailag fejlettebb megközelítés, filmmelegítők vagy speciális infravörös lámpák telepíthetők.

Keltetőházak szinte bármilyen anyagból könnyen elkészíthető. Ez lehet rétegelt lemez, forgácslap. Az egyszerű habszerkezet jól működik.

Fontos! Az egyetlen követelmény, hogy a saját építésű inkubátornak hőszigeteltnek kell lennie. Ez nem csak energiát takarít meg munkaciklusonként, hanem segít a belső hőmérsékletet egyenletesen és erőfeszítés nélkül tartani.

Az inkubátorban szükséges hőmérséklet-tartomány

A strucctojások és a tyúktojások keltetési hőmérséklete meglehetősen eltérő. Ezenkívül a fűtési mód az inkubáció elején és végén eltérő. A főbb ipari madarakra vonatkozó adatok a következők:

  • pulykatojás esetében 37.6 Celsius-fok az első napokban és 37,1 fok az időszak hátralévő részében;
  • a libatojások esetében 38,4, illetve 37,4 fok;
  • kacsatojás esetében 37,8 és 37,1 fok.

Szigetelés és hőmérséklet-érzékelő

A legkevésbé érzékeny a hőmérséklet-ingadozásra tyúktojás. Optimális hőmérsékletük az inkubáció első napjaiban 38 és 38 Celsius-fok között van, az érési időszak hátralévő részében 37,6 fokra csökken. Ez lehetővé teszi a gazdálkodó számára, hogy egy egyszerű, rögtönzött inkubátort építsen egy lineáris, kézi be- és kikapcsolással működő fűtőrendszerrel.

A hőmérséklet- és páratartalom-szabályozásra szolgáló olcsó hardveres megoldások elterjedése azonban lehetővé teszi a teljesen automatikus rendszer. Miután a tojásokat a keltetőben lerakták, a gazdálkodónak csak vizuálisan kell figyelemmel kísérnie a folyamatot, ahogy a fiókák kikelnek.

Milyen legyen a páratartalom

Páratartalom-szabályozó rendszerek Egy másik fontos feladat az optimális inkubációs hőmérséklet biztosítása az inkubáció első napjaiban. Egyensúlyt teremtenek a ventilátorok légáramlása és az inkubátorban lévő folyadék párolgási sebessége között. Az automatizálás könnyen biztosítja a 40-60%-os páratartalmat az inkubáció kezdetén, 80%-ot a fő időszakban a kelés kezdetéig, és ismét 55-60%-ra csökkenti a páratartalmat, amikor a legtöbb csibe készen áll a begyűjtésre.

A különböző baromfifajták átlagos tojásrakási idejére vonatkozó értékek a következők

  • az első 6 napra 65%, a 11. napig bezárólag 50%, a 20. napig bezárólag 75% és az utolsó két nap 80%;
  • A kacsák aránya 75, 60, 60, 60, 90 %;
  • libák 70, 70, 90%;
  • Induktorok 55-65, 45-55, 55, minimum 70%.

Egy egyszerű páratartalom-szabályozó egy házi készítésű inkubátorban egy elzárócsatorna. A csappantyú elcsúsztatása lehetővé teszi a levegő kiáramlását az inkubációs kamrából. Elszállítja a felesleges nedvességet. A páratartalom-szabályozó automatizálható. Ma már elég sok kész megoldás van a piacon, némelyikük még vízzel permetezve is működik.

Inkubátor egy régi hűtőszekrényből

Inkubátor hűtőszekrényből – ideális. Az inkubátornak számos olyan technológiai jellemzője van, amelyet a kész egységbe be kell építeni. Nevezetesen:

  • az egyszerű páratartalom-szabályozáshoz szükséges légzárás;
  • Vastag hőszigetelő réteg az ajtókon;
  • nagy belső térfogat.

A hűtőszekrény fém burkolatát könnyű kifúrni a vezetékek és a légcsatornák elhelyezéséhez. Ugyanilyen könnyen rögzíthető a fűtési és szellőztetőrendszer belseje is. Ezért olyan népszerű a hűtőszekrény inkubátor a gazdaságokban.

Inkubátor hűtőszekrényből

Az első teendő az átlagos felhasználó számára legidőigényesebb feladat elvégzése. Nevezetesen készítsen egy ablakot. A hűtőszekrény szó szerint királyi feltételeket kínál. Nem nehéz eltávolítani az egyes tálcákat a nyíló ajtóból, és eltávolítani a műanyag belső díszítést. Ezután a szigetelésben és a külső fémlemezen egy nyílást kell vágni az üvegnek (ajánlott a kis tömegű akril).

