Sok elavult tévékészülék-tulajdonos azon tűnődik, hogyan lehet a tévét otthon demagnetizálni?? Az emberek akkor találkoznak ezzel a problémával, amikor a készülék meghibásodik, és torz képet mutat. Ez a probléma a legtöbb CRT készülékre jellemző, és „mágnesezésnek” nevezik.
Hogyan diagnosztizáljuk a kinezoszkóp mágnesezettségét?
A CRT mágnesezettsége a TV képernyő képének torzulását okozza. De nem csak a képernyő mágnesessége torzíthatja a képet. Előzetesen tisztázni kell az okot.
A legtöbb ismert gyártó (Philips, LG, Sony, Samsung stb.) CRT TV-je kapható.d.) a maszk mágnesezési hatásának ellenőrzése a következőkkel Kék képernyő beállítások. A diagnosztikai eljárás a következő:
- A külső antennát a vizsgálat előtt húzza ki;
- Kapcsolja be a TV-vevőt, és a beállítások menüben futtassa a „Kék képernyő” parancsot.
A mágnesesség ellenőrzéséhez aktiválja a „Kék képernyő” opciót a beállítások között
Amikor a kék képernyőn sok színes pont és folt jelenik meg, az a kinezoszkóp mágnesezettségét jelzi.
Beépített biztonság aktiválása
Minden CRT TV készülék rendelkezik beépített védelemmel a képernyő mágnesezése ellen, az úgynevezett demagnetizációs hurokkal. Az aktiváláshoz mindössze annyit kell tennie, hogy egy időre kikapcsolja a gépet, és hagyja, hogy a hurok elvégezze a dolgát.
Tudnia kell, hogy ez a ciklus csak akkor indul el, amikor a készülék unplugged. A lényeg az, hogy amikor a tápellátás be van kapcsolva, a pozisztor folyamatosan feszültséggel van ellátva, és nem tudja korlátozni a demagnetizációs hurok tápellátását. Ebben az esetben a demagnetizáló rendszer inaktív marad. A szakemberek azt javasolják, hogy a képcső esetleges problémáinak megelőzése érdekében rendszeresen válassza le a televízió képernyőjét a hálózatról.
Lehetséges ok a hibás pozisztor
Ha valamilyen oknál fogva a hibás pozisztort nem lehet megtalálni, elegendő a hibás elem kiforrasztása a probléma ideiglenes megoldásához. A képet egy ideig színárnyalat nélkül állítják helyre. Ezután a probléma újra megjelenik.
A pozisztor cseréje után a TV készüléket többször 15-20 percenként be- és ki kell kapcsolni. Az áramellátás kikapcsolásakor a pozisztor lehűl, ellenállása csökken, így aktiválódik a demagnetizációs hurok. A képernyőn lévő színes foltok teljes eltűnéséhez 5-7 ciklust kell eltöltenie a készülék be- és kikapcsolásával.
Ha a beépített mechanizmus nem képes teljesen kiküszöbölni a kép torzulását, akkor a CRT képernyőt egy fojtószelep segítségével demagnetizálhatja.
Choke-asszisztált demagnetizálás
Az eljáráshoz egy gyári készülék ajánlott; alternatívaként egy házilag készített induktív tekercs is alkalmas.
Gyári fojtás a kinetoszkóp demagnetizálásához
A következőképpen járjon el.
- Kapcsoljon ki és helyezzen át minden elektromos készüléket a berendezés közelében.
- Kapcsolja be a TV-t, hagyja futni 10 percig, hogy bemelegedjen.
- Helyezze a fojtót a képernyővel párhuzamosan, 2 méter távolságban, és kapcsolja be.
- Lassan, körkörös mozdulatokkal közelítse a készüléket a TV-képernyőhöz, fokozatosan csökkentve a forgási átmérőt.
- Közvetlenül a TV-készülékre, húzza a fojtószalagot a képernyő kerületén többször 3-5 másodpercig.
- Folytassa a körök rajzolását, és távolodjon el a TV-től ugyanazon a helyen.
- Helyezze a tekercset a TV képernyőre merőlegesen, és kapcsolja ki a készüléket.
A folyamat szükséges Csináld nagyon gyorsan (15-20 másodperc), hogy elkerüljük a fojtószelep túlmelegedését, anélkül, hogy a TV-t hangokkal és színtorzítással zavarnánk.
Fontos! A leírt megoldás csak katódsugárcsöves tévékészülékekhez alkalmas. Az LCD tévéknél a fojtással nem lehet eltávolítani a foltokat, mert az okok teljesen mások.
Hogyan készítsünk egy fojtást otthon
Elektromos mágnest otthon is összeállíthat egy dugóval ellátott elektromos vezeték, egy vasív és egy tekercs segítségével.
Házi készítésű fojtószelep
Vegye a vasív és csatlakoztassa a hálózathoz egy 220V-os vezetékhez csatlakoztatva. Szigetelje az összeszerelt készüléket, és csatlakoztassa be. A műveletek sorrendje nem különbözik a speciális fojtószeleppel történő demagnetizálás folyamatától.
Ha pontosan követte a cikk utasításait, de a tévékészülék még mindig rossz képminőséget mutat, vagy egyáltalán nem jelenik meg a kép, a lehetséges okok a következők lehetnek A kineoszkóp árnyékmaszkjának eltolása. A probléma javíthatatlan, és az egyetlen megoldás egy új kineszkóp vagy egy új TV vásárlása. Rengeteg modell van ma a piacon, ezért ismernie kell a tévéképernyő paramétereit, hogy biztosan a megfelelőt válassza. A legjobb megoldás az lenne, ha egy modern, LED technológián alapuló Smart TV-t választana.
Hogyan lehet otthon demagnetizálni a televízió készüléket?