Tanácsok a! Ha megvan hozzá a képessége, akkor a nyílásba különálló plexidarabok beragasztásával üvegezést helyezhet el. Ezután az ajtó belső oldalán lévő szigetelést fóliával fedik le, hogy megakadályozzák, hogy átnedvesedjen és befolyásolja a kamra páratartalmát.

Szellőzőrendszer készítése

Az inkubátor szellőztető rendszere lineárisan működik. Feladata az 5-6 m/sec légsebesség biztosítása. A hűtőszekrény teljes térfogatának ismeretében nem nehéz kiszámítani, hogy a ventilátoroknak óránként mennyi gázáramot kell fújniuk.

A gyakorlat azt mutatja, hogy a hátsó falon függőlegesen elhelyezett két 120-150 mm-es fúvóegység kellően hatékony Turbinák számítógépes tápegységekből a kamra felső részén, és egy (függőleges légáramlás) a kamra alján. Ezeknek az eszközöknek az áramellátása nem jelent problémát. Ehhez ugyanazt a régi tápegységet használhatja. 12V-os és 5V-os kimenetei hasznosak, ha a keltetőben automatikus vezérlési és felügyeleti rendszert alkalmaznak.

A szellőzés és a hőmérséklet szabályozása

A páratartalom-szabályozó rendszer működtetéséhez egy másik, 50 mm átmérőjű ventilátorra van szükség. A hűtőszekrény házán kívüli csatornára van felszerelve. A gáz konvektív mozgásának elkerülése érdekében a cső végét majdnem vízszintesen, enyhe lejtéssel kell elhelyezni.

A fűtési rendszer felszerelése

A szokásos elképzelése annak, aki saját kezűleg akar inkubátort készíteni, az, hogy izzólámpát használjon a fűtéshez. Ez egy kézenfekvő és egyszerű lehetőség, de van néhány kellemetlen hátránya is. Először is, elég sok izzó szükséges a hűtőszekrény nagy térfogatának felmelegítéséhez. A meghibásodni képes elemek száma növekszik.

Másodszor, megnehezíti a hőmérséklet szabályozását. A kis teljesítményű lámpáknak szűk a mozgástere, amikor az üzemi feszültség változása a hőteljesítmény növekedését vagy csökkenését okozza. Ez azt jelenti, hogy a kamra alsó és felső hőmérséklete egyaránt felmelegszik – és az optimális értéket az optimális értékhez kellően közel érik el. A vezérlési paraméterek kis mértékű megváltoztatásával a lámpa kialszik és a fűtési teljesítmény leáll.

Fűtés

Ezért a hűtőszekrényben egy technológiailag fejlettebb megoldást alkalmaznak:

  • áramvezérelt fűtőkábel;
  • Olyan vezeték, amelyen a hőteljesítményt feszültségellátás szabályozza;
  • halogén izzók;
  • fólia fűtőtestek.

Az ilyen hőforrások felszerelése ugyanazt az elvet követi, mint az izzólámpáké. Ez azt jelenti, hogy a hő egyszerre távozik alulról és felülről az üregből. A légáramú szellőzőrendszer egyenletesen osztja el a hőt a térfogatban.

A termosztát sikeresen ellátja a fűtőberendezések be- és kikapcsolásának funkcióját. 220 V-os relével vagy a vezérlőrendszer felé irányuló jellel kell rendelkeznie (áramvezérlés esetén). Manapság könnyű bármilyen kifinomult műszaki megoldást vásárolni. Vannak rendkívül sikeres, mikrochipekre épülő programozható vezérlők. Néhány ilyen rendszerben beállítható a teljes inkubációs ciklus, 21-25 napig tartó hőmérséklet-fenntartással.

Hogyan készítsünk egy flip-flop mechanizmust?

Amikor a tapasztalt baromfitenyésztők, akik már saját keltetőgépet készítettek, a tojások megfordításáról beszélnek, nem kell gondolkodni azon, hogyan kell rögzíteni őket a tálcában. A gyakorlatban ez nem 180 fok. A tojótyúk csak forgatja és billenti a tojásokat. Ez utóbbi műveletet automatikusan vagy manuálisan kell elvégezni.

A legegyszerűbb módja A huzalhúzó felszerelése. A hűtőszekrény fala mögül a nyíláson és a gumitömítésen keresztül húzható ki. A tálcák csavarozott sarkokkal rendelkeznek, középen hosszú kimenő karral. Ez az, amelyik a csapolórúdhoz van rögzítve. A rendszer a következőképpen néz ki:

  • a sarok hosszú szárának közepén egy hasítékot kell készíteni;
  • A húzórudat vízszintesen kell elhelyezni úgy, hogy tengelye a nyílás közepén haladjon keresztül;
  • A rúdra az úgynevezett ujjak, hengeres kiemelkedések, csavarozás egy vastag drót vagy csavarok, csavarok;
  • a csapokat a saroknyílás közepébe kell behelyezni.

Ez a mechanizmus lehetővé teszi a tálca egyszerű és gyors elfordítását. A rúd húzásával a rúd az egyik oldalra dől. Nyomja az elemet, amennyire csak lehet, a másik oldalra. A dőlés mértéke a konzolok réshosszának beállításával állítható be.

Egy automatikus rendszerben ugyanez a művelet elvégezhető a következővel léptetőmotorok. Vásároljon egy megfelelő mechanizmust egy elektromos üzletben, vagy rendeljen egyet az Aliexpressről, nem nehéz. A motorteljesítménytől függően közvetlenül a tálca tengelyéhez vagy reduktoros hajtóműveken keresztül csatlakoznak.

A motor működtetéséhez a legegyszerűbb fillérre van szükséged vezérlő. Programozás, az indítási időzítések beállítása, valamint az, hogy a meghajtást előre és hátrafelé kell-e kapcsolni. Mindössze annyit kell tennie, hogy beállítja az impulzusok számát, amelyek szükségesek a léptetőmotoros elforgató mechanizmushoz, hogy a vályút a kívánt helyzetbe hozza.

Egyéb módok az inkubátor saját kezűleg történő elkészítésére

Az inkubátor többféle anyagból is készülhet. A legkényelmesebb, ha rétegelt lemezből és vékony faanyagból készítjük. Minden, ami a szerszámok közül szükséges: fúró, kalapács, szögek, ceruza és fűrész.

Még egyszerűbb az inkubátor készítése egy kartondobozból. Ez szigetelt batting vagy régi ruhákat. Izzólámpa melegíti, és a hőmérsékletet kézzel szabályozzák. Egy kis ventilátorral egy rétegelt lemez vagy forgácslap fedelén és egy vizet tartalmazó edény alján a szükséges páratartalmat elérjük.

Kényelmes, hogy a készülék habosított műanyagból készült. A kívánt méretre vágják egy gitárhúrral. Össze lehet ragasztani őket, hogy az inkubátor falát és alját képezzék.

hungarocell inkubátor

Fontos! Az egyetlen dolog, amit érdemes megjegyezni egy ilyen kialakítás gyártásakor: a vezetékek és a hőforrások nem lehetnek közel a habhoz. Javasoljuk, hogy a potenciálisan veszélyes területeket farostlemezzel, kartonnal vagy rétegelt lemezzel védje.

A keltetőház készülhet fából, régi bútorok részeiből vagy akár fémből is. Az alapvető követelmények azonban ugyanazok maradnak. Az egyes részek közötti illesztéseknél minden varratot gondosan lezárnak. Kényelmes kitölteni őket forró olvadék ragasztóval vagy speciális öntapadós szalagot használni a fürdőszobában.

A második dolog, amit meg kell tennie Szigetelés kívülről. Belülről a falakat le lehet drapériázni, és egy rongyot lehet a padlóra fektetni, hogy a kamrában kényelmesen dolgozhasson. Minden másnak csak az inkubátor készítőjének képzelete és képességei szabnak határt. Ez lehet ilyen egyszerű, vagy egy teljesen automatikus, számítógép-vezérelt mérnöki remekmű is.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 2
  1. Dániel

    Sajnos nincs elegendő információm ahhoz, hogy megbecsüljem, mennyire könnyű vagy nehéz elkészíteni egy tojás inkubátort otthon. Kérem, hogy ossza meg velem több részletet az elképzeléséről és hogy pontosan mit szeretne tudni róla, hogy segíthessek válaszolni a kérdésére.

    Válasz
  2. Levente Csernai

    Szia! Azt szeretném kérdezni, hogyan készíthetnénk egy tojás inkubátort otthon. Érdekelne, milyen anyagokra lenne szükségünk és hogy kellene összeállítani. Előre is köszönöm a segítségedet!

    Válasz
Hozzászólások hozzáadása